Gunes Paneli sistemim hakkinda yardim

akcagul

Üye
Merhabalar!

Elimdeki malzemeler 12v 175 ah 4 tane Agm aku ,
12/24v 40a battery charge controller
2 tane 1000w gercek sinus ve 2000w gercek sinus invertör ( 1000w olani hep acik olacak cok guc ceken aletleride (elektrik supurgesi, Mikrodalga, cim bicme makinesi, su kaynatacagi, infrared isitici , yada elektrikli ocak ) 2000w olana bagli olarak gerektiginde calistiracagim)

Hobi bahcemizdeki klube evimize kuracagimiz sistem icin bu elimdeki konfigurasyona uygun panel secimim nasil olmalidir ? batteriler 2 ser tanesi ser ve sonra birbirine paralel olacak sekilde 24v 350 ah olarak calisacaktir.

Dusuncem 2 turlu , catilarin konumu dogu ve bati yonunde bu yuzden 1 . dusuncem sadece bati yonune 4 tane 250 w panel koymak,

yada dogu ve batiya 3 er tane 250w koymak, ancak dogu batida gunes saatleri farkli oldugu icin 2 tane charge controller i ayri ayri dogu ve bati olarak ayirmalimiyim?

degerli fikirlerinizi bekliyorum, benim icin en kolayi 4 tane 250w paneli bati yonune koymak diye dusunuyorum paralel baglanti ile

Bu arada kullanimlarimi yazmayi unutmusum ,

gunluk ortalama kullanimimiz en fazla 1,5-2kw olacaktir , cok nadir durumlarda 4-5 kw a cikacagimizi dusunuyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Eğer her gün kullanma durumu varsa 1000 watt panel gerekir. 4 tane 250 watt paneli paralel bağlarsan 40 amper şarj kontroller yetersiz gelebilir.

Merhabalar!

2 tane 1000w gercek sinus ve 2000w gercek sinus invertör ( 1000w olani hep acik olacak cok guc ceken aletleride (elektrik supurgesi, mikrodalga, cim bicme makinesi, su kaynatacagi, infrared isitici , yada elektrikli ocak ) 2000w olana bagli olarak gerektiginde calistiracagim)

Hobi bahcemizdeki klube evimize kuracagimiz sistem icin bu elimdeki konfigurasyona uygun panel secimim nasil olmalidir ? batteriler 2 ser tanesi ser ve sonra birbirine paralel olacak sekilde 24v 350 ah olarak calisacaktir.

Dusuncem 2 turlu , catilarin konumu dogu ve bati yonunde bu yuzden 1 . dusuncem sadece bati yonune 4 tane 250 w panel koymak,

yada dogu ve batiya 3 er tane 250w koymak, ancak dogu batida gunes saatleri farkli oldugu icin 2 tane charge controller i ayri ayri dogu ve bati olarak ayirmalimiyim?

degerli fikirlerinizi bekliyorum, benim icin en kolayi 4 tane 250w paneli bati yonune koymak diye dusunuyorum paralel baglanti ile
burada yazdığınız cihazlar için 1000watt yani 1kw panel yeterli olmaz en az 4000watt yani 4kw panel kullanılmalı ayrıca invertörleriniz bu kadar güç karşısında koruma sigortalarınız yoksa yanacaktır diğer türlü de sigorta atacaktır güneş paneli verim olarak düşük bir elektrik kaynağıdır ve pahalıdır sadece panel değil invertörleride pahalı bir ev için gerekli sistem 30 bin tl civarında internette reklamları var 3500 tl olanları ancak mini buzdolabı bir iki led lamba ve 750 watt matkap çalıştıracak güç sağlar bence bu konuyu daha çok araştırın derim.

tv +
Merhabalar!

2 tane 1000w gercek sinus ve 2000w gercek sinus invertör ( 1000w olani hep acik olacak cok guc ceken aletleride (elektrik supurgesi, mikrodalga, cim bicme makinesi, su kaynatacagi, infrared isitici , yada elektrikli ocak ) 2000w olana bagli olarak gerektiginde calistiracagim)

Bu arada kullanimlarimi yazmayi unutmusum ,

gunluk ortalama kullanimimiz en fazla 1,5-2kw olacaktir , cok nadir durumlarda 4-5 kw a cikacagimizi dusunuyorum.
burada yazdığınız cihazlar için 1000watt yani 1kw panel yeterli olmaz en az 4000watt yani 4kw panel kullanılmalı ayrıca invertörleriniz bu kadar güç karşısında koruma sigortalarınız yoksa yanacaktır diğer türlü de sigorta atacaktır güneş paneli verim olarak düşük bir elektrik kaynağıdır ve pahalıdır sadece panel değil invertörleride pahalı bir ev için gerekli sistem 30 bin tl civarında internette reklamları var 3500 tl olanları ancak mini buzdolabı bir iki led lamba ve 750 watt matkap çalıştıracak güç sağlar bence bu konuyu daha çok araştırın derim.

4kw panel ihtiyacim oldugunu nereden cikardiniz , 4kw panelle gunluk ortalama 13-15 kw elektrik uretilir. Benim ihtiyacim gunde 1-1.5 kw max 2 kw ayda belki 3-4 yogun gunde de 4-5 kw , zaten akulerimde herzaman 7-8 kw hazirda olarak duracak 24v 350 amper olarak , 1kw panel zaten gunde 2.5 3 kw elektrik uretecek.

invertörlere gelince elimdeki invertörler yeterli ona eminim cunku baska yerde kullandik. burasi ev degil 23m2 lik bir hobby klubesi anlatamadim sanirim.

benim sordugum sadece 3 tane dogu catisina 3 tane bati catisina 6 panel koyup bunlari 2 ayri charger le ( batilardakilerle dogudakileri ayirarak) mi baglasam yoksa sadece 4 tane paneli batiya mi koysam 1 tane charger ile.

invertörlerim neden yaniyor 4kw panele neden ihtiyacim oluyor bunlari gercekten anlamadim. neye istinaden bunlari yazdiniz bana anlatirmisiniz ?

Eğer her gün kullanma durumu varsa 1000 watt panel gerekir. 4 tane 250 watt paneli paralel bağlarsan 40 amper şarj kontroller yetersiz gelebilir.
yetersiz gelmez cunku kendisi 1040 w max 24v ta, panellerde 1000w max ve o 1000w i cehenneme koysan yine gormeyecektir :) 15-20 performansla calisiyorlar ortalama biliyorsunuz degilmi ? gunde belki 1-2 saat gunesin acisina göre %60-70 lere belllki cikar bati yonundeyken.

ama benimde dusuncem sizle yni sanirim 4 tane 250w koyucam , cunku 2-2.5 kw lik gunluk uretim cok yeterli benim icin zaten akulerde de 7 kw civari depo olacak herzaman en yogun gunumde 3-4 bilemedin 5 kw kullanirim o da yilda belki 5 kere olur

İlla çatıyamı koycan panelleri bahçeye profilden platform yapıp güneye baktırsan daha iyi verim alırsın

evet catiya koyucam aradaki guc kaybi farki %15 civari oluyor guney ve bati arasinda, önemli degil yere koyup colugum cocugum kiracagina catida dursun %15 20 az uretim olsun

panellerden regulatöre bu sekilde 4 paneli baglayabilirim degilmi

1 veya 2. baglanti seklinin herhngi bir farki olurmu isleyiste , ben 2. sekilde 4 lu mc4 konnektör alip yapmayi dusunuyorum. baska bir fikriniz varsa ona da dönebilirim

bu arada paneller 30 volt oldugundan paralel baglamak zorundayim cunku invertör ve akuler 24v. , hicbirini seri baglayamam

Ekli dosyalar

• 20180209_174530.jpg
    20180209_174530.jpg
    211 KB · Görüntüleme: 21
Ben olsam dogu ve batiya esit sayida 4tane 250w Pv koayar ve her iksi arasina LS schalter koyarim

Ekli dosyalar

• pv solar sarj akku.pdf
    105.7 KB · Görüntüleme: 13

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri