GRUNDIG V7000 Ampli Tamiri ve Bakımı

Bu tür yu tub kanallarını izleyince benim beynim buruşuyor ayrıca cincıfırt oluyorum. :mad:
Herifler 2 direnç bir pot ile osilaskop yaptım diye video çekiyorlar, bunu da binlerce kişi izliyor
ADAMLARIN... PARDON BEY'lerin GÜRÜLTÜ unsuru denilen şeyden haberleri yok ki.
Bari direnç ve pot takmayıp direk ses kartı girişini kullansalardı mantıklı olacaktı.
Demekki @sasen1 ile boşuna uğraşmışız.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/pc-bazlı-osilaskoplar.140704/

Bu tür yu tub kanallarını izleyince benim beynim buruşuyor ayrıca cincıfırt oluyorum. :mad:
Herifler 2 direnç bir pot ile osilaskop yaptım diye video çekiyorlar, bunu da binlerce kişi izliyor
ADAMLARIN... PARDON BEY'lerin GÜRÜLTÜ unsuru denilen şeyden haberleri yok ki.
Bari direnç ve pot takmayıp direk ses kartı girişini kullansalardı mantıklı olacaktı.
Demekki @sasen1 ile boşuna uğraşmışız.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/pc-bazlı-osilaskoplar.140704/
onlar basit kullanım için profesyonel kullanım için donanımsal çözümler var...çok kasmamak gerek onlar 45KHz ölçebilir sadece...

onlar basit kullanım için profesyonel kullanım için donanımsal çözümler var...çok kasmamak gerek onlar 45KHz ölçebilir sadece...
Sasen ile yaptığımız osilaskop profosyonel mi yani. O da amatörce tasarım.
Böyle iki direnç bir pot ile yapılmış devre kendi ürettiği gürültülerden dolayı kullanılamaz bile.
Hatta @Yunusgr grundig amplisinin sinyallerini ölçmeye kalksa gudurur.

NOT:
Sasen ile yaptığımız devrede bir OP-AMP'ın bile gürültü faktörüne ne denli fark yaratıyor ilerde bahsedilmişti.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/pc-bazlı-osilaskoplar.140704/page-8

Son düzenleme:
onlar İsviçre çakısı gibi çok vaat az iş...

KÖTEK ve de SUMSUK 👊
Her gördüğün şey potlara sıkılmaz. Bu potların içerisinde MOLY AS225 vardır. rastgele temizleyiciler bu AS225 i de eritip yok ederler. Bu yüzden potların hareket kabiliyetleri kaybolur.
https://www.turkoilmarket.com/urun/moly-as-225-1-kg-mentese-gresi

POT'ların temizliği sadece yağlı spreyi şırınga ile birkaç damla pot kontaklarına gelecek şekilde yapılmalıdır.
Bol keseden yağlı spreyin sıkılması potlara zarar verebilir.
Sorun potlardaysa eğer belki temizlenirse düzelebilir diye düşünmüştüm. Temizlemenin de uygun yolu yok anlaşılan.

Bu durumda potu yerinden söküp L+R pinlerin arasında farklılıklar oluşuyor mu ona bakacağım. Öncesinde hangi pinin hangi görevi yerine getirdiğini öğrenmem lazım tabii. Youtube da nasıl ölçüldüğüne dair videoları görmüştüm.

Bu arada önde bulunan vu metreden de ilgili kanalın ışıkları daha fazla yanıyor. Kanalların dengesiz çalıştığı buradan da belli.

İşin kötü yanı bu potu değiştirmeye kalkarsak satın alabileceğim bir yer de bulamadım. 6 pinli potanslardan bolca mevcut fakat 5lisine denk gelmedim. Ama en son çare olarak yenisini alabilirim.
Sasen ile yaptığımız osilaskop profosyonel mi yani. O da amatörce tasarım.
Böyle iki direnç bir pot ile yapılmış devre kendi ürettiği gürültülerden dolayı kullanılamaz bile.
Hatta @Yunusgr grundig amplisinin sinyallerini ölçmeye kalksa gudurur.

NOT:
Sasen ile yaptığımız devrede bir OP-AMP'ın bile gürültü faktörüne ne denli fark yaratıyor ilerde bahsedilmişti.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/pc-bazlı-osilaskoplar.140704/page-8
Bu konuyu gördüm de kartın yapımı ince işçilik istiyor, ben amatör olarak bu projenin üstesinden gelemem diye düşünüyorum :)

Bu arada öndeki kartı temizlerken bazı kondansatörlere kolonyalı mendil değmiş olacak ki üzerinde yazan değerler silinmiş. Bu kadar kolay silineceğini bilseydim çok kabaca temizleyip geçerdim :D

Sorun potlardaysa eğer belki temizlenirse düzelebilir diye düşünmüştüm. Temizlemenin de uygun yolu yok anlaşılan.

Bu durumda potu yerinden söküp L+R pinlerin arasında farklılıklar oluşuyor mu ona bakacağım. Öncesinde hangi pinin hangi görevi yerine getirdiğini öğrenmem lazım tabii. Youtube da nasıl ölçüldüğüne dair videoları görmüştüm.
Kontak spreyin hortumunu pipet olarak kullan.
Potun içerisine dürt. pipetin içerisindeki birkaç damla yağlı siprey aksın yeterli olur.
O potlar kıymetli oldukları için böyle gıbızlatıyom. Yoksa sık yağlı spreyi geç derdim.
Ampli meselesi için şunu yap.
Küçük çapta 1-2W lık bir ampli kiti bul.
Bu amplinin L-R girişine grundig amplinin pot çıkışlarını (Anakarta giden 3 gablo) bağla.
Eğer ses eşit geliyorsa ampli power katında sorun var demektir.
Zaten bass potundan kaynaklı bir aksaklık varsa bu potun temini hem zor hem de bahalıdır.
Bu konuyu gördüm de kartın yapımı ince işçilik istiyor, ben amatör olarak bu projenin üstesinden gelemem diye düşünüyorum :)
Aslında sen de yapabilirsin.
Ama harici küçük bir kutuya yapmanda fayda var. Fakat problar dahi bayağı masraflı olacaktır.
Eğer harici olarak yapabilirsen LEP-TOP ları bile kullanabilirsin.

Bİ DAKKA.
Biz naapıyoz yaaf. İyicene gudurduk. :p
Bizim derdimiz sadece birkaç noktadan sinyal gözlemek değil mi.
Öyleyse osilaskoplarla ne gıbızlanıyoz ki. ADOBE AUDITION ile bile bu işi rahatlıkla halledebiliriz.
Bir PC'nin Line in lerine bir gablo yaparız. Adobe audition ile de seviyelerini ve frekansları görürüz olur biter.

Son düzenleme:
Kontak spreyin hortumunu pipet olarak kullan.
Potun içerisine dürt. pipetin içerisindeki birkaç damla yağlı siprey aksın yeterli olur.
O potlar kıymetli oldukları için böyle gıbızlatıyom. Yoksa sık yağlı spreyi geç derdim.
Ampli meselesi için şunu yap.
Küçük çapta 1-2W lık bir ampli kiti bul.
Bu amplinin L-R girişine grundig amplinin pot çıkışlarını (Anakarta giden 3 gablo) bağla.
Eğer ses eşit geliyorsa ampli power katında sorun var demektir.
Zaten bass potundan kaynaklı bir aksaklık varsa bu potun temini hem zor hem de bahalıdır.

Aslında sen de yapabilirsin.
Ama harici küçük bir kutuya yapmanda fayda var. Fakat problar dahi bayağı masraflı olacaktır.
Eğer harici olarak yapabilirsen LEP-TOP ları bile kullanabilirsin.

Bİ DAKKA.
Biz naapıyoz yaaf. İyicene gudurduk. :p
Bizim derdimiz sadece birkaç noktadan sinyal gözlemek değil mi.
Öyleyse osilaskoplarla ne gıbızlanıyoz ki. ADOBE AUDITION ile bile bu işi rahatlıkla halledebiliriz.
Bir PC'nin Line in lerine bir gablo yaparız. Adobe audition ile de seviyelerini ve frekansları görürüz olur biter.
Aldığım sprey şu.
Ampli ton kontrolden çıkan 3 pin kablolu çıkışı Line in ile pcye bağlayacağım. Bakalım neler olacak :D

Benim şüphelendiğim eleman direkt volume potuydu. Bass potu yatay olup lineer denilen tipten galiba, bunun yenisini bulmak volume potundan daha zor ve zaten bulamadım da.

Umarım ampli katında problem vardır da bikaç eleman değişimiyle hallolur :D

Son düzenleme:
1662754321589.png

Ampliye farklı bir cihazı bağladım.
İşaretlediğim yerdeki kabloyu karttan söküp direkt 3.5mm jack ile kullandığım 2. PC arkasındaki Hat girişi soketine bağladım, Pc üzerinden de hat girişini dinleme seçeneğini açtım. (Kullandığım Adobe Audition üzerinden ses sinyallerini göremediğim için)
Bu şekilde cızırtılı bir ses dışında müzik sesi vs gelmiyordu. Bu kablo PC ile bağlıyken amplinin önündeki vu metrede de tepki yoktu. Sesi açsam da ampli ye bağladığım giriş kablosunu söksem de vınıltı veya başka bir şey duymadım. Bahsettiğim kısık cızırtılı ses dışında.

Nerede hata yapıyorum anlamadım.

Acaba ampli içinde bu soketi aktif eden bir bileşen olabilir mi? Biz bu kabloyu dışarıya verdiğimizde çalışmamasının sebebi bu olabilir mi?

Ekli dosyalar

• 928ec283-175e-4a90-b571-b7d38ee855e2.jpg
    928ec283-175e-4a90-b571-b7d38ee855e2.jpg
    249.5 KB · Görüntüleme: 7

Forum istatistikleri

Konular
128,274
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Yeni konular