Hidrolik Sorusu

haraket123

Üye
Beyler bir sorum var çözümünü bulamadım ilgilenirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler..

1)Şekilde bir hidrolik pres silindiri ölçüleri ile verilmiştir. Silindir kapakları 4 adet civata ile sıkılmıştır. Civata ve silindir kopma mukavemeti 800N/mm2(milimetre kare) olan çelikten yapılmıştır.Civatalar etkisinde bulundukları işletme kuvvetinin iki misli bir ön gerilme kuvveti ile sıkılmıştır. Uzama için cıvatanın sadece 80 mm çapında ve 1000 mm yüksekliğinde kısmı ,büzülme için ise silindirin gözdesi göz önüne alınacaktır.Buna göre civataya gelen en büyük kuvveti hesaplayınız . Civatalar kaç misli emniyetle çalışmaktadır?(Kapağa etki eden basınç yani işletme basıncı şekilde gösterildiği gibi P=20 N/mm2 , çelik malzeme için elastik modülü Eç=2,1.10 5(on üstü beş) N/mm2 silindirin iç çapı 635 mm ve dış çapı ise 800 mm olarak verilmiştir.)

kardeş bu nasıl soru yav bu soru biraz trt nin yarışma programı var orda sormuşlardı 1992 yılında afrikanın nijerya ülkesinde yapılan 2000 metre koşusunda birinciliği iki saniye ile kaçırarak beşinci olan türk atleti ahmet uzun'un babasının adı nedir?

Selamun aleyküm
6.333.843N hidrolik kuvvet görünüyor. 635 ton gibi. Dört civatadan her birine 160 tona yakın kuvvet düşer. İki misli ön gerilme ile sıkılması 320 ton demek Toplam 480 ton kuvvet. (Birimleri anlaşılsın diye yazıyorum siz birimleri benim gibi ton vb dğil direk değerleri ile hesaplarsınız.) 80 mm çapındaki vidada bu kuvvet; 955 n/mm2 basınç oluşturuyor gibi görünüyor. Siz kontrol edersiniz ama civatalar 800 n/mm2 basınca göre kopar bu durumda. Ön yük de azaltılabilir; daha doğrusu vida çapı arttırılır. Sistemde 200 bar basınç kullanıldığı görünmekte, yüksek sayılmaz ama ölçülere birim vermemişsiniz anladığımız gibiyse neredeyse 1 metre çapında silindir var ortada. Sıvama preslerinde bile olmayan bir silindir olsa gerek. Ve 800 n/mm2 yüksek bir dayanım gibi görünüyor; yorulma etkileri de işin içine katılırsa normal güvenlik katsayılı hesabın daha da fazlası yapılmalı.
Hayırlı günler

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri