Harmoniklerden şikayetçi olmak yerine harmonikleri kökten kaldırmak

real_

Üye
Arkadaşlar bu harmonikler konusunda 2 senedir kafa yoruyorum yüzeysel olarak biliyordum harmonikleri fakat bu 2 yıllık araştırmamda ve kendimce denediğim yöntemlerde biraz olsun ilerleme gördüm şimdi harmonikleri biz düz mantıkla çözmeye çalışıyoruz aslında yapacak başka çaremizde yok gibi gözüksede bir çare var sistemden geçen harmonikler kapastif ind reaktif ind gibi inip çıkmalar yapabiliyor ve bu değişken harmonik rezozanslarına sadece sisteme bağladığımız harmonik filtreyle karşılık vermeye çalışıyoruz fakat sistemde bağlı olan filtremizin görevi aşırı harmoniklerde işe yarıyor fakat harmonikler tesisimize bağlı cihazların zaman zaman faal olup durmasıylada harmonik rezozanslar azalıyor fakat sistemde 2 katmanlı harmonik oluşuyor yani etki tepki filtre harmoniği süzerken harmoniğin rezozans boyu geri ilave ediyor yanı + dalga filtreye çarpıyor sabitleniyor bu etkiden dolayı filtre - dalga olarak sisteme tepki veriyor rezozansların zarar değeri aynı değişmiyor. arkadaşlar ben harmonik filtrelerin akım trafosuyla ölçülüp hangi fazda nekadar harmonik oluşmuş ve bunu kondaktör aracılığıyla kompazasyon sistemimizdeki gibi 0.2,5 ..... 7.00 kv kadar reaktör vermek ve sistemi ihtiyacı olacak kadar filtrelemek gayreti içindeyim
Saygılar

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri