Hareket sensörü

Merhaba arkadaşlar profesyonel elektrikçiyim. Bugün çok ilginç içinden çıkılması zor bir sensör arızası ile karşılaştım. Müşterimin apartman katında bulunan 360 derece tavan hareket sensörlü lambasının çalışmadığı gerekçesi için gittim. Armatür arızalı idi yenisini taktım bu seferde sürekli yanmaya başladı, sensör ayarını yapsamda sorun devam etti ürün arızalıdır diye farklı marka ürünle değiştirdim sonuç yine aynı sürekli yanıp sönüyor, tekrar başka bir marka ürün kullandım sonuç değişmedi, fazda dalgalanma olabilir diye aynı katın diğer armatür girişinden yeni hat çektim sonuç yine aynı, tüm ürünlerde sensörü körlememe rağmen sonuç hep aynı idi. Bu sefer bölgede
manyetik alan olabilir (ne kadar alakalı bilmiyorum) diye armatürü 1 m başka tarafa taşıdım normale döndü. Sorun çözüldü ancak merak ettiğim, bu ürünlerin manyetik alana karşı duyarlılığını varmı ilk defa karşılaştığım bir durum. Teşekkür ederim.
IMG_20220409_203348.jpg

Manyetik alandan değil de, hava cereyanından ve gün ışığından etkilenerek hatalı çalışabilir.

PIR cihazlar içerisinde bulunan iki sensörün yakaladığı kızılötesi ışığın farkını alarak çalışır. Yani kızılötesi ışık yayan bir cisim yaklaştığında ikisi farklı değer görür ve bir cisim olduğu anlaşılır. Eğer etrafta kaynak yoksa ikisi aynı değeri okur ve çıkış vermez. Sizin durumunuzun açıklaması sanırım sensörün yanındaki kolon. Kolon tarafındaki sensör hem nötral hemde kolona yansıyan kızılötesi ışığı okuduğu için diğerinden faklı değer veriyor ve PIR çıkışını tetikliyor. Sanıyorum bu yüzden eski yeri kolon üzeri olarak seçilmiş. Eski yerine aldığınızda hala yakıyor mu lambayı?

PIR cihazlar içerisinde bulunan iki sensörün yakaladığı kızılötesi ışığın farkını alarak çalışır. Yani kızılötesi ışık yayan bir cisim yaklaştığında ikisi farklı değer görür ve bir cisim olduğu anlaşılır. Eğer etrafta kaynak yoksa ikisi aynı değeri okur ve çıkış vermez. Sizin durumunuzun açıklaması sanırım sensörün yanındaki kolon. Kolon tarafındaki sensör hem nötral hemde kolona yansıyan kızılötesi ışığı okuduğu için diğerinden faklı değer veriyor ve PIR çıkışını tetikliyor. Sanıyorum bu yüzden eski yeri kolon üzeri olarak seçilmiş. Eski yerine aldığınızda hala yakıyor mu lambayı?
Teşekkür ederim, Eski yerinde üç farklı markada ürün kullandım sürekli yanıp söndü sensörü bantla hatta elimle kapatmama rağmen yanıp yanıp söndü. Hassas kontrol kalemi ile o bölgeyi kontrol bile ettim maalesef bişey yok, sanki o alanda hayalet geziyor, Üç gündür mücedele ediyorum inatlaştım artık 😃 ama yer değişikliği sorunu çözdü. Ama nedenini bulamadım

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri