Kablo Endüktans Değeri

Merhaba Arkadaşlar;

Bildiğiniz gibi OG gerilim düşümü %e= (R.cosq+X.sinq) x N x L / (10 x U x U) formülü ile hesaplanıyor. Buradaki R ve X değerleri ise kablo kataloglarından alınıyor. Bugün hesap yaparken birşey dikkatimi çekti. Kablo kataloglarında X yani endüktans değeri mH/km olarak veriliyor. Ancak bu formülde endüktans yerine birimi ohm olan endüktif reaktans kullanılması gerekiyor.

Dolayısıyla kataloglardaki endüktans değerinin XL = ω.L = 2.π.f.L formülü ile endüktif reaktansa çevrilerek hesap yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Ben hesaplamalarımı direkt katalogda gördüğüm değerleri kullanarak yapıyordum. Aynı şekilde benim gibi hesaplama yapan arkadaşlar olabileceğini düşünerek bu konuyu açma gereği duydum.

Düşüncemde bir yanlışlık var mı ? Yorumlarınızı bekliyorum...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
doğru olan sizin yaptığınız şekilde hesaplamaktır.

Bu formüldeki değerler nelerdir? hangi değerleri kullanarak hesabı yapıyoruz?

Merhaba engineerdal,

Bu konuyla ilgili başka birşey sormak istemiştim.
Konu şu; 24 MW gücünde bir RES imiz var ve bunun gücünü arttırabildiğimiz kadar arttırmak istiyoruz. GÜç artımında kural %7 gerilim düşümü ve %5 enerji kaybını aşmamak ( OG den bağlılar için). 31,5 kV seviyesinden trafo merkezine çift devre 19 km 477 MCM ile bağlanıyoruz.

Dağıtım şirketi cosQ yi 0,9 alınmasını istiyor fakat sebebi yok genel uygulama denip geçiliyor. Ben EPDK nin DUY yönetmeliginin içinde HKK metedolojisi ( hat kayıp katsayı) ni inceledim ve orada enerji kaybı formülünde cosQ 0,95 olarak kabul edilmiş.

Sıkıntı neye göre seçiyoruz bu cosQ yi;

1. Santralin çıkış CosQ si mi (tam yükte)?
2. Trafo merkezi fider başı CosQ si mi?

Bu konu ile ilgili görüşmediğim kişi kalmadı nerdeyse, Ankaraya gideceğim TEDAŞ ile görüşeceğim.

Rüzgar türbinleri paralele girerken kanatların pich yetenekleri ile sisteme çok yüklenmeden devreye girebiliyor yani senkronizasyonda sorun yok.
Ayrıca tam yükte çalışıyorken de santral barasındaki cosQ yi 1 e yakın bir değerde tutabiliyor yani kompanzasyon yapabiliyorlar.

Bu konu ile ilgili bir fikriniz var mı??

İyi Çalışmalar,

doğru olan sizin yaptığınız şekilde hesaplamaktır.
Konuyu tekrar açıyorum kusura bakmayın ama hazır burada cevap verilmişken yazayım buradan dedim. X değeri ile XL değeri arasında fark yok mu ? Kataloglarda R değeri tamam ama XL(ohm/km) değeri yazmamakta. X(mH/km) değeri yazmakta. XL değerinin XLPE kablolar için hesaplaması var mıdır ya da tablosu?
Yoksa katalogdaki X değerine göre mi işlem yapacağız?

Konuyu tekrar açıyorum kusura bakmayın ama hazır burada cevap verilmişken yazayım buradan dedim. X değeri ile XL değeri arasında fark yok mu ? Kataloglarda R değeri tamam ama XL(ohm/km) değeri yazmamakta. X(mH/km) değeri yazmakta. XL değerinin XLPE kablolar için hesaplaması var mıdır ya da tablosu?
Yoksa katalogdaki X değerine göre mi işlem yapacağız?
Endüktif direnç değeri XL=2πfL10-3 Ω/km ile bulacağız.

Forum istatistikleri

Konular
128,357
Kullanıcılar
450,216
Son üye
omerfaruk58

Yeni konular

Geri