Kapasitif Çıldırdı

sayın fahri yetiş,aslında yanlış anlama düzeldi de,şöyle düzeldi.
Benim aklım normal harmonik reaktörüne gitmiş:)
hani biliyorsunuz harmonik reaktörleri bağlandığı zaman tüm kademelere bağlanmak zorunda.Yazıyı gören yanlış anlar diye düşündüm ama,aslında ben olayı tamamen yanlış anlamışım :) yaşlılık işte...
Meşgul ettiğim için özür dilerim.
Sayın gunerdr size de teşekkür ederim.Yanlız şu husus var,ilk kademe entes için büyük olmalı yazılmış ya.Entes ilk kademe ile güçleri tanıyor.Bir nevi kalibrasyon yapıyor.Bundan dolayı hata payının az olması için ilk kademenin büyük olması ÖNERİLİYOR.aslında şart değil.Ve otomatik tanımlamayı ilk kademeye göre yapan her röle için bu böyle olmalıdır diye düşünüyorum.Tabii siz röle işinin içindesiniz.Sizin bu konudaki fikriniz nedir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ilk kademenin büyük olması şu yönde şart koşuluyor, ilk kademeyi sisteme alarak akım ile gerilim arasındaki açılar kontrol ediliyor ve buna göre yazılımsal bağlantı hataları düzeltiliyor, ilk kademede ne kadar büyük kond. varsa okadar iyi.
biz buna farklı bir yönde çözüm bulduk role 1. kond. devreye alıyor (ilk test esnasında) eğer sistemde yeteri kadar bir değişiklik yok ise 1 ve 2. kond. devreye alıyor hala ciddi bir değişiklik yok ise 3 tane alıyor bu 12 ye kadar devam ediyor. yani sonuç itibari ile monofaze veya trifaze fark etmez isterse hepsi monofaze olsun role yine yapacağı işi yapıyor.

cihaz sisteme ilk bağlandığında akım trafosu testi yapıyor yukarda yazılan gibi ardından kond. testine geçiyor bunlarıda bitirdikten sonra kompanzasyon başlıyor tense rolede

kıymetli bilğilerini bu forumda paylaşan arkadaşlara teşekkürü bir borç biliyorum. bilgi cömertçe paylaşılmalı

kompanzasyonda ilk kondansatör en küçük olan seciliyor diye biliyorum..yanlısmı biliyorum

kompanzasyonda ilk kondansatör en küçük olan seciliyor diye biliyorum..yanlısmı biliyorum

Sn telemcii bahsettiğiniz eski röleler için geçerli durum yani 1-2-2... gibi yalnızca program seçimi yapılabilen eski rölelerde sıralamaya uygun güçte kondansatör koyulduğundan haliyle ilk grup gücü küçük olmaktaydı.
Yeni nesil rölelerde mesela entes RG3-12C ve CS'de program 10'da röle tüm kademeleri kendi algılayıp ona göre kompanzasyon yapmaktadır,ilk kademede 3 fazlı kondansatör olmak zorundadır büyük güçte kondansatör kullanılması da tavsiye edilmektedir. Durum Sn Gunerdr'in dediği gibidir ''ilk kademeyi sisteme alarak akım ile gerilim arasındaki açılar kontrol ediliyor ve buna göre yazılımsal bağlantı hataları düzeltiliyor, ilk kademede ne kadar büyük kond. varsa okadar iyi.''

Forum istatistikleri

Konular
128,246
Kullanıcılar
450,054
Son üye
Kupra040822

Yeni konular

Geri