Isı pompası 3 yollu vana

koray67

Üye
herkese merhabalar, ısı pompası iç ünitesinde bulunan üç yollu vana ne işe yarar, nasıl çalışır, neden kapanır?

Ben klimacı değilim fakat üç yollu vana klimanın sıcak ve soğuk çalışması için yolları değiştirir.
Bilen arkadaşlar daha iyi açıklar.
Tren yolu makası gibi düşün bir tarafa dönünce sıcak üfler diğer tarafta soğuk üfler.

Ben klimacı değilim fakat üç yollu vana klimanın sıcak ve soğuk çalışması için yolları değiştirir.
Bilen arkadaşlar daha iyi açıklar.
Tren yolu makası gibi düşün bir tarafa dönünce sıcak üfler diğer tarafta soğuk üfler.
ilginiz için teşekkür ederim ama klimalarınki üç yollu değil dört yollu vanadır ve dış ünite içinde bulunur, onlar hakkında yeterli bilgiye sahibim fakat benim öğrenmek istediğim ısı pompalarının iç ünitesinde bulunan isminin 3 yollu vana olduğunu öğrendiğim bir motorlu vana var, bunun görevi ve nasıl çalıştığını hatta ayarlarda değişiklik yapmadığım halde neden su akışını tamamen kapattığıdır.

Selamlar,

3 yollu vana kullanimi ile ilgili temel bilgi şu sekildedir.

Cok ozel bir uygulama degilse 3 yollu vanalar su tesisatli sistemlerde kullanilir. Bu vana bir termostat tarafindan kontrol edilir.

Senaryoda mesela bu 3 yollu vana bir fan coil tesisatinda fan coilin onunde oldugunu dusunelim. Termostat oda sicakligina bakar ve 3 yollu vanayi actirarak osayi iklimlendirmeye baslar. Oda ayarlanan sarta ulastiginda 3 yollu vanayi kapatir bu esnada 3 yollu vana gelen suyu fan coil unitesine gondermeden donus hattina by pass eder. Bu şekilde sistemin toplamindan donen suyun debisi değişmez. Ayrica isitma icin dusunursek isitilarak gonderilen su fcu ya girmeden geri donecegi icin isi pompasi erken otomatik yapacaktir.

Burada 3 yollu vananin kullaniminda birkac artilari vardir. Sistemdeki su surekli hatta dolastigi icin sicak kalir ne zaman 3 yollu acti fcu hemen isitmaya baslar. Konforu arttirmis olur. 2 yollu olmadigi icin sistem toplamindan donen suyun debisi sabittir. Bu donen suyun debisi calisan cihaz icin cok onemlidir.

Sizin sorunuzla alakali degil ama baska bir kullanim alani bir sistemde savit sicaklik isteniyorsa bu 3 yollu vana ile karisim hazirlanip sabit sicaklikta su alinabilir.

Isterseniz uygun bir zamanda pc den prensip semaları ekleyebilirim.

öncelikle teşekkür ederim, sizinde söylediğiniz gibi benim konum biraz farklı. split tip ısı pompasının iç ünitesinde bulunan bu üç yollu vananın amacını, dahada önemlisi ayarları değiştirmediğim halde neden su akışını kapattığını öğrenmek istiyorum.
20171228_115649.jpg

Cihazin akis semasini ve kontrol teknigini bilmedigim icin yorum yapamiyorum. Bu hat cikista ise makinada yerden isitma modu olabilir.

Isi pompalari zar zor 50 °C leri goren cihazlardir. Kazanlar gibi rahatlikla 60 dereceleri gormedigi icin cikisa boyla bir regulator koymak bana pek mantikli gelmedi.

Cihazı inceleyip bir akis semasi cikartabilirseniz benimle paylasirsaniz konu hakkinda yardimci olabilirim.

Antalya'damisiniz? Bende Antalyada calisiyorum.

Cihazin akis semasini ve kontrol teknigini bilmedigim icin yorum yapamiyorum. Bu hat cikista ise makinada yerden isitma modu olabilir.

Isi pompalari zar zor 50 °C leri goren cihazlardir. Kazanlar gibi rahatlikla 60 dereceleri gormedigi icin cikisa boyla bir regulator koymak bana pek mantikli gelmedi.

Cihazı inceleyip bir akis semasi cikartabilirseniz benimle paylasirsaniz konu hakkinda yardimci olabilirim.

Antalya'damisiniz? Bende Antalyada calisiyorum.
cihazın kitapçıkları elimde var, inceledim fakat bununla ilgili bir bilgi göremedim, ayrıntılı şekilde tekrar bir inceleme yapacağım. Şu an İzmir deyim ama 6 ay öncesine kadar 19 yıl Alanya da kaldım

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri