Kapasitesi düşmüş kondansatör ve voltaj dengesizliği ?

Işte onları değiş kardesim
bugün sipariş ettiğim kondansatörler geldi taktım fakat değişen birşey olmadı karttaki arıza devam ediyor , bunun üzerine blok kondansatörleri söküp kontrol ettim değerlerinde düşme yok yinede değiştirmem gerekir mi bu durumda

bugün sipariş ettiğim kondansatörler geldi taktım fakat değişen birşey olmadı karttaki arıza devam ediyor , bunun üzerine blok kondansatörleri söküp kontrol ettim değerlerinde düşme yok yinede değiştirmem gerekir mi bu durumda
Elinde varsa yenilerini tak dene. Bu devreyi enerji verip sıcaklık artan noktaları tespit ederek analiz esin bence. Sıcaklık ölçen lazerli pahalı olmayan cihazlar var. Sorun yariiletkenden (mosfet) olabilir optodan olabilir tl431 vb voltaj regulator olabilir ..

Elinde varsa yenilerini tak dene. Bu devreyi enerji verip sıcaklık artan noktaları tespit ederek analiz esin bence. Sıcaklık ölçen lazerli pahalı olmayan cihazlar var. Sorun yariiletkenden (mosfet) olabilir optodan olabilir tl431 vb voltaj regulator olabilir ..
inverter katında değişmediğim 3 kondansatör var bunları fön makinesiyle ısıtınca 2-3 dk geliyor arka aydınlatma soğuk hava tutuncada gidiyor , söküp baktığımda çıkan değerler üzerlerindeki değerlerle tutuyor bunlarıda değişmeyi deneyeceğim b,rde trafo yanındaki küçük kondansatör 22uf 35v onun yerine 22uf 50v taksam sorun olur mu ,tşk

Kart soğuk iken ısınınca düzeliyor ise havya ile tek tek o kondansatorlerin tepesine kısa süre dokunun düzelme oluyor ise o kondansator gidilir onu değiştirin.

inverter katında değişmediğim 3 kondansatör var bunları fön makinesiyle ısıtınca 2-3 dk geliyor arka aydınlatma soğuk hava tutuncada gidiyor , söküp baktığımda çıkan değerler üzerlerindeki değerlerle tutuyor bunlarıda değişmeyi deneyeceğim b,rde trafo yanındaki küçük kondansatör 22uf 35v onun yerine 22uf 50v taksam sorun olur mu ,tşk
Hayır sorun olmaz

Kart soğuk iken ısınınca düzeliyor ise havya ile tek tek o kondansatorlerin tepesine kısa süre dokunun düzelme oluyor ise o kondansator gidilir onu değiştirin.
güzel yöntemmiş , denedim fakat işe yaramadı ısı yetersiz geldi desem fön makinesinden daha çok ısınmıştır herhalde kondansatör ama yok , bu arada bu kondansatörlerin ayaklarından ölçüm yaptım arka aydınlatma çalışırken ayakta 67v görünüyor arka aydınlatma gittinğinde ise 25v düşüyor gerilim
Hayır sorun olmaz
frekans kondansatöründe birebir aynı değerde olması gerektiği aklımda kalmıştı sadece

Sizin backlight beslemesinde sikinti var. Kondansatorlerde değil sanırım.

Sizin backlight beslemesinde sikinti var. Kondansatorlerde değil sanırım.
evet ama fön makinesiyle inverter katını ısıtınca arka ledler açıyor değişmediğim kondansatörleride değiştirip deneyeceğim artık

Eger kondansator arizasi olsaydi isitma ile duzelmezdi.

Eline plastik bir nesne al ve kart uzerine ufak tiklamalar yap. Temassizlik sorunu var gibi.

Ucu ince bir yalitkan nesne ile tek tek malzemerin ustune baski da yapmayi deneyebilirsin.

Pis bir ariza sansin bol olsun.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri