Kaçak Akım Rölesi Atması vs Elektrik Gidip Gelmesi

Seko1

Üye
Arkadaşlar,

Gördüğüm kadarıyla konusunda uzmanlar var aramızda.
Uzman arkadaşlardan yardım rica ediyorum;

Öncelikle 4 senelik bir evde oturuyorum. Yani tesisatı yeni diyebiliriz.
Evin Elektrik Tesisatında kullanım esnasında hiç bir sorunum olmuyor.
Sistemde Siemens Marka Kaçak Akım Rölesi kullanıyorum.
Şebeke kaynaklı Elektrik gidip gelmeleri sonrası sadece kaçak akım rölesinde atma yaşıyorum.
Bu sorun her elektrik gidip gelmesinde olmuyor.
Kaçak akım rölesinden şüphelendiğimden değiştirttim ancak bazı durumlarda atma devam ediyor ve problem sanki yağmur yağdığı havalarda (belki elektrik gidip gelmesi sıklığından da olabilir) daha sık görülüyor.
Bahsi geçen problem son 6 aydır, 3 veya 4 defa yaşandı.
Problemin geçmişi ise 2 sene diye hatırlıyorum. Tesisatta radikal bir değişiklik yapmadık. Klima takıldı mesela.

İlave bilgiler, ev müstakil ev niteliğinde, Sakarya'da, elektrik kesintisi yağmurlu havalarda kısa süreli de olsa yaşanabiliyor. Problem genel olarak gece olan kesintiler esnasında meydana geliyor. Geceleri TV ve PC dahil hepsi kapalı (stanby'da değiller) elektrikten beslenen sadece buzdolabı ve kombi var, buzdolabında, kombi ve TV ünitesinde Tunçmatik koruyucu takılı.
Problem yaz aylarında da görülüyor.

Bilgileri bu şekilde uzman görüşlerinizi bekliyorum.

Teşekkürler,

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Karşılalaşılabilecek bir durumdur.Tekrar kapatmalı tip röle ile değiştirmeniz halinde,sorununuz çözülür !

problem topraklama kaçak akım röleleri topraklamayı güçlü bir şekilde isterler.

Senin evindeki topraklama hattı zayıf yada toprak bağlantılarında gevşeme var.

böyle durumlar çok görülür kaçak rolesini bilindik başka bir marka ile değişmenizi önerebilirim zaten 5 yılda periyodik Bakım 10 yılda değişim vardır eğer evde kısa devre yaşandıysa çok çabuk bozulurlar .

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri