Kartın Ön ve Arka Yüzünde Yanmış 2 Adet Direnç.Fabrikasyon mu Yoksa Tamirci mi Eklemiş ?

İlk mesajdaki direnc kahve ile başlıyor.

O direnc 10 ohm.

Devre iki simetrik devre gibi gorunuyor. Arkadaşlarımızın dediği gibi.

Komple yanık olan direncin simetrigindeki direnc tam olarak gorebilir miyiz? O direncin aynısından takabilirsiniz. Pcb nin altına da direnc atmayın.

Ben olsam bu şekilde ısınan bir direnc ise direncin gücünü 1/2 watt yada sigdirabilirseniz 1 watt değerinde aynı omajda direnc takardim.

Kolay gelsin.

İlk mesajdaki direnc kahve ile başlıyor.

O direnc 10 ohm.

Devre iki simetrik devre gibi gorunuyor. Arkadaşlarımızın dediği gibi.

Komple yanık olan direncin simetrigindeki direnc tam olarak gorebilir miyiz? O direncin aynısından takabilirsiniz. Pcb nin altına da direnc atmayın.

Ben olsam bu şekilde ısınan bir direnc ise direncin gücünü 1/2 watt yada sigdirabilirseniz 1 watt değerinde aynı omajda direnc takardim.

Kolay gelsin.
Kartın önyüzündeki yanan büyük boyutlu direncin hemen yanında ki aynı boyut direnç bu.
Kırmızı,Kahverengi,Siyah,Altın renk dizilimi üzerinde ki.

Bu direnç,kaset çalarken ki sık sık ortaya çıkan parazitin sebebi olabilir mi peki?

Ekli dosyalar

• IMG_20230903_225040.jpg
    IMG_20230903_225040.jpg
    290.7 KB · Görüntüleme: 4
Kartın önyüzündeki yanan büyük boyutlu direncin hemen yanında ki aynı boyut direnç bu.
Kırmızı,Kahverengi,Siyah,Altın renk dizilimi üzerinde ki.

Bu direnç,kaset çalarken ki sık sık ortaya çıkan parazitin sebebi olabilir mi peki?
Motor devreye girdiği zaman, MOTORBOT benzeri bir gürültü sese karışıyor olmali. Buna önlem amaçlı bobin-kondansatorlu bir devre motor girişine konur. Kartın uzerinde bu elemanlar bulunuyor olmalı. Bobin sorunlu olsa (ki olsaydı motor calismazdi. Motora seri bağlı çünkü) kond. arizaliysa görevini yapamıyor olabilir.

Motor devreye girdiği zaman, MOTORBOT benzeri bir gürültü sese karışıyor olmali. Buna önlem amaçlı bobin-kondansatorlu bir devre motor girişine konur. Kartın uzerinde bu elemanlar bulunuyor olmalı. Bobin sorunlu olsa (ki olsaydı motor calismazdi. Motora seri bağlı çünkü) kond. arizaliysa görevini yapamıyor olabilir.
Ses motor sesi degil.
Hoparlörlerin kablosunda sorun olur mesela,ona benzer denilebilir belki.
Yani mekanik bir ses degil.
Bu devre kartının fotografınıda yükledim ilk sayfada mevcut.O karta bakarak bu ses ile alakalı sebep patlak dirençler olabilir mi diye düşünüyorum.
Elektronik bilgim olmadıgı için buradan fikir veren olabilir diye düşündüm.

Ses motor sesi degil.
Hoparlörlerin kablosunda sorun olur mesela,ona benzer denilebilir belki.
Yani mekanik bir ses degil.
Bu devre kartının fotografınıda yükledim ilk sayfada mevcut.O karta bakarak bu ses ile alakalı sebep patlak dirençler olabilir mi diye düşünüyorum.
Elektronik bilgim olmadıgı için buradan fikir veren olabilir diye düşündüm.
Başka arkadaşların onerilerini bekleyiniz. Elbet çözülebilecek birseydir.

Aklıma geldi . 80 li yıllarda radyo dinlerken o zamanın meşhur ulaşımı 50 cc lik peugeot ya da mobylette marka motorsiklet yoldan geçse sanki motoru radyonun icinde çalışıyor gibi parazit yapardı.

Bir elektronikçiden tavsiye aldım.
Alttaki 10 ohm'luk direnç tamirci işi muhtemelen dedi.
Diğer direncin yenisini alıp taktım.
Parazit sesi devam ediyor ama kaset çalarken var.Radyoda o parazit sesi yok.
Bir jack,ada düğme içerisi oksitlenmiş olabilir mi diye hoparlör jackları icine izopropil alkol sıkıp temizlemeye calıstım fakat sonuc değişmedi.
Hoparlör kablosu sorunlu desem neden radyodayken parazit yapmıyor sorusu aklıma geliyor.

Motorun gücünü geçici olarak kesiniz. Ses kesiliyorsa, suçlu motordur.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri