KAKR değişik zamanlarda düşüyor sebebi ne olabilir?

Ben yerinde olsaydım kar'ı önce değiştirirdim. Geçen benim evimde oldu arada sırada attı. Değiştiridim sorun halloldu. Ama halloymıyadabilir. Ozaman diğer yöntemleri denemen gerekir. Kar hem çok iyi hem de arızası baş belasıdır saygılar.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
K.A.R da başbelası olacak bir şey yok bu zıkkım dünyanın her yerinde çalışıyor. afganistanda bile çalışıyor ırakta bile etiyopyada bile hesabını siz yapın neden bizde çalışmıyor.?? sebebi çok
1- çünki çalıştırmak istemiyoruz
2- sallapati tesisat yapıyoruz faz nötür al götür gezdir geri getir beğenmezsen eve götür senin olsun
3- sallapati tamir yapıyoruz fırın yaptırıyorsunuz adam almış toprakla nötürü birleştirmiş dialog şu
adama arızalı diyorum
-yok diyor kaçak akım atar diyor normal diyor
-yav bu fırın bosch almanyadada var italyadada orda atmıyor
-abi çok pimpiriklisin diyor çıkar git napacan deyor .
-arkadaş zaten yoktu ben koydum çocuk sağa sola bişiler sokuyor laptopun kablosunu ısırıyor ne olmaz ne olmaz
- abi çocuağa sahip çıkacan diyor:)
mantığımız bu mallesef mahaale elektrikçisi olmaktan kurtulamıcaz diye korkuyorum madem iş bu dereceye geldi bari napılacağını tam olarak anlatayım

seri lamba ile kaçak akım kontrolu olmaz zaten atar fazla toprak arasına koyduğunuz zaman atmıyorsa zaten kaçak akım bozuktur ..

bütün panoyu boşaltın prizlerin hepsini boşaltın
hatta lamba linyaesi varsa ampullerini sökün ama anhatar kapalı (yani lamba taksanız yanacak şekilde kalsın enerjili)

sonra kaçak akım rölesini açın (yani e nerji geçirmeyecek şekilde )

sonra meger alın 1000- 1500 volta her faz nötr ve her faz toprak vede nötr toprak izalasyon testi yapın .. sonuca bakın eğer sıkıntı yoksa hatta bir şey yok demektir ...
hattan emin olduktan sonra çalışan alıcıları takın ama topraklama kablosunu sökün ana toprağı . panoya gelen toprağı ayırdıktan sonra ölçü aleti ile faz toprağı ölçün herhangi bir voltaj okuyormusunuz . eğer ölçü aletiniz akım ölçüyorsa MA SEVİYESİNE ALIN toprakla nötre bağlayın akım akışı varmı bakın oda yoksa kaçak akım rölesini değiştirin ..
son olarak nemli yerde olan prizleri kontrol edin gerekirse onların nötr ve toprak dahil tüm hatlarını aYIRIN
dahada olmuyorsa evi satın olmaz orası

Öncelikle varsa banyo,mutfak gibi seramik kaplı yüzeylerde bulunan prizleri kontrol edin.Bazen temizlik yapılırken seramik arasından priz içine sızan 1-2 damla su veya yoğun buhar KAR.ni açtırabiliyor.Ayrıca rölenin 40 a.olmasının ilgisi yok.40 a. rölenin nominal akımıdır.Röleyi açtıran 30 ma.lik kaçak akımdır.Prizlerde çalışan cihaz sayısı fazla ise kaçak akımların toplamı 30 ma. değerini aştığı için açıyordur.Sürekli çalışan prizlerde faz dağılımına dikkat ettiniz mi? Rölenin 100 ma .değerli olanıda var ama bunu kullanmak çözüm değil.Allah kolaylık versin.

Öncelikle varsa banyo,mutfak gibi seramik kaplı yüzeylerde bulunan prizleri kontrol edin.Bazen temizlik yapılırken seramik arasından priz içine sızan 1-2 damla su veya yoğun buhar KAR.ni açtırabiliyor.Ayrıca rölenin 40 a.olmasının ilgisi yok.40 a. rölenin nominal akımıdır.Röleyi açtıran 30 ma.lik kaçak akımdır.Prizlerde çalışan cihaz sayısı fazla ise kaçak akımların toplamı 30 ma. değerini aştığı için açıyordur.Sürekli çalışan prizlerde faz dağılımına dikkat ettiniz mi? Rölenin 100 ma .değerli olanıda var ama bunu kullanmak çözüm değil.Allah kolaylık versin.

ağzına sğlık dostum kaçakakım rölelerinin genelde kapatma sorunu tesisattaki nem ve gevşek kalan bağlantılardır arızayı kısa yoldan tespit etmek istiyor iseniz 40 a 30 ma yerine 40 a 300 ma ile değiştirip kontrol etmek olabilir sağlıklı tespit için topraklama bağlantılarını ayırıp ölçü aleti ile toprak nötr arasında ohm ölçümü yaparsanız çok daha sağlıklı tespit etmiş olursunuz bu arada metal aksamlı cihazlara dikkat etmenizi öneririm başıma gelen arıza çamaşır makinesi tahliye pompası sızıntısından uzun zaman uğraştım cihalarıda fiş yada bağlantı noktasından ohm ölçümü yapmanızı tavsiye ederim

K.A.R da başbelası olacak bir şey yok bu zıkkım dünyanın her yerinde çalışıyor. afganistanda bile çalışıyor ırakta bile etiyopyada bile hesabını siz yapın neden bizde çalışmıyor.?? sebebi çok
1- çünki çalıştırmak istemiyoruz
2- sallapati tesisat yapıyoruz faz nötür al götür gezdir geri getir beğenmezsen eve götür senin olsun
3- sallapati tamir yapıyoruz fırın yaptırıyorsunuz adam almış toprakla nötürü birleştirmiş dialog şu
adama arızalı diyorum
-yok diyor kaçak akım atar diyor normal diyor
-yav bu fırın bosch almanyadada var italyadada orda atmıyor
-abi çok pimpiriklisin diyor çıkar git napacan deyor .
-arkadaş zaten yoktu ben koydum çocuk sağa sola bişiler sokuyor laptopun kablosunu ısırıyor ne olmaz ne olmaz
- abi çocuağa sahip çıkacan diyor:)
mantığımız bu mallesef mahaale elektrikçisi olmaktan kurtulamıcaz diye korkuyorum madem iş bu dereceye geldi bari napılacağını tam olarak anlatayım

seri lamba ile kaçak akım kontrolu olmaz zaten atar fazla toprak arasına koyduğunuz zaman atmıyorsa zaten kaçak akım bozuktur ..

bütün panoyu boşaltın prizlerin hepsini boşaltın
hatta lamba linyaesi varsa ampullerini sökün ama anhatar kapalı (yani lamba taksanız yanacak şekilde kalsın enerjili)

sonra kaçak akım rölesini açın (yani e nerji geçirmeyecek şekilde )

sonra meger alın 1000- 1500 volta her faz nötr ve her faz toprak vede nötr toprak izalasyon testi yapın .. sonuca bakın eğer sıkıntı yoksa hatta bir şey yok demektir ...
hattan emin olduktan sonra çalışan alıcıları takın ama topraklama kablosunu sökün ana toprağı . panoya gelen toprağı ayırdıktan sonra ölçü aleti ile faz toprağı ölçün herhangi bir voltaj okuyormusunuz . eğer ölçü aletiniz akım ölçüyorsa MA SEVİYESİNE ALIN toprakla nötre bağlayın akım akışı varmı bakın oda yoksa kaçak akım rölesini değiştirin ..
son olarak nemli yerde olan prizleri kontrol edin gerekirse onların nötr ve toprak dahil tüm hatlarını aYIRIN
dahada olmuyorsa evi satın olmaz orası
sayın servetd arkadaşım söylediklerinize tamamen katılıyorum. yalnız seri lamba ile kaçak kontrolü olmaz fazla toprak arasına koyduğunuzda atmıyorsa role bozuktur sözünüze katılmıyorum. seri lamba kontrolü karoleleri testi için çok önemlidir.şöyleki faz toprağa değdirdiğinizde role açmıyor faz nötre değdirdiğinizde role açıyor ise toprak ve nötr yanlış bağlanmış demektir.hem nötrde hem toprakta lamba yanıyorsa nötr ve toprak birleştirilmiş demektir. yani kısaca her elektrikçinin meger testi yapamayacağına göre seri lamba testi bize topraklama varmı yokmu çalışıyormu çalışmıyormu nötr ve toprak karışıkmı değilmi role görev yapıyormu yapmıyormu vb bir çok soru işaretini kafamızdan atar ve arızaya en kısa yoldan ulaşmamızı sağlar.slm

sayın rezistans arkadaşıma katıldığımı pek söyliyemem ukelalaığıma verin kaçak akım rölesi lens kanunlarına göre çalışır. derki bir düğüm noktasına giren akımlar toplamı çıkan akımlar toplamına eşittir . napar kaçak akım lamba yandı fazın birinden kaç amper 0.5 amper 100w nötürden geri geldimi geldi o akım sorun yok ... gelmedimi? geri nötürden yok toleransımız ne 30 ma ozaman biri çarpılıyor bir yerde açayım der.
bizim elemenlar kaçak akımın sağlam olup olmadığını öyle kontrol ediyorlar nötrden dönmesi gereken akım toprağa gidiyorsa bile 30 milia maper gene açar çünki 30 ma kaçmıştır sistem dışına akmıştır ..
burda hedeflenen tüm akımın kapalı devre çalışmasını sağlamak insan sağlığını korumak .
yoksa hatla matla buzdolabını korumakla alakası yok . zaten alıcıları koruyan sigorta olmaz sigortalar hatları korusun diye konur . mesela priz sigortası prizde ne var ne yok yanıyormu aldırmaz onun derdi gerideki tesisatı korumak ..
o halde kaçak akım ne koruyacak insanı. başka amacı yok
yani çoğu inanışa göre herkesin eski monofaze sayaçlarda öğrencilerin faz ve nötr girişlerini ters çevirip toprağa nötürverip saycı yazdırmadıklarıiçin devletin aldığı önlem değil:)
normalinde ben sadece jeneratör ve enerji sistemlerine yazıyorum arkadaşlar sadece kaçak akım olduğu için yazma gereği gördüm
polemik olmasın diye söylüyorum konu burda benim için kapanmıştır . herkese başarılar

tamam servetd arkadaşım sizin söyledilkleriniz doğru o zaman test yönteminde bir sıkıntı yok demektir. fazla toprağa değdirdiğimizde üzerinde yazan ma değerini açacağı için bizde toprakla nötrü rahatlıkla ayırd edebiliriz. biz lamba olarak kendimizi varsayalım. bir elimizle faza dokunduk o anki drencimizin değerine göre üzerimizden toprağa 30ma akış olursa role açacaktır. seri lamba testininde bundan bir farkı yoktur.ohm kanunu akım=gerilim /drenç yani drenç değerimiz ne kadar düşükse üzerimizdende o kadar fazla akım geçecek demektir. slm

Arkadaşlar merhaba; önce şunu sorayım ben bu sitede çok yeniyim neden konu açıp derdimi anlatamıyorum. Sonra bende birkaç gün önce böyle bir arızaya gittim. Aynen akborans'ın anlattığı gibi. Ev sahibi KAR'ın arada bir attığını söyledi. 15 gün evden ayrılmışlar geri geldiklerinde KAR atmış buzdolabındaki malzemeler kötü olmuş, yani bu sürede sadece buzdolabı çalışıyormuş. Ben bulamadım ve çok kötü bozuldum kendime yerdiremiyorum. Bulanın bana bir harf öğretenin kölesi olur ellerinden öperim.Saygı bizden olsun.

Arkadaşlar merhaba; önce şunu sorayım ben bu sitede çok yeniyim neden konu açıp derdimi anlatamıyorum. Sonra bende birkaç gün önce böyle bir arızaya gittim. Aynen akborans'ın anlattığı gibi. Ev sahibi KAR'ın arada bir attığını söyledi. 15 gün evden ayrılmışlar geri geldiklerinde KAR atmış buzdolabındaki malzemeler kötü olmuş, yani bu sürede sadece buzdolabı çalışıyormuş. Ben bulamadım ve çok kötü bozuldum kendime yerdiremiyorum. Bulanın bana bir harf öğretenin kölesi olur ellerinden öperim.Saygı bizden olsun.
Faruk SAYDAM abi bu arızayı sormuştun. Sayın Blacklamba ustamız sana önce karı değiştir dedi..Değiştirdin mi? Aynı soruyu her kar gördüğün yerde soruyorsun..Bir söylenenleri yap tekrar bilgi ver ustalar sana yardımcı olur...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri