Isı Ayarlı 60 w Havya ( Çin Malı)

karadvt

Katılımcı Üye
Merhabalar.

Bir kuponu değerlendirmek için aliexpressten bir adet Çin malı havya almıştım. Yanlışlıkla 110 v olanı almışım. Bunun üzerine içerisini açıp değişiklik yaparak 220 voltta da kullanabilir miyim diye araştırdım ama olmadı. İçerisindeki bir direnci değiştirdim ama 200 derecede bile havya ucunun 400 derece ısıya ulaştığını görünce havyayı bozmamak içib hemen fişten çektim. Lafın özü, mesele hem bir adet direnci hem de seramik rezistansı değştirmekle alakalı görünüyor.

İçerisini açmış ve karıştırmışken görüntüleri merak edenlerle de paylaşmak istedim. Belki bu esnada 220v ile çalıştırmakla ilgili fikirler de gelir.

IMG_0008.JPG
IMG_0009.JPG
IMG_0014.JPG

akılma gelen fikir şöyle bt134 ü (gate yanılmıyorsam en sağ ayak 3 numara) süren direncin değerini yükselterek denemende yarar var olmazsa oraya trimpot takarak istediğin değere ulaşınca yerine sabit direnç takarak çalışabilirmi denemek lazım şahsi fikrim...kolay gelsin.

564 ohm değerini neye göre buldunuz. hesap sonucunda mı yoksa başka bir cihazdan mı öğrendiniz.

direncin yükseltilmesi gerekmez miydi ? bu haliyle bt134 sürekli tetikleme ve iletimte gibi geldi

564 ohm değerini neye göre buldunuz. hesap sonucunda mı yoksa başka bir cihazdan mı öğrendiniz.

direncin yükseltilmesi gerekmez miydi ? bu haliyle bt134 sürekli tetikleme ve iletimte gibi geldi

564 smd direncin kodu yani 560 k. Onu da youtubeda 220 v olan versiyonunu inceleyen birisinin videosundan zar zor okudum. Bir de aliexpresste ürün fotoğraflarının birisinde şu alttaki fotoğrafı görünce emin oldum ve elimde smd olmadığı için de 560 k bir direnç lehimledim.

HTB1IWb1k1OSBuNjy0Fdq6zDnVXaq.jpg

akılma gelen fikir şöyle bt134 ü (gate yanılmıyorsam en sağ ayak 3 numara) süren direncin değerini yükselterek denemende yarar var olmazsa oraya trimpot takarak istediğin değere ulaşınca yerine sabit direnç takarak çalışabilirmi denemek lazım şahsi fikrim...kolay gelsin.

3 numara dediğiniz gibi gate. Olmazsa zeneri söküp test ederim. Bozarsam değerini bilirim. Ardından da sizin dediğiniz gibi deneyebilirim.

Son düzenleme:
3 numara dediğiniz gibi gate. Olmazsa zeneri söküp test ederim. Bozarsam değerini bilirim. Ardından da sizin dediğiniz gibi deneyebilirim.
sayın karadvt kardeş yakın çekim foto bulanık olmuş gate ayağındaki zener değilde diyak olmasın yanılmayalım orda zenerin ne işi olabilirki onu anlamadım yanlışım varsada düzelt lütfen...

sayın karadvt kardeş yakın çekim foto bulanık olmuş gate ayağındaki zener değilde diyak olmasın yanılmayalım orda zenerin ne işi olabilirki onu anlamadım yanlışım varsada düzelt lütfen...

Haklısınız hocam diyak o zener değil. Benim hatam. Telefonum arızalı olduğundan eski bir fotograf makinesi ile çektim. Fotoğraf ondan bulanık.

Sayın @süleyman_özkan ın dediği gibi farklı dirençler veya pot deneyerek 110 voltun altında değer yakalayıp sabitleyebiliyorum ama ayarlı olmuyor öyle. Sabit değerde kullanabilirim o şekilde ya da 220 v seramik rezistans almak gerekecek. Neticede sorun da çözülmüş oldu.

Herkese ilgisinden dolayı teşekkür ederim

O zaman tam 60 watt olarak isinir. Lehim icin Cok fazla sıcaklık demek.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri