Jel akü ilginç fikir

engsl

Üye
arkadaslar size bir sorum var...
bende 6 akü 72volt ile çalışan elektrikli scooter var. akülerin her biri dolu iken 13.2 volt yapiyor yani 6 sı 79.2 volt.

benim şarj cihazim 88.7 volt veriyor akuler 88.7 volt oldumu şarji kesip 80 volt yüzdürme voltajina iniyor. yani aküler 88.7 volta çikıp sonra fisten çekince 79 volta düşüyor. ve ben scooteri kullandikca voltaj indikce scooter yavaşliyor.

şimdi soru şu = ben scootere 1 akü daha eklemek istiyorum fakat 7 akü 92.4 volt yapar. ben beyni zorlayip yakmak istemiyorum. bu yuzden aklima gelen fikir 7 aküyü ekleyip 6 akülük şarj aleti ile aküleri maximum 88.7 volta kadar şarj edip kullanmak. bu sayede scooteri 79 voltta kullanacağima 88 voktta kullanacağim. yani akulerimi 13.2 volta değilde herbirini 12.6 volta kadar dolduracağim.
bu sayede hem voltaj artimindan biraz daha hizli gideceğim ve eskiden 79 dan 70 volta dusunce sarj ettigim akulerimi 88 volttan 70 e dusuce sarj edecegim yani daha uzun sure kullanim demek.
sonuc olarak akulerimi tam şarj etmeden kullanmiş olacagim 12.6 kadar doldurup 10 volta düsünceye kadar kullanacağim.

sizce bir zarari olurmu???

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
aküleri motora bağlayınca ölçülen voltaj geçerlidir, fişten çıkınca değil.
zorlanmadan arttırım istiyorsan, 3 voltluk ve 6 voltluk akülerde satılıyor

iki tane 6 volt 12 amperi paralel bağla 24 amper yapar.

iki tane 6 volt 12 amperi paralel bağla 24 amper yapar.
6v 12ah jel aku bulamamistim. daha once bende dusundum 13 tane 6v akü bağlamayi. böylece sadece 6 volt artacakti. ama 6 volt aküler deep cycle değil

24 voltların amperi daha fazla, yardımı olur, hatta yer kalırsa paralel gruplar yapılabilir

Çok ilginçmiş...
7. aküyü seri ekle 3 günde şarj eder artık devre.

13,2 yerine aküleri 12,6 volta kadar şarz ettiğinizde aküler tam şarz olmaz. %50 de falan kalır.

13,2 yerine aküleri 12,6 volta kadar şarz ettiğinizde aküler tam şarz olmaz. %50 de falan kalır.
evet yarisini doldurup boşalticam. bunun bir zarari olurmu akü ömrü için. bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim

akü uzun ömürlü olsun isteniyorsa %100 şarz edilip % 30 a kadar deşarj edilmelidir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri