Kablo Toprakta mı, Havada mı?

kagem

Üye
Ana dağıtım panosu ana kolon kablosu akım taşıma kapasitesi için kablo yeraltından geliyor, yer altı taşıma kapasitesi şu diye alıyorlar. Ama birçok kablo yeraltından gelip, doğrudan ADP'ye girmiyor, yeraltından geliyor, sonra yer üstüne çıkıp, bazen şaftla başka kattaki ADP'ye gidiyor. İlk başta yer altından geçiyor, sonra yer üstünden. Ama hesapta kablo yer altı akım taşıma kapasitesi alınıyor. Bu yanlış değil mi? Şimdiden teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
En kötü şartların dikkate alınması yanlış olmaz doğru olur. Kablonun Havada Akım Taşıma Kapasitesi dikkate alınıp toprağa girdiği yerde kayıpların artması mı iyi olur yoksa Toprakta Akım Taşıma Kapasitesi dikkate alınıp optimum verimde çalışması mı iyi olur?

Şöyle bir örnek vereyim; elinizin altında 100m mesafeyi sert zeminde 10s sürede koşan bir koşucu var. Siz yeni bir 100m'lik zemin hazırlayıp bunun 50m'sini kumla doldurdurup adama da "hadi bakalım şimdi de 100m'yi 10s'de koşta göreyim" demiş gibi olursunuz:).

Yeraltı kablosunun bulunduğu ortamın sıcaklığı, toprağın özellikleri ve yalıtım koşulları ampasiteyi etkiler. Toprağın ısıl iletkenliğindeki değişimin kablo sıcaklığına ve akım taşıma kapasitesine etkisi bazen hava ortamından bile iyi olabilir, yeraltında kablo taşıma illaki en kötü şarttır diye kabul etmek çok sağlıklı olmayacağını düşünüyorum. Toprak termal direncine göre bir düzeltme katsayısı belirlemenin daha doğru olacağı görüşündeyim. Toprak-termal özgül direnci yaklaşık kuru kumtprak veya gömme malzemesi olarak kum kullanıldığında 2,5 Km/W alınabilir bunun dışında türkiyedeki projelerde genelde 1,0 Km/W yaklaşık tabii toprakta kabul ediliyor diye biliyorum.

Son düzenleme:
Coğrafya'ya göre Toprak'ın Isısı elbette farklıdır. Antarktika'nın Toprak Isıl İletkenliği ile Akdeniz kıyısının Isıl İletkenliği elbette farklı olacaktır.

Bizim coğrafyamız daha sıcak olduğu için topraktaki şartların daha kötü olduğunu söylemek yanlış olmaz zira tablolar da aynı şeyi söylüyor.

Yoksa değişkenlerin hesaplanmasına tabiiki itiraz edecek değilim.

Toprakta akım taşıma kapasiteleri daha yüksek veriliyor. Toprak altı daha serin olduğundan olsa gerek. Ama hangi ortamın daha serin veya ısıyı daha iyi iletmesinden çok, kablonun tamamen yeraltından baraya kadar gelmemesi, kablonun sadece yer altı akım taşıma kapasitesini doğru kabul etmeyi bence geçersiz kılıyor olmalı.

Toprakta akım taşıma kapasiteleri daha yüksek veriliyor. Toprak altı daha serin olduğundan olsa gerek. Ama hangi ortamın daha serin veya ısıyı daha iyi iletmesinden çok, kablonun tamamen yeraltından baraya kadar gelmemesi, kablonun sadece yer altı akım taşıma kapasitesini doğru kabul etmeyi bence geçersiz kılıyor olmalı.
Söylediğiniz şu mudur; mesela 4X10mm2 NYY Kablo ile 10m mesafeyle binaya enerji verilecek, bu mesafenin 6m'si toprakta 4m'si bina duvarında kalıyor. Bu durumda 6m Toprak'a göre, 4m Hava'ya göre hesaplanmalıdır mı? Yanlış anlıyorsam kusura bakmayın.

Söylediğiniz şu mudur; mesela 4X10mm2 NYY Kablo ile 10m mesafeyle binaya enerji verilecek, bu mesafenin 6m'si toprakta 4m'si bina duvarında kalıyor. Bu durumda 6m Toprak'a göre, 4m Hava'ya göre hesaplanmalıdır mı? Yanlış anlıyorsam kusura bakmayın.

Bir kısmı yer üstündeyse, havadaki akım taşıma kapasitesini kullanmalıyız bence.

Bir kısmı yer üstündeyse, havadaki akım taşıma kapasitesini kullanmalıyız bence.

YG Kablolarının Yeraltı Akım Taşıma Kapasiteleri Havaya göre yüksektir mesela. Ben AG üzerinden değerlendiriyorum.
Sizce neden böyle olmalı?

YG Kablolarının Yeraltı Akım Taşıma Kapasiteleri Havaya göre yüksektir mesela. Ben AG üzerinden değerlendiriyorum.
Sizce neden böyle olmalı?

Hayır, AG için bahsediyorum. Trafo merkezi veya direğinden 40 metre yer altında gitse bile, bina girişinden itibaren havada ilerliyor artık. Toprakta daha yüksek akım taşıyabiliyor diye, bina içindeki akım taşıma kapasitesinin daha düşük olacağını göz ardı etmek tamamen yanlış. Yukarıda anlatmıştım zaten.

Hayır, AG için bahsediyorum. Trafo merkezi veya direğinden 40 metre yer altında gitse bile, bina girişinden itibaren havada ilerliyor artık. Toprakta daha yüksek akım taşıyabiliyor diye, bina içindeki akım taşıma kapasitesinin daha düşük olacağını göz ardı etmek tamamen yanlış. Yukarıda anlatmıştım zaten.
Hocam, tam tersi bir durum var ama, muhtemelen dikkatinizden kaçtı. Altını çizdiğim yerin tam tersi geçerli. Yeraltı Taşıma Kapasiteleri düşük.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri