Inverteri ev elektrigine bağlama

ugurcocuk

Üye
Kardeşlerim, elimde 800watt inverter var. Ben bunu 12 volt 72 amper akü ile kullansam 864watt/saat enerji elde ederim. Sormak istediğim ise şu dur : ben bu inverterin 220 çıkişını evin duvardaki bir prizine baglasam ve ana şarteri kapasam sadece evdeki lambaları bu sekilde çalıştırabilirmiyim? Ve boylece toplamda 80 watt olan lambayı yaklasik 10 saat çalıştırabilirmiyim? Teşekkurler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zamaninda bende elektrikçilerin çoğunun aklındaki gibi eve ups bağlamak istedim ve bağladım.600w lık pcye baglanan ups lerden.Sigorta kutusunda lambalara giden 6A sigorta çıkışını ups giriş beslemesine verdim.ups çıkışına 2A sigorta baglayarak evdeki tüm lamba linyelerini beslemiş oldum.Elektrikler kesildiğinde bizim evde tüm lambalar yanabiliyordu.
Kardeşlerim, elimde 800watt inverter var. Ben bunu 12 volt 72 amper akü ile kullansam 864watt/saat enerji elde ederim. Sormak istediğim ise şu dur : ben bu inverterin 220 çıkişını evin duvardaki bir prizine baglasam ve ana şarteri kapasam sadece evdeki lambaları bu sekilde çalıştırabilirmiyim? Ve boylece toplamda 80 watt olan lambayı yaklasik 10 saat çalıştırabilirmiyim? Teşekkurler
Kardeş bu hesap böyle tutmaz.72A akuyu nerede şarj edeceksun.Attığın taş,ürküttüğün kurbağaya deymeli bence.

Hangi tip akü kullanacaksınız?
Genel olarak sulu aküler % 40 oranında enerjiyi kendine saklar. Tam deşarja izin vermez. Yani sizin hesabınıza göre 518w enerji kullandırır.
Orjinal jel akülerde bu oran biraz daha düşük, Lityum akülerde %10 civarındadır.
72A dediğiniz muhtemelen otomobil veya hafif ticari araç aküsü mü?

Hangi tip akü kullanacaksınız?
Genel olarak sulu aküler % 40 oranında enerjiyi kendine saklar. Tam deşarja izin vermez. Yani sizin hesabınıza göre 518w enerji kullandırır.
Orjinal jel akülerde bu oran biraz daha düşük, Lityum akülerde %10 civarındadır.
72A dediğiniz muhtemelen otomobil veya hafif ticari araç aküsü mü?
Evet kardesim otomobil aküsü. Yanliz yanlis anlama olmasin daimi bagli kalmayacak elektrikler kesildigi zaman baglayacam gelince prizi geri sökecem. Elimde 100 amper akuyu sarj edecek cihazim var elektrikler gelince akuyu sarj edecegim bu sekil kullanma niyetim var

Evet kardesim otomobil aküsü. Yanliz yanlis anlama olmasin daimi bagli kalmayacak elektrikler kesildigi zaman baglayacam gelince prizi geri sökecem. Elimde 100 amper akuyu sarj edecek cihazim var elektrikler gelince akuyu sarj edecegim bu sekil kullanma niyetim var
Tasarruftan ziyade kesintiden az etkilenmekse amaç olabilir. Gerekli emniyet tedbirlerini aldıktan sonra olur neden olmasın.

Tasarruftan ziyade kesintiden az etkilenmekse amaç olabilir. Gerekli emniyet tedbirlerini aldıktan sonra olur neden olmasın.
Evet amac kesinti aninda 3 4 saat lambalarla idare etmek. Soyledigim sekil dogrumu? Iki ucu fiş olan bir kablo yapacagim, bir ucunu inverterin 220 cikisina diger ucunuda duvardaki herhangi bir prize baglagacagim. Sigorta panosunda var olan bütün sigortalari kapatcagim ki aniden Şebeke elektriği gelirse cakismasin. Sonra aku baglantisihi yapıp lambayı anahtatdan acacagim. Tamammidir kardesim

Ben şöyle yapardım; aydınlatmaya giden sigortayı tesbit eder, inverterden çıkardığım uçları 10A kutup değiştirici şaltere girip oradanda aydınlatma sigortalarına girerek kullanırdım. Hiçbir şekilde çakışma olmaz. Gayette güvenli ve pratik olurdu.

Ben şöyle yapardım; aydınlatmaya giden sigortayı tesbit eder, inverterden çıkardığım uçları 10A kutup değiştirici şaltere girip oradanda aydınlatma sigortalarına girerek kullanırdım. Hiçbir şekilde çakışma olmaz. Gayette güvenli ve pratik olurdu.
Sigorta panelini ac kapa yapmak istemiyorum anladigim kadarla bu tarif ettiginiz sekilde acmam gerek. Benim dedigim olur mu?

Sigortalarin hepsini indirirsen elektrik eve dağılmaz. Ana sigortalari indireceksin, ev içindekilerin bazılarını kaldiracaksin

Kardeşlerim, elimde 800watt inverter var. Ben bunu 12 volt 72 amper akü ile kullansam 864watt/saat enerji elde ederim. ...
Hesap ve mantık hatalı. Siz kaç amper akü bağlarsanız bağlayın anlık invertörün gücünden fazla güç çekemezsiniz. Hatta sınır değere yaklaştığınızda bile invertör kesime gidecektir. Akülerin imal amacına ve cinsine göre üzerinde yazan değerlere göre değil de tam dolu halde depoladığı enerjiyi ne oranda geri/deşarj verebildiği oranda güç verebilir. Ben 60Ah'lık lityum demir fosfat (LFP) akü ile DC12V 9Wh ampulu 7-8 saat rahat kullanabiliyorum. Yalnız ben henüz şebeke elektriği bağlanmadığından tüm ışıklandırmayı ve şarj işlerini DC12V ile yapıyorum. Böylece invertör kayıplarından kurtuluyorum. Çünkü 40Ah civarı kamera kayıt cihazı ve kameraların sarfiyatı var. Tek panel olunca bu mevsimde maalesef akü yeterince şarj olmuyor, ikinci bir panel düşünüyorum. Siz de kaç saat idare etmesini istiyorsanız o güçte bir akü ile işinizi çözebilirsiniz. Kullanılacak ampullerin led olması süreyi uzatacaktır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri