Grup arge smart svc 12CL-COM reaktif güç kontrol rölesi

merhaba;
Grup arge smart svc 12CL-COM reaktif güç kontrol rölesi kullanılan bir işletmede endüktif ceza geliyor kontrol ettim kontaktörün 1 tanesi arızalanmış yenisi ile değiştirdim ama sonraki ayda end.cezalı geldi fatura.
Kademe testi yaptırdım normal girip çıkıyor tüm kademeler.Kademe kontrolü yaptım herhangi birinde hata mesajı yok ve fazlar üzerindeki yükler bir birine eşit cos Q 0.87 civarında.
Bu panoda yada röledeki problem nedir yardımcı olabilecek var mıdır?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Fatura okuma tarihinden belli bir zaman sonra Bakım yaptırdıysanız, yükselmiş olan indüktif/aktif oranı kapanmamış olabilir. Değişim tarihindeki endeksler ile güncel endeks farklarına bakmak lazım. Hala sorun devam ediyor ise endeks farklarından bekli olur. Bu durumu göre başla sorun var mu diye bakılabilir

merhaba;
Grup arge smart svc 12CL-COM reaktif güç kontrol rölesi kullanılan bir işletmede endüktif ceza geliyor kontrol ettim kontaktörün 1 tanesi arızalanmış yenisi ile değiştirdim ama sonraki ayda end.cezalı geldi fatura.
Kademe testi yaptırdım normal girip çıkıyor tüm kademeler.Kademe kontrolü yaptım herhangi birinde hata mesajı yok ve fazlar üzerindeki yükler bir birine eşit cos Q 0.87 civarında.

Kademelerin çekmesi çalıştığı anlamına gelmez bazen kondansatörler kapasite kaybeder bir fazı yada iki fazı buda eksik kompanzasyon yapmasına neden olur.Kontaktör çektiği halde gerekli kapasite sağlanamaz.Verdiğiniz bilgilerden %56 dan ceza gözüküyor.Buda kompanzasyon panosunun hemen hemen hiç çalışmadığı anlamına gelir.

merhaba;
Kondansatörlerin akım değerini ölçtünüz mü?Kontaktörün çekmesi kondansatörün çalıştığı anlamına gelmez cosfi nin 0,95-1,00 arasında olması lazım.Eğer bu değere gelmiyorsa ya kondansatörleriniz gitmiş ya da kondansatörlerin toplam kapasitesi yetersizdir

Kondansatörlerin akım değerini ölçtünüz mü?Kontaktörün çekmesi kondansatörün çalıştığı anlamına gelmez cosfi nin 0,95-1,00 arasında olması lazım.Eğer bu değere gelmiyorsa ya kondansatörleriniz gitmiş ya da kondansatörlerin toplam kapasitesi yetersizdir
kapasitesi yetersiz kondansatör grubunu nasıl tespit ederim?
Fatura okuma tarihinden belli bir zaman sonra bakım yaptırdıysanız, yükselmiş olan indüktif/aktif oranı kapanmamış olabilir. Değişim tarihindeki endeksler ile güncel endeks farklarına bakmak lazım. Hala sorun devam ediyor ise endeks farklarından bekli olur. Bu durumu göre başla sorun var mu diye bakılabilir
endeks farklarını aldım farklara görede endüktif ceza durumunda.İlginize teşekkür ederim.

kapasitesi yetersiz kondansatör grubunu nasıl tespit ederim?

İki şekilde tespit edilebilir.Kontaktör çektirilir akımları kıyaslanarak sağlam olup olmadığı tespit edilir.Yada kapasite ölçen multimetre yada penstipi ölçü aleti ile mikrofarad düzeyinde gücü tespit edilip kvar a çevrilir.İkinci yöntemde enerjisiz olarak ölçülür.

İki şekilde tespit edilebilir.Kontaktör çektirilir akımları kıyaslanarak sağlam olup olmadığı tespit edilir.Yada kapasite ölçen multimetre yada penstipi ölçü aleti ile mikrofarad düzeyinde gücü tespit edilip kvar a çevrilir.İkinci yöntemde enerjisiz olarak ölçülür.
çok teşekkür ederim cevaplarınız için.Kafamın karıştığı nokta tek faz çift faz ve üç fazlı kademeler var rölenin hangi kademede hata yazdığının tespiti yönünde neye göre tek çift veya üç fazı devreye sokuyor.

çok teşekkür ederim cevaplarınız için.Kafamın karıştığı nokta tek faz çift faz ve üç fazlı kademeler var rölenin hangi kademede hata yazdığının tespiti yönünde neye göre tek çift veya üç fazı devreye sokuyor.

Şimdi burada şuna dikkat etmek lazım üç fazlı kondansatör kontaktörden kaynaklı problem varsa kontak erimesi v.s gibi durum kondansatör sağlam olsa bile röle iki fazlı yada hatalı kademe olarak görür.Bu nedenle sağlıklı ölçüm mutimetre ile kondansatör uçlarından yapılan ölçümdür.Üç fazlı ölçerken etiketinde 100 mikrofarad yazıyorsa siz ölçerken 50 mikrofarad görürsünüz. monofaze kondansatörde ise etiket değerindeki mikrofaradı görürsün ölçü aletinde.Hesaplaması ise 2 x 3,14 x 50 x C x U x U x 10^-6= Kvar burada C mikrofarad oluyor.

Son düzenleme:
Şimdi burada şuna dikkat etmek lazım üç fazlı kondansatör kontaktörden kaynaklı problem varsa kontak erimesi v.s gibi durum kondansatör sağlam olsa bile röle iki fazlı yada hatalı kademe olarak görür.Bu nedenle sağlıklı ölçüm mutimetre ile kondansatör uçlarından yapılan ölçümdür.Üç fazlı ölçerken etiketinde 100 mikrofarad yazıyorsa siz ölçerken 50 mikrofarad görürsünüz. monofaze kondansatörde ise etiket değerindeki mikrofaradı görürsün ölçü aletinde.Hesaplaması ise 2 x 3,14 x 50 x C x U x U= Kvar burada C mikrofarad oluyor.
Bu işin doğrusu bu ama ben pensampermetreyi takıyorum çekilen akım ile etiketteki akıma bakıyorum bazen akım sıfır oluyor o zaman kontaktörün giriş çıkışını kontrol ediyorum elektrik var mı eğer varsa kondansatöre kadar geliyorsa elektrik ve akım yoksa veya düşükse kondansatörü değiştiriyorum benim işlem biraz daha kara düzen oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri