iş basit fakat fikir verirseniz sevinirim

yavuz31

Usta Üye
oto yıkama atölyesindeki 4 ad 3.5 kw gücünde üçgen bağlı motor trifaze fiş ve priz ile kontrol edilip 1 sigortadan beslenmekte sonuç itibari ile sürekli fiş priz sigorta arızalanıp yanmakta çözüm olarak ben 40x50 cm pano içerisine ayrı ayrı sigorta koyarak kontaktör termik ve start stop ile çalştırmalarını tavsiye ettim ve kabul gördü 3 gün sonra işi yapacağım fikrim doğrumudur siz değerli arkadaşlarımızın eklemek istediği başka bir şey yada yardımınız olabilirmi teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
yavuz 31 arkadaşım bi problem görunmuyor motorların etiket değerlerine bakarak üçgenmi yıldızmı bağlayacağına karar ver istersen sana yardımcı olabılırım kafana takılan bıyer var ise eğer

hocam motorlar cihazlar fabrikasyon üçgen olarak fiş bağlı zaten sadece demeraj akımdan dolayı motorlar sürekli trifaze fiş priz ve hepsine bağlı 3x32 amp otomatı yakıyo bozuyo zamanla. ben ise bunları pano kurarak start stop ile kontaktör termik ve ayrı ayrı 3x25 amp otomatla yol vereceğim
yani fiş priz olayı ilkel olduğu ve sürekli tak çek olduğundan gevşemeden dolayı yanmakta ben pano kurarak kontaktörle yol vereceğim
1 ci motor 2.2 kw kompresör (3tf41 kontaktör) (start stop) (3x25 otomat) (termik ? amp)
2 ci motor 3.2 kw ufak su basınç (3tf41 kontaktör) (start stop) (3x25 otomat) (termik ? amp)
3 cü motor 5 kw büyük su basınç yıkama (3tf41 kontaktör) (start stop) (3x25 otomat) (termik ? amp)
kullanacağım malzeme ve yapacağım sistemin doğruluğu eklemek istedikleriniz ve termik cins ve amp ayarını sölerseniz sevinirim

anladığım kadarıyla kullandığın malzemelerden emin değilsin.Şimdi sana şunu söyleyeyim her motor için ayrı ayrı giriş yapmışsın.otomat dediklerin herhalde otomatik sigorta.sigortaların motor gücüne göre fazla.İlk iki motora C10A veya B10A sigorta kullanmalısın.Üçüncü motora C20A sigorta kullan.Termikleride güce göre 3 kat büyük olmalı.

hocam motorlar cihazlar fabrikasyon üçgen olarak fiş bağlı zaten sadece demeraj akımdan dolayı motorlar sürekli trifaze fiş priz ve hepsine bağlı 3x32 amp otomatı yakıyo bozuyo zamanla. ben ise bunları pano kurarak start stop ile kontaktör termik ve ayrı ayrı 3x25 amp otomatla yol vereceğim
yani fiş priz olayı ilkel olduğu ve sürekli tak çek olduğundan gevşemeden dolayı yanmakta ben pano kurarak kontaktörle yol vereceğim
1 ci motor 2.2 kw kompresör (3tf41 kontaktör) (start stop) (3x25 otomat) (termik ? amp)
2 ci motor 3.2 kw ufak su basınç (3tf41 kontaktör) (start stop) (3x25 otomat) (termik ? amp)
3 cü motor 5 kw büyük su basınç yıkama (3tf41 kontaktör) (start stop) (3x25 otomat) (termik ? amp)
kullanacağım malzeme ve yapacağım sistemin doğruluğu eklemek istedikleriniz ve termik cins ve amp ayarını sölerseniz sevinirim

Sn yavuz31
3,7kw motor 7,7A gibi bir akım çeker şebekeden direk kalkınmada çekilen akım Inx6-7 gibi olduğundan demerajda nerdeyse 50A'lere dayanabilen bir akım söz konusu olurki bu motorun bağlantısı için 32A Fiş-priz takımının uygun olmayacağını konuşmaya gerek bile yok.
Malzeme seçiminde size yardımcı olması için federalin 2010 kataloğunu ekliyorum. Motor koruma rölesi seçerseniz daha iyi olacaktır.Pako şalter yerine start-stop bencede daha uygun ve ekonomik olacaktır.

herkese teşekkürler anladım

Ben diğer arkadaşlara katılmıyorum.
motor koruma şalteri kullanın termik kullanmayın. Daha sağlıklı motor koruma şalteri. kontaktör kullanmanızada gerek kalmaz. yükte açma kapasiteleri yüksektir. akım ayarlamalıdır, üzerinde on/off mevcuttur. hem sağlıklı hem panodan yer tasarrufu sağlar hemde cebe uygun olur.

Yorum yapan arkadaşlar rica ediyorum emin olmadığınız tecrübe etmediğiniz konularda bu böyle diye fikir beyan etmeyelim çünkü insanlar bu sözlerin etkisinde kalarak masraf yapacak yazıktır.

Motorların anma akımı yüksektir fakat bu saniyeliktir. Fiş priz takımını 32 amper seçmek abartıdır.

örnek 5kw motor var dedi yavuz bey hesaplayalım;

5000 / 380. 1.73. 0.8 : 9,52 (tam yükte) amper in üzeri motor için tehlıke arzeder. Bu akımı göz önünde bulundurarak seçeriz kullanacağımız malzemeleri. 25 a trifaze fiş priz takımı 5 kw motor için uygundur. kablo çapı olarakta 4x2.5 mm2 uygundur.

e-ticaretin önerdiği sigorta akımı normaldir.

artı olarak 5.5 kw dan yüksek güçtekı motorlara yıldız üçgen yol verme kullanılır. 5.5 kw dan kuçük motorlar direk üçgen bağlanabilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri