Işıklı Komütatör Bağlantısı

voxah

Üye
Halihazırda giyinme odası ve ebeveyn banyosu aydınlatmalarını kontrol eden komütatör anahtar var. Bu anahtar Günsan marka; anahtara 1 faz gelen ve 2 de lambalara giden kablo mevcut. Nötr kablosu mevcut değil. Aydınlatmalarda ise anahtardan gelen kablo ve nötr kablosu mevcut.

Yapmak istediğim şey bu iki aydınlatmadan herhangi biri veya ikisi açıldığı zaman anahtarın ışık vermesi.

Bunu sağlayabilmek adına öncelikle Viko marka ışıklı komütatör aldım. Kullanım kılavuzunda faz girişi ve 2 çıkış görünüyor. Ancak bu şekilde bağlayınca lambaların biri açıkken ışık yandı, diğerini açınca kapandı.

Sonrasında Günsan'ın ışıklı komütatörünü aldım. Mevcut anahtarın ışıklı modeli. Bu anahtarın montajı da bir gelen iki giden kablo şeklinde. Ancak bu modelde de sadece anahtar kapalı konumdayken ışıklar yanıyor. Lambaları açtığımda anahtardaki ışıklar sönüyor.

Viko (soldaki) ve Günsan (sağdaki-önlü arkalı devre) ışıklı komütatörlerin fotoğrafını da paylaşıyorum.

Lambaların herhangi biri veya ikisi açıkken ışıklı anahtarın yanmasını istiyorum. Sizce istediğim sonucu almak için ne yapmalıyım?

Ekli dosyalar

• Viko-Gunsan.jpg
    Viko-Gunsan.jpg
    211.6 KB · Görüntüleme: 66
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Makel firmasının ürünlerine bi r göz at, hatırladığım kadarıyla istediğin özellik için makel ekstradan anahtara nötr istiyor.Ben kendi anahtarlarima manüel olarak 3mm Led ekledim, kullanıyorum. Özellikle panel WC, banyo vb kapılara uygulanması gerekir.İçerisinin dolu olup olmadığı kolayca anlaşılıyor.

Halihazırda giyinme odası ve ebeveyn banyosu aydınlatmalarını kontrol eden komütatör anahtar var. Bu anahtar Günsan marka; anahtara 1 faz gelen ve 2 de lambalara giden kablo mevcut. Nötr kablosu mevcut değil. Aydınlatmalarda ise anahtardan gelen kablo ve nötr kablosu mevcut.

Yapmak istediğim şey bu iki aydınlatmadan herhangi biri veya ikisi açıldığı zaman anahtarın ışık vermesi.

Bunu sağlayabilmek adına öncelikle Viko marka ışıklı komütatör aldım. Kullanım kılavuzunda faz girişi ve 2 çıkış görünüyor. Ancak bu şekilde bağlayınca lambaların biri açıkken ışık yandı, diğerini açınca kapandı.

Sonrasında Günsan'ın ışıklı komütatörünü aldım. Mevcut anahtarın ışıklı modeli. Bu anahtarın montajı da bir gelen iki giden kablo şeklinde. Ancak bu modelde de sadece anahtar kapalı konumdayken ışıklar yanıyor. Lambaları açtığımda anahtardaki ışıklar sönüyor.

Viko (soldaki) ve Günsan (sağdaki-önlü arkalı devre) ışıklı komütatörlerin fotoğrafını da paylaşıyorum.

Lambaların herhangi biri veya ikisi açıkken ışıklı anahtarın yanmasını istiyorum. Sizce istediğim sonucu almak için ne yapmalıyım?
Işıklı anahtarların üretimine neden olan gereksinim, karanlık ortamlarda anahtarın yerini görebilmeyi sağlama amacıdır.
Lambalar yandıktan sonra anahtar üzerindeki ledin ışık vermesinin çalışma mantalitesi ve görünürlük seviyesi bazında gereği kalmayacaktır.
Yine de ben tam tersini yapmak istiyorum diyorsanız biraz tadilat gerekecek.. Aşağıdaki linkteki Viko tekli ve komitatör ışıklı anahtarın bağlantı tadilatlarını izleyiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri