Hem DC 12 Volt hem de DC 24 Volt ile çalışan ampul, projektör ve armatürler

rsimsek

Profesyonel Üye
Merhabalar ustalar, yazlık yerin şebekeden önceki DC12V tesisatını AC220V'a çevirdim. Fakat köy yeri olunca elektrik kesintilerinde ve mevcut solar sistemi kullanabilmek için dc 12 volt olan led ve led ampulleri de sisteme eklemek istiyorum. Bunun için iç ve dış ışıklandırmada aküyü devreye aldığımı önceki konuda yazmıştım. Şu an normalden fazla ısınmalarından endişelendiğim diyotlardan olsa gerek kameralara ulaşamıyorum. Artık gidince sorunu anlarım.

Dış aydınlatmaya ilave DC 12/24 volt 20 watt bir led projektör aldım. Daha önce de 12/24 volt led ampuller görmüştüm. Bugün merak sardı hem 12 volt ile hem de 24 volt ile çalışmanın prensibi nedir diye sormak istedim?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
içlerinde boost converter vardır. Alide var MT3608 modülü olarak arayabilirsiniz.

Girişe 2-24v arası gerilim uyguluyorsunuz, çıkış ayarladığınız voltajda oluyor. Tabi girişe göre 2-3 aşağı yukarı oynamalar olabilir. Ancak zaten ledlerde genelde minimum 3v pay olur. mesela 12-15v 24-28v 30-36v ancak tabiki akımı kontrol etmek şartıyla.

Bence böyle olur, başka fikirlerde çıkacaktır ustalardan.

Bu konuda başka fikri ve bilgisi olan var mı?
arkadaşın dediğine katılıyorum.
projektör içerisinde çıkışı sabit 12v olan bir kart mevcut. giriş aralığı da 12 ve 24 e uygun olacak şekilde (örneğin 5v-30v) şeklinde ayarlanıyor. böylece 12v akü yada solar bağlayın yada 24v akü grubu bağlayın ikisine de uyumlu olarak çalışıyor.
genelde bu kartlar Çin'de üretiliyor ve genelde ucuz olanların max. girişleri 30-35 volta kadar oluyor. projektörü tasarlayan firmada böyle bir aralık varsa sadece 12v sistemi olana değil 24 volt sistemi olan kullanıcıya da hitap etmiş oluyor. Yani hususi yapılan bir şey değil. Çin de üretilen pcb nin bu özellikleri taşımasından dolayı.
Umarım sorduğunuz budur ve cevap olmuştur.

Bir regülatör olabilir fakat bu defa da 12-24 volt arası yazılırdı. 12/24 volt yazılmazdı diye düşünüyorum. Sökmeyince anlayamayacağız. Elimde 12/24 volt 20 watt projektör var fakat ön camı yapıştırılmış sökmesi zor görünüyor. Merak için riske atmayayım.

Bir regülatör olabilir fakat bu defa da 12-24 volt arası yazılırdı. 12/24 volt yazılmazdı diye düşünüyorum. Sökmeyince anlayamayacağız. Elimde 12/24 volt 20 watt projektör var fakat ön camı yapıştırılmış sökmesi zor görünüyor. Merak için riske atmayayım.
12 ve 24 arası yazmamalarının sebebi %99 oranda bağlanacak sistemin ya 12 yada 24 olmasıdır. ama siz 16 yada 20 volt bağlayarakta projektörün çalıştığını görebilirsiniz.

sadece 12 yada 24 te çalışabilecek olsa aralık olmasa, 2 adet kart kullanılması gerekir projektör içinde. buda mantıklı olmaz fiyat açısından.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri