GRUNDIG V7000 Ampli Tamiri ve Bakımı

Arada bir müzikle de test et.
Arada dinliyorum tabii ki :D Kondansatör değişiminden sonra müziklerdeki tizler sanki daha güzel geliyor gibi bana.
Arızanın büyük çoğunluğunu hallettik gibi hocam yardımların için çok teşekkür ederim.

Evet kabinlerin test videosunda bu ampliyi kullanacağım direkt, videoyu burada da paylaşacağım. Keşke amplinin dışına boya cila falan yapabilsem harika olacaktı ama zor gibi görünüyor :D

Amplide değişmesi gereken bikaç direnç ve kondansatör kaldı. Kabinin de dış kaplaması kalmıştı o da bitince sistem tamamlanıyor.

Bende sadece multimetre var benin yaptığım test anlamsız olacak o halde.
@Yunusgr
Elimde mültimetre var diyorsun ama cihazını tanımıyorsun.
Senin cihazın bu ise transistör ölçebilirsin.
IMG_2524.jpg
Transistör PNP veya NPN tipine göre soketlere takılır. PNP veya NPN olduğunu ve BCE bacaklarının doğruluğu transistörün datasheet bilgilerinden öğrenilebilir.
Ölçü aleti HFE pozisyonuna alınarak doğrudan transistörün kazancı göstergede okunur.
Datasheet verilerine göre ölçülen değer belli değerlerde olmalıdır.
Örneğin datasheet dosyasında transistör kazancı 100 civarı belirtilmiş olsun. Bu demektir ki bu transistörün akım kazancı 100 dür. Yani beysinden 1mA akıtıyorsan, kollektöründen 100mA akım akıtabilirsin demektir.
Dolayısı ile....
HFE 100 olarak verilmiş bir transistör ölçümde 20 ya da 300 gibi değer gösteriyorsa o transistör bozuktur. Ya da bu değerler daha aşağıda veya yukarlarda ise.
İki aynı transistör ölçüldüğünde birisi hfe 100 diğeri 150 gösteriyorsa, her iki transistör sağlam ancak eşlenik değildir.
Dolayısı ile sağ kanalda kullanılan bir transistörün aynısından sol kanalda da kullanıldığı için bu transistörlerin eşlenik olması gereklidir.
Transistörlerin eşlenik olma zorunluluğu sadece iki kanal için değil, transistörlü bir amplide kullanılan tek kanaldaki transistörler için de geçerlidir. Bu geçerlilik kuralı başlıca şunlardır..
COMPLEMENTARY eşlenme.
Birbiri ile push-pull çalışan veya ortak çalışan birisi PNP diğeri NPN tip iki transistörün eşlenik olması.
FARK KUVVETLENDİRİCİ eşlenmesi.
Bir OP-AMP inverting veya non inverting girişleri gibi bir uygulama yapılmış devrelerde. İki aynı transistör kullanılır ve birbiri ile eşlenik olması gereklidir.

Ben daha üst seviye bir cihaz ile ölçülecek sandım. Zaten bunun hFE kademesiyle ampli katından ilk söktüğümüz kısa devre yapan transistörü de ölçmüştüm.
Diğer ufak olanlar ölçülür de BD204 ve BD203leri de bununla ölçmeyi deneyeceğim.

Fotoğraftaki yuvarlak soket çalışmayınca ben buradaki bağlantı uçlarını multimetrenin hemen yanında bulunan sokete taşımıştım kabloyla :D Oradan ölçebiliyorum sıkıntı yok. Fotoğrafta birazı görünüyor :)

Her türlü transistörü ölçebilirsin. Yeter ki sokete takılabilsin.

Amplidekileri sökmeden elimdeki diğer BC ve BD transistörleri ölçmeye kalktım da hepsi ayrı telden çalıyor :/
Bazısı değer göstermiyor bazısında da kısa devre var. Hepsi yeni alındı üstelik. Bunlar böyleyse amplide takılı olanlar nasıldır az çok tahmin edebiliyorum. Yazık valla gerçekten.

Yakın değerde görünen çiftleri ayırdım kenara.
Bunlarda hangi değeri görmem gerekiyor? Datasheet dosyasındaki bu değerin açıklaması nedir tam olarak?

Bunlarda hangi değeri görmem gerekiyor? Datasheet dosyasındaki bu değerin açıklaması nedir tam olarak?
HFE değeri ilk bakman gereken bilgidir.
Yanlız şunu unutma. Her transistörün farklı bir kazancı olabilir. BC548 ile BC108 aynı hfe değerini göstermez. Keza BD tiplerinin de kazançları farklıdır.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri