KAKR

Arkadaşlar merhabalar;

Oturduğum dairenin girişinde ilk defa duyduğum bir marka olan Ekotec markalı Kaçak Akım Koruma Rölesi var. (Merlin Gerin ve Siemens de KAKR ve şalter şeklinde özellikli olanları var) Bu aletin bu şekilde olmadığını etiket değerlerini okuyarak karar verdim. Özellikleri:

In: 40A
50Hz
30mA
230/400V

Bu alet, ana enerji kesintisileri ile birlikte bazen atıyor. Enerji geldiğinde, devreye sokmak için mandalı kaldırmak istediğimde 3. denemem de mandal tutuyor.
Bazı durumda da enerji geldiğinde, mandal düşüyor.

Elektrik varken, test kısmını da denedim. Çalışıyor. Enerjiyi kesiyor... Bu enerji kesintisinde ya da enerji geldiğinde,mandalı neden düşer?
Yorumlarınızı bekliyorum.

Benim yorumum; Miladını doldurmuş bir kesici ile karşı karşıyayım. Değiştirmek gerekir :)

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kalite sorunu ile karşı karşıya olma ihtimaliniz yüksek.

Teşekkür ederim Fahri bey. Benimle aynı fikirde olduğunuzu gördüm.
Yukarıdaki duruma ek olarak, 2 işlevi aynı anda yapan, KAKR+Şalter olan tek bir kesici, monte etsem daha mantıklı olur şeklinde düşünüyorum. (tabii ebatlarının da kurtarması lazım sigorta kutusu için)

Kaçak akımdan önce koruma sigortanız var ise,sadece kaçak akım koymanız yeterlidir.Ko-
ruma sigotrası yok ise,Kaçak akım + koruma şalteri kombinasyonlu şalter koymanız gerekir.

Var bina girişinde... Haklısınız yeterli olacağından şüphem yok... Seçilecek, selektiviteye uygun sigorta, arıza anında, öncelikle bina girişinde değilde ev girişinde atmasını ve daha sonra arızaya göre bina girişinde atmasını sağlar şeklinde düşünmüştüm... Lakin, maddiyatı arttırmanın da bir anlamı yok...

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,046
Son üye
premier92

Yeni konular

Geri