Led Işıklı Anahtara Tasarruflu Lamba Takılması Hk. Yardım

elkgazi

Paylaşımcı üye
Arkadaşlar Viko thea serisi led ışıklı adi anahtara tasarruflu lamba takıldığında, anahtar kapalı olmasına rağmen lamba çok az titreyerek yanıyor. Sorun anahtarın içindeki led ışıktan kaynaklanıyor. Viko anahtara tasarruflu lamba bağlandığında bu sorunun oluşmasını önlemeye yönelik olarak eğer anahtarla tasarruflu lamba kontrol edilecekse led ışık ünitesi için anahtara ayrıca bir nötr hattı çekilmesini gerektiğini belirtmiş. Ancak anahtara ayrı bit nötr hattı çekildiğinde ledler her zaman yanılı vaziyette kalıyor. Eğer anahtara normal ampül takılırsa ledler anahtar açıkken sönük, anahtar kapalıyken yanık olacak şekilde çalışıyor. Ayrı bir nötr hattı çekmeden bu işi nasıl çözebiliriz. Fikriniz var mı?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Aklıma gelen 1- direnç takın denemeyle 10k, 100k
2-neon lamba, görülmeyecek yere koyun
deneyip geri dönüş yapın, bir de anahtarın kullanım klavuzunu fotoğraflayıp paylaşmanızı bekliyorum.

Resimde de yazıda da 1 md. en son alt md. sinde flor ve CFL için off konumuna alın diyor. Yani bunu adi anhatar olarak kullanmaktan farkı yok. Üretici bile çözüm bulamamış :(

Zaten bu tür ledli anahtarlar kapalıyken yanık olacak şekilde çalışıyor olması gerekir. Çünkü gece odaya girdiğinde karanlıkda anahtarı kolaylıkla led sayesinde bulabileceksin.

bunlar iki tip değilmiki birisi sürekli yanar diğeri anahtar açıkken yanar bende banyo ve tuvalete koymak istiyorum aslında
kapılarda cam olmadığı için çok açık kalıyor unutulup eğer tek tip ise anahtar kapalı konumda yanmaması için nötr şart değil gibi anahtardaki faz direk led üzerinden geçiyor led i anahtarın çıkış ucuna bağlanarak yapılabilir

Sayın yawuz58 bu tip anahtarları normal ampül ve halojen ampülle kullanırsanız sorun yok. Lamba açıkken ledler sönüyor lamba kaplıyken ledler yanıyor ama tasarruflu lamba ile veya flüoresan lamba ile kullanmaya kalkarsanız bahsettiğim problemle karşılaşıyorsunuz.

Sayın yawuz58 bu tip anahtarları normal ampül ve halojen ampülle kullanırsanız sorun yok. Lamba açıkken ledler sönüyor lamba kaplıyken ledler yanıyor ama tasarruflu lamba ile veya flüoresan lamba ile kullanmaya kalkarsanız bahsettiğim problemle karşılaşıyorsunuz.
bunun sebebi tasarruflu ampuldeki devredir buna birşey yapılabilirse ancak sorun düzelir
led ışık devreyi ampul üstünden tamamlıyor bu yüzden titremeler oluyor peki kaç w tasarruflu ampul takıyorsunuz belki daha yüksek wat olursa sorun olmayabilir

Son düzenleme:
Arkadaşlar hevesinizi kırmak gibi olmasın daha önce yazmıştım üretici bunu flor de kullanılmaz diyor off konumuna getir yazmış sizin yaptığınız çözümleri adam da düşünmüş denemiş olmayacağını görmüş de yazmış merikayı yeniden keşfetmeye benziyor bu iş :(

bunun sebebi tasarruflu ampuldeki devredir buna birşey yapılabilirse ancak sorun düzelir
led ışık devreyi ampul üstünden tamamlıyor bu yüzden titremeler oluyor peki kaç w tasarruflu ampul takıyorsunuz belki daha yüksek wat olursa sorun olmayabilir

18 Wattlık lamba ile deniyorum. Ben şöyle bir çözüm buldum bu işe.. Tasarruflu lambaya paralel olacak şekilde 220V luk bir röle bobini bağlayınca anahtar normal olarak çalışıyor. Röle bobini de küçük bir güç tüketimi yapacaktır ama başka çaresini bulamadım..

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,892
Son üye
bekmezci

Yeni konular

Geri