isis de yardıma ihtiyacım var

V = I * R
12V güç kaynağından 3A çekecek yük kaç Ohm dur?
12V = 3A * R >>> R = 4 Ohm

12V güç kaynağından 3A çeken yükün üzerinde ne kadar güç harcanır?
P = V * I >>> E = 12 * 3 = 36 Watt

Yani 4 Ohm 36 Watt direnç lazım,
gerçek bir devrede kullanılacak olsa,
bu güç değerinin minimum 1,5~2 katı değerde
yani 50 Watt ve yukarısı bir direnç kullanılır.

12V kaynağa bağlı 10 Ohm yük ne kadar güç harcar?
P = Vyük * Iyük = Vyük * (Vyük/Ryük) = 12 * (12/10) = 14.4 Watt

Yani VIR ve PIV förmülleriyle biraz uğraş tamamdır.

mehmetcanakcay61 konulara alakasız mesajlar yazmak ayıp karşılanır,
yeni konu açın yardımcı olalım.
Hocam allah razı olsun çok yardımcı oldunuz ben biraz korkuyordum 4 ohm 50w direnci aküye bağlarsam patlar flan diye :)

Hiçbirşey olmaz altı üstü 3 amper akim çekip havya gibi ısınacak. Direnci soğutmazsanız o zaman direndiniz yanacak.

Bu nedenle alüminyum dirençler var soğutucuya monte edebilecek şekilde olanlardan kullanıp iyi bir soğutucuya bağlayınız. Gerekirse fan bağlayınız.

Aşağıdaki direnç olacak.

m-4R-50-W-50-Watt-Al-minyum-Ev-Sahipli.jpg_640x640.jpg

Peki bu dirençler boyut olarak büyük mü yoksa diğer taş dirençler ile aynı boydamı fotoğrafta biraz farklı durmuş da

Bu dirençlerden bulamazsan veya pahalı gelirse,
çoğu elektrikçide bulabileceğin, ısıtıcıların rezistans telinden alıp
uygun ölçüde kesip istediğin direnç değerini elde edebilirsin,
o da olmazsa bir tane kurşun kalemin içi veya uçlu kalem ucu kullanabilirsin.
Hatta uzun bir zil telide işini görür.

Benim asıl merak ettiğim kurşun asit akülerin CCA yani marş akımını ölçmek için olan cihazların içinde benim tahminim sabit akım çeken bir direnç ve çekilen akıma bağlı olarak voltaş düşüşüne göre marş akımını hesaplayan bir mikrodenetleyici. Mantığım bu şekilde çalışıyor çünkü Akü testinde endüstriyel olarak kullanılan hrd test cihazları var bu cihazlar örneğin 60ah aküde ayarlanan değerde örneğin 700ah 4 saniye boyunca akım çekip ayarlanan voltaj değerinin altına düşerse arızalı olarakayırıyor. Küçük el terminali şeklindeki cihazlarda da aynı mantık var herhalde başka bir şey olamaz çünkü. Küçük cihazda da 700ah çekmiyor da 3-4 ah çekerek hesap yapıyor tabi amper bu kadar düşerse karmaşık ondalık sayılar ile hesaplama yapıyor.
Mantık bu şekilde mi yoksa ben mi yanlış düşünüyorum?

Kusura bakmayın konu nerden nereye geldi fakat bu devre ile ilgili pek bir kaynak bulamadım yani bu CCA hesaplamak için nasıl bir devre kurmak gerektiği ile ilgili.

Forum istatistikleri

Konular
128,278
Kullanıcılar
450,104
Son üye
MUGEN SARS

Yeni konular

Geri