GRUNDIG V7000 Ampli Tamiri ve Bakımı

Ölçülen voltajda bile fark var ki, kulaklığın hem sağ hem sol kanalını ayrı ayrı değiştirerek denedim. Acaba kulağım mı arızalı diye düşünüp :D multimetreyle de ölçtüm yine fark çıktı.

Girişteki canlı uçları kısa devre ettiğimde sağ ve sol kanal arasında da frekansı göz etmeksizin hep 003mV fark çıktı. O da olabilir multimetrenin hatasıdır muhtemelen.
Orada miltimetre ölçümlerine güven olmaz.
Tek doğru ölçüm adobe ile yapılan ölçümlerdir.
Birkaç milivoltluk veya 10mV gibi kaymalar normaldir. Ampli katında seviye faktörü oluşturmaz. Bu farkları kulağınla algılayamazsın.
Ampli kartındaki soketin altındaki ölçüm yaptığın L ve R ucu kısa devre ettiğinde (Şaseye değil haa iki pini birleştireceksin) ampliden müzik dinlerken yine seviye farkı varsa kesin ampli katında sorun var demektir.

Evet. Ton kontrollerden sonra ampliye giriş yapan soketteki canlı uçları kısa devre ettim ve hoparlör çıkışından voltajı ölçtüm fark hala devam ediyor. Bu durumda, bu sorunun aslında ampli katından kaynaklandığını tespit etmiş oluyoruz :)

Bass bölgesinde fark daha da açıldığı için söylediğiniz gibi şüphelilerin elektrolitik kondansatörler olabileceği için ben,
Ampli katında daha önceden C35, C36, C41, C42, C44, C43 kondansatörlerini değiştirmiştim.
Değiştirmediğim elektrolitikler: C31, C32, C27, C28, C29 kaldı sadece.

Diğer gözlemlediğim bir şey ise devre üzerindeki soğutucuya bağlı olmayan T15 ve T14 transistörleri biraz fazla ısınıyor.
1662907560435.png

Tam pes etmek üzereyken bu iyi oldu gerçekten ampliyi bu haliyle bırakacaktım az kalsın :D

Bir şüpheli daha var.
Kulaklık çıkışının yanındaki hoparlör kesme switchi.
Bu switchin bir tarafı tam temas etmiyor da birkaç ohm bile direnç gösteriyorsa hoparlörlere giden gerilim azalır.
İkinci ihtimal.
Arızalı olan ve değiştirdiğin sürücü transistörü ile aynı transistörün diğer kanaldaki olanı eşdeğer olmayabilir. Az ihtimal bu transistörlerin eşlenik olmaması sorun olabilir.
Konu başlarında belirttiğim ve R76 R77 dirençlerini şimdiden 22k yapabilirsin.

Tamamdır o dirençleri değiştireceğim. Hoparlör switchini de ameliyata alalım o halde. Üzerinde ALPS yazıyor. Belki buna wd40 tedavisi uygulayabilirim.

Transistörlerin aynı değeri göstereni var mı elimdekilere bakacağım, şuan devre üzerindekileri de diyot kademesinde ölçüp yazarım tekrar.
Ama hepsinde de ufak farklar varsa buna yapabileceğimiz bir şey kalmıyor sanırım.

Diğer değiştirmediğim kondansatörleri de bir söküp ölçeceğim yine de.

Tamamdır o dirençleri değiştireceğim. Hoparlör switchini de ameliyata alalım o halde. Üzerinde ALPS yazıyor. Belki buna wd40 tedavisi uygulayabilirim.

Transistörlerin aynı değeri göstereni var mı elimdekilere bakacağım, şuan devre üzerindekileri de diyot kademesinde ölçüp yazarım tekrar.
Ama hepsinde de ufak farklar varsa buna yapabileceğimiz bir şey kalmıyor sanırım.

Diğer değiştirmediğim kondansatörleri de bir söküp ölçeceğim yine de.
Transistörler transistör ölçme aleti ile test edilirler.
Bu alet ile ölçülen transistörün kazancı doğrudan ölçülür.
Çok aşırı kazanç gösteren veya çok az kazanç gösteren transistör bozuktur.

HAA NOT:
Ampli katında iki tane trimpot bulunuyor.
Bu trimpotlar genellikle BIAS ayarı için kullanılsa da seviyeye etki ediyor olabilir. Bu trimpotları da ayarlaman gerekebilir.

Transistörler transistör ölçme aleti ile test edilirler.
Bu alet ile ölçülen transistörün kazancı doğrudan ölçülür.
Çok aşırı kazanç gösteren veya çok az kazanç gösteren transistör bozuktur.
Bende sadece multimetre var benin yaptığım test anlamsız olacak o halde.

HAA NOT:
Ampli katında iki tane trimpot bulunuyor.
Bu trimpotlar genellikle BIAS ayarı için kullanılsa da seviyeye etki ediyor olabilir. Bu trimpotları da ayarlaman gerekebilir.
Bu trimpotlardan sesi az çıkan kanaldakinin seviyesini biraz artırsam hallolur mu yani?

Bunların durumu pek iyi görünmüyor kararlı çalışacaklarından emin değilim.

Maalesef bu trimpotlar çıkıştaki voltajlarda herhangi bir değişiklik yapmadı. Diğer bahsettiğim elemanlara ve hoparlör switchine vs bakacağım.

Galiba bir şeyler buldum.
C32: 79.4uF (100uF)
C31: 88.4uF (100uF)
C28: 17.9uF (22uF)
C27: 7.7uF (22uF)
C27 ve C28 kondansatörlerini değiştirdim voltaj farkı baya azaldı ama hala var. L ve R arasında yaklaşık .043mV gibi bir fark kaldı. C32 ve C31i elimde uygun kondansatör olmadığı için değiştiremedim. Değiştirdikten sonra belki aradaki fark iyice kapanabilir. Bunların değerlerinde de azalma var çünkü.

100Hz:
L:093mV
R:120mV

40Hz
L:100mV
R:132mV

Ekli dosyalar

• IMG_2524.jpg
    IMG_2524.jpg
    436.3 KB · Görüntüleme: 5

Forum istatistikleri

Konular