Hem LDR li hem NTC li Elekronik Devre Tasarım

karabey41

Üye
Üniversite öğrencisiyim ödevim için yardımlarınızı bekliyorum.Benden istenen hem ntc hem ldr ile çalışan bir devre.İnternette NTC li bir devre buldum çalışmasında da bir sorun yok fakat LDR yi bu devrede ntc ye paralel bağlarım sorun çözülür diye düşünmüştüm.Malesef simulasyonda olmadı.

yRv5pj.png

LDR yi bu devreye nasıl entegre edebilirim ?Elektronik bilgim pek iyi değil ... Yardımlarınızı bekliyorum

Hocam geçen de yardım ettiniz bana ancak aynı anda her ikisini de kullanmak istiyorum NTC İLE LDR yi

ayrıca ntc yi söküp ldr taktım ldr üzerindeki değeri değiştirdiğimde yeşil led sönüp kırmızı yanıyor fakat tekrar yeşili yakamıyor , hata alıyorum

Son düzenleme:
pot yerine ldr takabilirsiniz. farklı ntc kullanmak gerekebilir.

Potu çıkardığım ve ldryi taktığımda kırmızı led surekli yanıyor ve değiştirilmiyor.

Orada killandiginiz pot simulasyonda calismaz. Degeri cok yuksek kaliyor olabilir.

Calisan pot POT-HG diye hatirliyorum. Su an telefonda oldugum icin hangisi oldugunu bakamiyor hatirlayamiyorum.

Potu degistirip tekrar deneyiniz.

Orada killandiginiz pot simulasyonda calismaz. Degeri cok yuksek kaliyor olabilir.

Calisan pot POT-HG diye hatirliyorum. Su an telefonda oldugum icin hangisi oldugunu bakamiyor hatirlayamiyorum.

Potu degistirip tekrar deneyiniz.
Hocam pot ile ilgili bir sorunum yok.Yukarda gördüğünüz devreye bir ldr eklemek istiyorum hem ışığa hem ısıya duyarlı olsun diye , devreye ldr yi nasıl eklerim ya da bu devre olmaz mı onu öğrenmek istiyorum.ilginizz için teşekkürler.

Sunun gibimi?

Not sadece devreyi google da aradim. Hangi fonksiyonla calisiyor incelemek test etmek lazim.
images.jpg

Herkese teşekkürler deneyip bakacağım.

1r3gzY.png

bu devre daha iyi gibi hem konumuz transistördü ve burada kullanılmış. Sağolun.

Son olarak bu devreyi en fazla 10 cm2 lik bir karta yapacağım umarım sığar.

Forum istatistikleri

Konular
128,250
Kullanıcılar
450,062
Son üye
elektronikcibirisi

Yeni konular

Geri