Inverter kaynak makinesi yüksek Voltaj koruması hakkında

kimkidük

Üye
Arkadaşlar merhaba.
Çiftliğimiz için, bu sene başında almış olduğum inverter kaynak makinesi hakkında bir sorum olacak sizlere. Kaynak makinesini bugün prize taktığımda, 901 diye bir hata kodu verdi. Klavuzda bu kodun; yüksek voltaj koruması olduğu yazılıydı. Multimetreyle Voltajı ölçtüğümde, 258 - 265 Volt arası değerler aldım. Makineyi alarak, yakındaki bir komşuma gittim ve onun prizine taktım. Ve bingo, orada makine çalışıyor. Onların voltajını ölçtüğümde ise 243 - 251 Volt arası gidip geliyordu. Komşumun kaynak makinesini çiftliğime getirip bağladığımda ise Voltaj yüksekliğine rağmen, onun makinesi çalışıyordu. Şimdi benim sorum, bu yüksek voltaja rağmen onun kaynak makinesinin çalışması mı daha iyi? Yoksa benim makinamın korumaya alıp çalışmaması mı? Bir kaynak aciliyeti doğduğunda bu voltajlar yüzünden, bu makineyi çalıştıramayacak mıyız?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar merhaba.
Çiftliğimiz için, bu sene başında almış olduğum inverter kaynak makinesi hakkında bir sorum olacak sizlere. Kaynak makinesini bugün prize taktığımda, 901 diye bir hata kodu verdi. Klavuzda bu kodun; yüksek voltaj koruması olduğu yazılıydı. Multimetreyle Voltajı ölçtüğümde, 258 - 265 Volt arası değerler aldım. Makineyi alarak, yakındaki bir komşuma gittim ve onun prizine taktım. Ve bingo, orada makine çalışıyor. Onların voltajını ölçtüğümde ise 243 - 251 Volt arası gidip geliyordu. Komşumun kaynak makinesini çiftliğime getirip bağladığımda ise Voltaj yüksekliğine rağmen, onun makinesi çalışıyordu. Şimdi benim sorum, bu yüksek voltaja rağmen onun kaynak makinesinin çalışması mı daha iyi? Yoksa benim makinamın korumaya alıp çalışmaması mı? Bir kaynak aciliyeti doğduğunda bu voltajlar yüzünden, bu makineyi çalıştıramayacak mıyız?
Kaynak makinanizin çalışmasını bırakın eğer ölçü aletiniz doğru ölçüm yapıyorsa sizin bütün cihazlarınız için bile gerilim seviyesi yüksek. Dağıtım şirketi ile irtibat kurup sorun bildirin bence. Nötr hattınızda da sorun olabilir.

Kaynak makinanizin çalışmasını bırakın eğer ölçü aletiniz doğru ölçüm yapıyorsa sizin bütün cihazlarınız için bile gerilim seviyesi yüksek. Dağıtım şirketi ile irtibat kurup sorun bildirin bence. Nötr hattınızda da sorun olabilir.
Hocam ne kadar doğru ölçüm yapıyor bilemiyorum. Birçok elektrikçi esnafın kullandığı ortalama bir piyasa makinesi. 3 aşağı 5 yukarı, doğru ölçtüğünü düşünüyorum. Çünkü 3 gün önce, aynı kaynak makinesi, aynı prizde sorunsuz çalışıyordu. Tabi o günki Voltajı ölçmek hiç aklıma gelmedi. Yalnız bugün 5 dk arayla, komşuda çalışıp bizde çalışmaması ve ikisini de ölçtüğümde, aldığım ort. 10 volt farka bakıldığında ölçüm doğru. Yani bizim prize yüksek Voltaj geliyor. Enerjisayı arayayım. Bu Voltajın maksimum kaç olması gerekiyor prizlerde?

Hocam ne kadar doğru ölçüm yapıyor bilemiyorum. Birçok elektrikçi esnafın kullandığı ortalama bir piyasa makinesi. 3 aşağı 5 yukarı, doğru ölçtüğünü düşünüyorum. Çünkü 3 gün önce, aynı kaynak makinesi, aynı prizde sorunsuz çalışıyordu. Tabi o günki Voltajı ölçmek hiç aklıma gelmedi. Yalnız bugün 5 dk arayla, komşuda çalışıp bizde çalışmaması ve ikisini de ölçtüğümde, aldığım ort. 10 volt farka bakıldığında ölçüm doğru. Yani bizim prize yüksek Voltaj geliyor. Enerjisayı arayayım. Bu Voltajın maksimum kaç olması gerekiyor prizlerde?
Her cihazın arkasında yada etiketinde maksimum ve minimum voltaj değerleri yazar . O değerleri gecmemeniz lazım Nominal değer herkesin bildiği gibi 220-230 Volt arası değerlerdir.

Her cihazın arkasında yada etiketinde maksimum ve minimum voltaj değerleri yazar . O değerleri gecmemeniz lazım Nominal değer herkesin bildiği gibi 220-230 Volt arası değerlerdir.
Teknik detayı böyle; Anladığım kadarıyla, yaklaşık 260 - 265 Volta kadar çalışır diyor değil mi?

Ekli dosyalar

• rrrrrrr.PNG
    rrrrrrr.PNG
    18 KB · Görüntüleme: 8
Özel trafomu kullanıyorsunuz yok dağıtım şirketi trafosu mu ?
Trafo yakım mı ? çiftliğinize .
Faz faz arası / Faz nötr / Nötr toprak / Faz toprak ölçümleri ?

Son düzenleme:
Nötrü de ölçmenizi tavsiye ederim. Anormal bir durum ortada bu çoğu elektrikli cihazlara hasar verebilir.
Nötr ile topraklamayı mı ölçeceğim hocam? Nasıl yapmam lazım? Ve sorunsuz ise değer kaç Volt olmalı ?
Özel trafomu kullanıyorsunuz yok dağıtım şirketi trafosu mu ?
Trafo yakım mı ? çiftliğinize .
Faz faz arası / Faz nötr / Nötr toprak ölçümleri ?
Yok hocam özel trafo değil. Trafo yakın sayılır. Aşağı yukarı 300 metre diyebiliriz. Direkt normal voltaj harici hiçbir ölçüm yapmadım. Yalnız dediğim gibi, aynı makine 3 gün önce sorunsuz çalışıyordu. Enerjisayı aradım az önce. Kaydını aldılar. Ve sabit hattan biri arayıp detay istedi. Tamam çözeceğiz dedi.

Son düzenleme:
Dediğimi yapın bence . Hemde hiç oyalanmayin .
Aradım hocam enerjisayı. Kaydı aldılar. Ve bir numara arayıp detaylı bilgiyi aldı. 3 gün önce çalıştığına kadar, hepsini anlattım. Tamam çözeceğiz dediler. Bakalım ne olacak. Yarın bir tekrar ölçer bakarım.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri