Hidrolikle ilerleme yapan taşlama tezgahı problemi

hdorak

Üye
Eski bir taşlama tezgahımızda ilerleme hidrolik ile yapılıyor. Marposs model ölçü aletiylede kumandası yapılıyor. bu sistem çok eski olduğu için 40-50 mikron ölçü kaçırıyor ve hidrolikteki ilerleme probleminden kalite parametrelerini tutturamıyoruz.
Makina dizaynı servo motor kullanımına uygun değil. Normalde bu makinalar servo motorla kumanda ediliyor. Burada benim aklıma hidrolik valfi yerine oransal hidrolik valf ile değiştirmek ve lineer encoder ilede ilerleme miktarının ölçülmesi geldi.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımını rica ediyorum

benim de benzer bir problemim var. 4 hidrolikle kalıbı aşağı-yukarı-sağ-sol hareketini 0,05mm hassasiyetle yaptırmak istiyorum. servo motor kullanmak istemiyorum. Hidrolik pistonu bu hassasiyette nasıl hareket ettirebilirim araştırıyorum. Maliyetler çok önemli. Bilgi ve deneyimi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Hidrolik pistonların konumlandırılmasında Servo Valfler çok önemlidir. Bu konuda bir çok çözüm yaptım. Servo Valf kullanılmalı ve Lineer Cetvel ile konumlandırma feedbackleri alınmalıdır. PID Kontrol kullanılabilir, uygun maliyetlerle bu iş çözümlenebilecektir.