GRUNDIG V7000 Ampli Tamiri ve Bakımı

Aslında önceki eklediğim fotolarda fark var sanırım değil mi?

40Hz bass potu ortada.
40hz-pot-ortada.png

40Hz bass potu sonda (sağda)
40hz-pot-sonda.png

1kHz (Bass potu ortada)
1khz.png

Bu da benden gelsin :) 40Hz ve aşağısında fark daha belli olmaya başladığı için ekliyorum.

25 Hz bass potu ortada.

25hz-pot-ortada.jpg

Bende de var. Hatta daha başkaları da var.
RAD.png

Bu da benden gelsin :) 40Hz ve aşağısında fark daha belli olmaya başladığı için ekliyorum.
Bu durumda ilk şüphelileri yazıyorum.
Çok az ihtimalle selektör switchinde hafif temassızlık olabilir. Yağlı kontak spreyi ile temizlenebilir.
İkinci olarak ön devrelerdeki sinyal yollarındaki elektrolitik kondansatörlerden birisi değer kaybetmiş olabilir.
Kuvvetli ihtimal olmakla birlikte tespiti oldukça zor ve meşakkatlidir.
Resimdeki TP noktalarındaki elektrolitik kondansatörlerin dikkatlice ölçülmesi.
amp-schematic.png
Hatta gerekirse tüm gondansatörleri direk değiştirilmesi.
40Hz aşağısı duyulabilir bölgede olmadığı için genel seviyeye etkisi olmaz.
Yani orada ölçülen 25Hz farklılıkları insan kulağında seviye farkı olarak hissedilmez..
Bu sebeple bu ölçümlerden sonra çok yüksek ihtimalle aksaklığımızın ön devrelerden değil de ampli power güç katından kaynaklandığına emin olabiliriz.

İşaretlediklerin dışında bazı kondansatörleri de söküp ölçtüm. Multimetremde sadece kapasite değeri ölçebildiğim için listeyi buna göre yazdım. Bazılarında çok az fark olsa da genel olarak kapasitelerinde bariz bir düşüş görmedim.

C222-4.7uF (4.7uF)
C223-4.6uF (4.7uF)
P-C209-1.015nF (1nF)
P-C211-1.009nF (1nF)
P-C201-0.330uF (0.33uF)
P-C203-0.334uF (0.33uF)
C234-1.064uF (1uF)
C233-1.051uF (1uF)
C206-42.9uF (47uF)
C221-97.6uF (100uF)
C207-10.8uF (10uF)

Bu arada konunun en başında bahsettiğim tüten direnci hala değiştirmedim tekrar belirteyim. Buna sıra geldiğinde sağ kanaldakiyle aynı değerde ve malzemede bir direnç ile değiştireceğim.

Kondansatörlerde değer kaybı yoksa diğer dirençler ölçülmelidir.
Dirençler ölçülürken önce devrede, sonra dışarda ölçülmelidir.
Devrede ölçülen bir direncin değeri diğer kanaldaki dirence göre farklı çıkıyorsa, bu dirence bağlı bir transistörde kaçak veya kayıp olabilir.
Yanlız bir husus daha var.
Önceki mesajlarında ölçüm noktasına kulaklık bağladığını, bu kulaklıktan da sesin bir kanalda az geldiğini söylemiştin.
Bu testi yeniden yapıp emin olmalıyız. Ölçümlerimizde 1kHz eşit çıktığına göre kulaklık testinde bir kanalın düşük olma ihtimali çok zayıftır.

Kulaklık ile tekrar test yapacağım şimdi.
İlk olarak ön devredeki hangi dirençleri ölçmeliyim?

Bu arada ön devrelerin sorunsuz çalıştığına emin olduğumuzda da ampli katındaki dirençlerin bazılarını temin etmekte de zorlanacağız gibi. Çünkü servis manualinde birden fazla türde direnç türünün kullanıldığı ve bu dirençlerin birinde bile sorun olduğunda (özellikle çıkıştan hemen öncekiler ve ünlem işareti ile belirtilmiş olanlar) tüm setin eşdeğer türde ve değerde dirençlerle değiştirilmesi gerektiğini uyarı olarak belirtmişler. Artık hayırlısı diyorum :D

1662899853188.png
1662899911094.png

Dirençler genellikle değer değiştirmezler. Aşırı ısınırlarsa bir miktar olabilir, ancak genellikle ya yanık olurlar ya da sağlam.
Direnç ölçümü esasen o dirence bağlı diğer elemanları da ilgilendirdiği için ben devrede iken ölç demiştim.

Şimdi şu testi dikkatlice yap.
Ampli giriş soketindeki L ve R yi gısa bir tel ile gısa devre et. Bu şekilde yeniden hoparlörlerden müzik dinle.

Tüten direnç ampli katındaydı ama sanırım asıl sorun ön devrelerde gibi. (Emin değilim tam olarak)
Önceki mesajımda ön devredeki elektrolitik tüm kondansatörleri sökerek ölçtüm. Birkaç tane mkt tip kondansatör de söküp ölçtüm ama sorun göremedim. Diğer sökmediğim WIMA ve ERO larda problem olacağını düşünmüyorum. Ampliye sinyal giriş kısmındaki kondansatörleri de söküp bakayım mı?

Şimdi kulaklık ile tekrar test ettim. 1K frekansta ben kulaklık ile dinlerken kanallar arasındaki ses değişimini fark etmedim ama voltajını ölçtüğümde burada da bir miktar fark olduğunu gözlemledim.

Yine burada da bass bölgesine gidildikçe voltaj farkı artıyor. Ama bu fark çok ciddi bir fark mıdır yorumu size bırakıyorum @Mr_YAMYAM hocam :) 100 Hz ve 1K sinyal ile ölçümleri yaptığımda ise sonuçlar şöyle.
Tüm potlar ortada ve loudness yine kapalıydı.

1khz
2.uç ile 1. uç arasındaki voltaj: 151mV (R)
2.uç ile 3. uç arasındaki voltaj: 158mV (L)

100Hz
2.uç ile 1. uç arasındaki voltaj: 165mV (R)
2.uç ile 3. uç arasındaki voltaj: 175mV (L)

L ve R yi kısa devre edip deniyorum şimdi.

kulaklığında sorun olmasın?
Ölçülen voltajda bile fark var ki, kulaklığın hem sağ hem sol kanalını ayrı ayrı değiştirerek denedim. Acaba kulağım mı arızalı diye düşünüp :D multimetreyle de ölçtüm yine fark çıktı.

Girişteki canlı uçları kısa devre ettiğimde sağ ve sol kanal arasında da frekansı göz etmeksizin hep 003mV fark çıktı. O da olabilir multimetrenin hatasıdır muhtemelen.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri