Iç tesisat projesi ve sonrası

Merhabalar
Konut,idari bina, hastane veya bir kurumun iç tesisat projesi tümüyle bittikten sonra yapıyı besleme şekli(havai hat, yer altı veya kendine ait trafo) nasıl belirleniyor?. mesela trafo kurulurken bunun direk tipimi olacağı köşk tipimi olacağı nelere göre belirleniyor ve eğer direk tipi olacaksa direk özellikleri nasıl belirleniyor?. Kısacası merak ettiğim iç tesisat projesinden sonraki aşamalar.(yüksek gerilime kadar). Kendimi geliştirmek istediğim alan Y.G trafo tesis proje ve Jeneratör proje ve yapım işleridir. İnternette ve forumda araştırma yaptım fakat net sıralı bir döküman bulamadım. bu bahsettiklerimi nereden veya hangi kaynaktan öğrenebilirim?. Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Enerji müsadesi için başvuruda bulunursun dağıtım hattının durumuna göre dağıtım şirketi enerji alma koşullarını belirler. Genellikle 50kvA üzeri trafolu tesis talep edilir. 400kvA'ya kadar ekonomik olduğu için direk tipi trafolu tesis tercih edilir yakınlarda patlama yangın riski varsa köşk tipi istenir. 400kvA üzeri hertürlü köşk tipi olur şartlar uygunsa yapı içinde de tesis mümkündür.

Son düzenleme:
İhtiyacınız olan güç için,enerji sağlayıcı kuruluşa müracaat ettiğinizde,enerjinin
size nasıl verilmesi gerektiğini belirten
" enerji müsadesi " ile ifade edilen bir pro-
sedür işler.Orada,bu konu aydınlığa kavu-
şur.
Teşekkür ederim.
Enerji müsadesi için başvuruda bulunursun dağıtım hattının durumuna göre dağıtım şirketi enerji alma koşullarını belirler. Genellikle 50kvA üzeri trafolu tesis talep edilir. 400kvA'ya kadar ekonomik olduğu için direk tipi trafolu tesis tercih edilir yakınlarda patlama yangın riski varsa köşk tipi istenir. 400kvA üzeri hertürlü köşk tipi olur şartlar uygunsa yapı içinde de tesis mümkündür.
Cevabınız için teşekkür ederim. Mesela 30 daireli bir bina yapıldı ve talep gücü 270-300 kva arası çıktı. bu bina içinde trafo kurmamızı isteyebilirlermi?

50 kva üstü talep için,genelde ( tesadüfen
işletmeye ait trafosu istasyonuna yakın
değilse ) trafolu enerji müsadesi verilir.

Teşekkür ederim.

Cevabınız için teşekkür ederim. Mesela 30 daireli bir bina yapıldı ve talep gücü 270-300 kva arası çıktı. bu bina içinde trafo kurmamızı isteyebilirlermi?
Bu konu tamamen dağıtım şirketine ait, o bölgedeki trafonun doluluk oranı ile alakalı bir durum. Medaş bölgesinde çalışıyorum, yeri geliyor 40kW için trafo istendiği de oluyor, 400 kW için mevcut şebekeden enerji aldığımız durumlarda oluyor

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri