Kaçak akım rolesi tutmuyor

Su olayi?
Haklısınız ne diyim galiba sökmek en iyisi yapacak birşey yok peki hocam yukarda bahsettiğim su olayında yapma olasılığı var mı

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yine döndük dolaştık dediğim yere geldik. Bakın kaçak akım arızalarının %80'i cihaz kaynaklıdır. %20 ise tesisat bunun da %15'i su ve nemdir %5'i de prizde nötr toprak yeri karışıklığı(Yüke vermeden anlaşılmaz).
Arıza tespitinde ana kural arızayı basitten zora doğru tespittir. Bunun için öncelikle yüksek ihtimal olan problemli cihazı bulmak ile işe başlanır. Size en başta dedim problem çıkarması muhtemel cihazın FAZ+NÖTR şebekeden ayırın. Şüphelenilen cihaz çamaşır makinesi ise prizden fişi çekilip beklenir. Meslekten olmayan birisi olarak sizin yapabileceğiniz tek yöntem deneme yanılma(yamulma) metodudur.

Yine döndük dolaştık dediğim yere geldik. Bakın kaçak akım arızalarının %80'i cihaz kaynaklıdır. %20 ise tesisat bunun da %15'i su ve nemdir %5'i de prizde nötr toprak yeri karışıklığı(Yüke vermeden anlaşılmaz).
Arıza tespitinde ana kural arızayı basitten zora doğru tespittir. Bunun için öncelikle yüksek ihtimal olan problemli cihazı bulmak ile işe başlanır. Size en başta dedim problem çıkarması muhtemel cihazın FAZ+NÖTR şebekeden ayırın. Şüphelenilen cihaz çamaşır makinesi ise prizden fişi çekilip beklenir. Meslekten olmayan birisi olarak sizin yapabileceğiniz tek yöntem deneme yanılma metodudur.
Arıza tespitinde ana kural arızayı basitten zora doğru tespittir. Bunun için öncelikle yüksek ihtimal olan problemli cihazı bulmak ile işe başlanır. Size en başta dedim problem çıkarması muhtemel cihazın FAZ+NÖTR şebekeden ayırın. Şüphelenilen cihaz çamaşır makinesi ise prizden fişi çekilip beklenir. Meslekten olmayan birisi olarak sizin yapabileceğiniz tek yöntem deneme yanılma metodudur.
Haklısınız abide sorun yoktu valla camaşır makineside gömülü zor cikiyo biraz gecen kacak akim rolesini degismeden cikarip bakmistim bi sorun yoktu ama dün gece su sızdıgını farkettim umarım bundandır umarım.

Sorun devam ediyor tüm sigortalari indirip kacak akimı kaldirdim tekrar düştü , şuan tutmuyor en iyisi söküp atmak şmdi bi elektrikciyle konustum ugrasma bosuna diyo cözüm önerisi bu oldu banada secenek kalmadi tesekkur ederim herkese selametle

Son düzenleme:
Bütün sigortaları indirsemde kaçak akım tutmuyor

buradan çözüm zor .
siğortalar indik durumda ( önemli ) nötr bağlantısı tüm sökülüp tek tek deneme yapılacaktı !!!

siğorta panosunun ( kutusu ) siğortalar ve kaçak akım rölesinin fotosunu yayınlayın ( üst ve alt kablo bağlantıları belli olsun )
yakın ve uzak çekimler .
topraklama ve nötr bağlantılarını fotosunu yayınlayın
kablolar karmaşık olabilir açıklayıcı yazı ile belirtin .

gelen elektrikci
kaçak akım pens ampermetresi ile
yada
nötrleri ayırarak hedef küçütme yolu ( hangi nötrden geldiğini ve bu nötr takibi ile

kolay gelsin ,sağlıcakla kalın .

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-rölesi.125584/

Son düzenleme:
Arkadaslar bu yorum dogru mu?Bır meskende topraklama hattı olmasa, notr ve faz arasında fark olusmasa yanı kacak olmasa kacak akım tutar degıl mı? Topraklamanın olmaması engel degıl yanı? Dogru mu, sonucta faz notr arasındakı ılıskıde akımlar sabıt hrrhangı bır fark yok

Arkadaslar bu yorum dogru mu?Bır meskende topraklama hattı olmasa, notr ve faz arasında fark olusmasa yanı kacak olmasa kacak akım tutar degıl mı? Topraklamanın olmaması engel degıl yanı? Dogru mu, sonucta faz notr arasındakı ılıskıde akımlar sabıt hrrhangı bır fark yok

Topraklama tesisatı olmayan yerden kaçak akım kendisine yol bulmaya çalışır ıslak, nemli, rutubetli zemine akmaya çalışır bulursa KAKR açar bulamazsa KURBANIN şaseye temasını bekler. Bir ustam bu şekilde çarpılmıştı sağ kolu şişip ödem yaptı sonra geçti. Topraklama önemli. Elektrikte iş asla şansa bırakılmaz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri