Joyistik ( Joystick) Tavsiyesi

canovar

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Deniz Şemsiyesinin borusunun içine girebilen bir joyistik almak istiyorum.

Amaç: Şemsiye rüzgar nedeniyle eğildiğinde, borunun içinde sabit bulan joyistiğinin koluna değmesiyle devreyi kapatıp DC motoru çalıştırarak, şemsiyeyi kapatması.:)

Ürün özelliği: 4 yönlü ve eski konumuna geri dönen bir joyistik.

Böyle birşey işimi görürmü?
Simtes Elektrik - SIEMENS Joystick 4 ynl , yayl 3SB1208-7JV20

Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
merhaba mekaniksel olarak
ruzgar semsiyenizi egdiginde borusu icindeki jogistik kolunu egebilir hatta kirabilir
ancak ruzgar egme gucunu kaybettiginde semsiyeniz eski haline joistigin eski yerine gelmesiyle gelmeyecektir
cunku joistigin merkeznoktasina gelmesi icin icindeki mekanik duzen joistigin kol agirli surtunmesi gibi etkenler goz onune alinarak konmus yag vs gibi bir duzenekle mumkundur
bu duzenek sizin semsiyenizin egimden sonra duzelmesini saglamayacaktir
benim gorusum
semsiyenizin tepesine ufak bir kart uzerine 12 adet civa sesnoru koyup bunlari dairesel bir sekilde yerlestirip sensorler arasi 30 derece ile yerlestirip
bunlardan gelen sinyalleri plc veya pic aktarip (benim icin plc daha uygundur) semsiyeyi egen ruzgarin hangi yonden geldigini ve semsiyenin ne yone egildigini anlayarak dc motora istediginizi yaptirabilirsiniz
ama bu sensorlerle semsiyenin ne kadar egildigini anlayamazsiniz
egimi anlaya bilmek icin yagli potlardan kullanip pot millerini semsiyenin 4 kosesine baglayip semsiye egildiginde iplerle potlardan gelen degerlerin dereceye cevrilmesini saglaya bilirsiniz
yada daha baska bir yontem ile ayni mantigi kullanabilirsiniz

kolay gelsin

Hocam bilgi için teşekkürler. Ancak civalı sensörler en ufak bir titreşimde hareket ediyolarlar o yüzden daha stabil sistem arayışı içindeyim. Kaç derece eğildiğini ya da rüzgarın hangi yönden geldiğini görmek istemiyorum o sorun değil.

Şemsiyenin ne kadar eğildiğinde çalışmasını belirlemek için; joyistiğin kolunu uzatarak yada kısaltarak ayarlayabileceğimi düşündüm ama pratikte bir tecrübem yok tabiki :)

acaba şemsiyedei gerilmeyi baklo yada fiber bir aracıyla baska bi yeremi taşısan? ben olsam oyle yaparım. Çünki borunun icinde ne kadar çalışcak duşundurucu. birde bakımı flan zor olur gibi. Aklında ne var tam anlayamadım. Ama ben olsam borunun ust noktasına kadar fiber yada celik tel gererim. Orta merkezinde olucak ama borunun, altada yaylı onu gergin tutacak karşıt agırlık ordaki hareketide mikro anahtar swih artık nasil kumanda edeceksen ona. boru eğildinde boyu değişcek, fiber gerilcek kontak vercek. motor calıscak. şemsiye duzelcek ve fiber eski yerine gelcek. ama şemsiye sapı sabitse yada resmini falan paylaşırsan onun ustunden konuşabilirz.. Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri