Köprü diyottaki ısınma problemi

ImLeaGenD

Üye
Arkadaşlar merhaba

Tasarladığım besleme devresi ile prizden aldığım 220v u ilk olarak 12 volta çeviriyorum transformatör yardımıyla. Ardındından ise hazır 1.5 A-500V luk köprü diyot yardımıyla dönüştürüp Dc 16 V elde ediyorum fakat köprü diyot aşırı derece ısınıyor. Bir kaç saniyeden fazla fişi prizde tutmuyorum. Acaba ısınması normal midir yoksa bir problem mi var.

Evet bir problem var.

Eğer çıkıştan yük bağlayıp akım çekmiyorsanız

1- Köprü diyot arızalıdır.
2- bağlantı hatası vardır.
3- çıkışa bağlı filtre kondansatörü v.s. var ise kısa devre olabilir.

Çıkışta yük bağlı ise

1- aşırı akım çekiyor olabilirsiniz.

Evet bir problem var.

Eğer çıkıştan yük bağlayıp akım çekmiyorsanız

1- Köprü diyot arızalıdır.
2- bağlantı hatası vardır.
3- çıkışa bağlı filtre kondansatörü v.s. var ise kısa devre olabilir.

Çıkışta yük bağlı ise

1- aşırı akım çekiyor olabilirsiniz.
Hocam kuruduğum devre aşagıdaki gibi. Ucunda yük yok Sadece çıkıştaki gerilimi ölçmek için dışı açık bakır kablo bağladım. Çıkışta 16.3 V u yakalıyorum ama dediğim gibi uzun süre bağlı kalmadı fiç prize.
20150813_212404.jpg
20150813_212419.jpg

Son düzenleme:
trafo orta uçlu (bifilar sargı) gibi görünüyor. ortadaki ucu söküp yeniden deneyin. bağlantı hatası görünüyor.

kopru dıyotun - cıkıs ucuna trafodan gelen 3. ucu yanı ac gerılım uyguluyorsun vermıs oldugun sema ile uyusmuyor zaten baglantı 3. ucu sok ordan sayet dıyot bozulmadıysa bır sıkıntı yasamazsın gıbı gozukuyor

kopru dıyotun - cıkıs ucuna trafodan gelen 3. ucu yanı ac gerılım uyguluyorsun vermıs oldugun sema ile uyusmuyor zaten baglantı 3. ucu sok ordan sayet dıyot bozulmadıysa bır sıkıntı yasamazsın gıbı gozukuyor

Anlamadığım şey devre toprak ihtiyacını nasıl karşılayacak? 780X in gnd bacakları devrenin tamamlanmasını sağlıyor mu

bu devrede senın topraga ıhtıyacın yok neyı calıstracaksan toprak hattını onun govdesıne baglarsın

ayrıca demek ısdedıgım sey tarafodan gelen 3.kahve rengı kablo

senın bu devrede toprak baglamana gerek yok ne yı calıstracaksan onun govdesıne baglarsın toprak hattını

ayrıca demek ısdedıgım sey tarafodan gelen 3.kahve rengı kablo

Dostum biraz önce dediğn şekilde kurum devreyi fakat kondansatör yandı.

2x12 trafo olduğundan 24v eder ve doğrultunca bu 32-35 voltlara çıkar. Kondanstör 16 volt olunca patlaması normal. Orta bacak ve diğer bacaklardan birini kullan böylece 12v almış olacaksın. Doğrultunca 16-17 volt dc alırsın. Kondanstör de en az 25v olmalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri