GSM'de neden -48V?

manve_13

Üye
Merhabalar,

Bildiğim kadarıyla 48V olmasının sebebi insan sağlığını tehlikeye atmaması için.
Ama neden -48V olarak devreye veriliyor. Neden +48V değil?

GSM de durum nedir bilmiyorum ama kablolu telefon sistemleri için taşıyıcı olarak -48 kullanılır. Toprak ile oluşacak herhangi bir kısadevre durumunda santralden toprağa değilde , topraktan santrale doğru akış, her açıdan daha verimli ve sağlıklıdır.

Cevabın için teşekkür ederim katana.

Bir de benim bununla iligili ufak bir sunum hazırlamam gerekiyor. Acaba bu konuyla ilgili bulabileceğim bi kaynak var mi bildiginiz?

Bi de şunu sorayım. Şimdi bu santralleri herhangi bir güç kesintisine karşı paralel akülerle destekliyorlar. Eğer +48V olsa oluşacak herhangi bir kısadevre burdaki bataryalari topraga dogru boşaltabileceğinden dolayı mı daha verimlidir?

Son düzenleme:
Sorumun cevabini büyük ölçü de buldum.

Genel olarak 2 neden üzerinde duruluyor.

1.si + ucu topraklamanın gürültüyü azalttığı için. Negatif uçta gürültü olmuyormuş.

2. neden ise kablolarin ve sistemin ömrünü uzatmak. + uçtan verilince kablolarda oluşan korozyon da cok büyük azalma oluşuyormuş.
Peki bu korozyon neden oluşur?

Merhaba;

Bende sizin gibi sorgulamıştım ancak ulaşabildiğim cevap ilk haberleşme sistemlerinde bahsi geçen gürültü, korozyon vs gibi etmenler test edilmiş. En verimli çalışma şeklinin -48 V olduğu kabul görmüş.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri