Jel aki ile lifepo 4 aküler birlikte kullanılır mı?

celikbilek

Üye
6 adet 100 amper jel aküyü 24 volt şekilde kullanıyorum 3 senedir, şimdi 2 tane yine 100 amper lifepo4 akü eklesem bunlara sıkıntı olur mu?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
olur. akü guruplarında farklı akü kullanılmaz, eğer değişim veya ilave yapılacaksa hepsi değiştirilmelidir. hepsi aynı güçte olmalıdır.

Yani 2 tane 100 amper jel akü de eklemeye kalksam yine mi sıkıntı olur?
arkadaşım bu kuralı ben koymadım. elektriğin, elektroniğin, fiziğin/kimyanın yasası bu. 3 senelik aküler nerdeyse şarj döngülerini kaybetmişlerdir. iç dirençleri el sallıyor. sen 2 tane taze akü koyacaksın. tazeler bayatları beslerken kötü yola düşecek. bu konu akülerin iç direnci, farklı özellikte akülerin kullanılması, akü gurubunda değişim vb. defalarca forumda tartışıldı. yani olmaz değil takar kullanırsın takviye ettim zannedersin. bir süre sonra hem taze akülerin, hem de bayatlamış eskimiş akülerin ölecektir. anladığım kadarıyla 6 adet akü gurubun performansını kaybetmiş ve takviye etmek istiyorsun. o akülerin dama diyene kadar kullan, sonra taze yeni akülerle gurubunu yenile. bu arada şarj için gerekli düzenlemeni yapmanı tavsiye ederim 6+2 akü daha uzun sürede şarj olur ve daha fazla amper çekerler.

ben yaptımda sağ sol anahtarı ile ayırdım, sağda kurşunoksit akü , solda lion pil modunda çalışıyor,

şimdi benim sistemde 24v, 2 adet kurşunoksit akü ve pwm şarj konrolü vs kuruluydu zaten, Panonun göz lambaları deliklerine ek olarak on off anahtar koydum panellerden gelen gücü on of yapabileyim diye, çünkü pwm önce batarya grubunun kaç v olduğunu algılaması şart,
ek olarak sağ sol anahtarı..! bu anahtarda 3 klemensli ya, ortadaki 2. klemens ortak canlı uç, akünün artı kablosunu kesip 1. klemense girdimmi sisteme giden ucu ortak olan 2. klemense girdim,
lion grubunun eksi kurşunoksitin eksi ile aynı, lion + ucumuzda sağsol anahtarın 3. klemense girdim, sistem ok tamamdır,

şimdi geçiş yapmak için önce panelden gelen anahtarı kapatıyorum,
hangi akü grubuna alacaksam anahtarı konumlandırdıktan sonra güneş panelin anahtarını açıyorum....

sağsol anahtar, güneş on off fan ve inverter,
pwm nin ekran parlıyor çünkü içine 24v şerit led döşedim
daha panonun işi bitmiş değil, lion gruplar için 7 adet voltmetre konacak bms ler kutu içerisine alınacak, analok multimere yerine volt ve ampermere konacak vs vs
20221205_092338.jpg
20221205_092309.jpg
20221205_092243.jpg

Son düzenleme:
Benim anlamadığım şu;
Çin TR için lifepo pil ve akü vs ithalatını yasaklamaıştı, ama şimdi bakıyorum heryer lifepo 4 akü kaynıyor, bunların üretimi Tr de yapılıyor mu yoksa nasıl ithal ediliyor?

çin'in ürettiği onlarca farklı model vardı illaki, ben 2 kafa cıvatalı 2.7 40A olanını tr ye ithalini yapmadığını biliyorum abd ye bile ithali var tr ye yok,
ama türkiye'de imalata start verdi, kayseride lityum iyon fabrikası var

Ben bi ara belçikaya isteyip ordan getirtmeyi bile düşünmüştüm, ama şimdi her yerde satılıyor, Ne kadar gerçek ne kadar sağlam bilmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri