GRUNDIG V7000 Ampli Tamiri ve Bakımı

Tamir görmüş ve mıncıklanmış cihazlarda sağ sol kanal dengesizliği olabilmektedir. Ne yazık ki bu dengesizliğin çözümü kolay değildir.
Ben anlatayım sen uygula. Her ölçtüğün noktayı NOT et.
PC sinyal jeneratöründen 100Hz 150mV (yaklaşık -15db) sinyal üret. Bu sinyali ampli girişinden ver. Hemen girişten itibaren ölçmeye başla.
Ölçü aletin AC 1veya 2V ölçüm kademesinde olursa iyi olur.
Ölçü aleti probunun siyah olanı ground point yani trafonun şaseye vidalanmış olduğu yerde sabit ve sıkıca tutturulmuş olmalıdır.
Kırmızı uç ile giriş jaklarının canlı uçlarını ölçerek sağ ve sol kanalda aynı voltajı okumalısın.
Diyelim ki hemen girişte bile iki kanal arasında fark var.
Ya jaklar tam oturmamıştır, temas sorunu vardır. Ya da girişte seviyeyi düşürebilecek bir düşük direnç oluşumu vardır.
Bu düşük direnç oluşumu sadece giriş dirençlerinden değil, girişte şaseye bağlı küçük kondansatörlerin az da olsa şaseye kaçak yapmasıyla da olabilir.

Şemayı takip ederek sinyal yolunda ölçümleri tek tek yaparak ampli çıkışlarına kadar gelmelisin.
Eğer ampli girişlerinde voltajlar eşit ama çıkışlarında bir kanalda azalıyorsa o kanalı incelemeye alıp ilgili parçayı tespit etmek yeterlidir.

Aşağıdaki ölçümleri yaptım ama cihazı kapatıp açmamda bile bu ölçümlerde ufak farklar oluşuyor, sorun ölçü aletimde mi amplinin hafif oksitli olan bazı noktaları mı nereden olduğunu tam çözemedim. Sıfır noktasından canlı uçların voltajını ölçerken bazen artan bazen düşen voltaj olduğundan tam değeri göremiyorum.

Loudness kapalıyken sol kanal çıkışından 150mV sağ kanal çıkışından da 144mV ölçülüyor. Sol kanalı baz alarak devam ettim.

Sol çıkıştan 150mV olarak ölçtüğüm voltaj, probları şase ve L,R canlı uçlara değdirdiğimde 290mV ölçülüyor. Ton kontrolden gelen görselde işaretlediğim üçlü konnektörde de 270 mV ölçtüm.

Loudness açıp tekrar 150mV ayarladıktan sonra girişten ton kontrol çıkışına kadarki tüm voltajlar 270mV. Hoparlör çıkışları ise L:150mV, R153mV.

1662217655960.png

Alt frekanslarda bu çıkışlardaki voltaj farkı daha da artıyor.

Buraya kadar normal midir? Devrenin devamını da ölçüp tekrar yazacağım.

Tespiti bu kadar zor mudur yahu, bazen voltajı bile tam ölçemiyorum :D

Alt frekanslarda bu çıkışlardaki voltaj farkı daha da artıyor.
ANAHTAR KELİME.
Alt frekanslardaki voltaj farkı genellikle GONDANSATÖR kaynaklı aksaklıktır.
POT girişleri ve çıkışları (Ampli girişi) 40-50Hz lik frekanslarda fark görülmüyorsa, birkaç milivoltluk fark olabilir, aksaklığın sebebi ampli devresindeki bir gondansatörden olabilir.
Eğer potun üst uçlarında okunan alçak frekanslarda belli miktar fark varsa (100mV a 150mV gibi) bu durumda ton gontrol dahil tüm girişten itibaren ölçülmelidir.
NOT:
Bass potunun bir kanalı temassız ise veya kirli ise açılıp kapandığında bu dengesizliği yapabilir.
Şimdilik aksaklığın ampli çıkış katında mı yoksa ön devrelerde mi olduğunu tespit etmeliyiz.
Kırmızı ile işaretlediğin GABLO uçları ampli girişi yani POT orta uçlarıdır. Buradaki ölçümler eşit ise çıkış katını mıncıklamalıyız.

Peki o işaretlediğim bağlantı noktasında sinyal olsun veya olmasın aynı voltajın ölçülmesi normal midir? 270-290mV gibi voltaj ölçüyorum buradan hep. Sinyal varken de eşit yokken de eşit.
Eğer potun üst uçlarında okunan alçak frekanslarda belli miktar fark varsa (100mV a 150mV gibi) bu durumda ton gontrol dahil tüm girişten itibaren ölçülmelidir.
Bu kısmı tam anlamadım hocam.

Girişten itibaren ton kontrol devresinin çıkış kablosuna kadar problem yoksa eğer ampli katındaki C41-C42 470uF kondansatörleri bi değiştireyim diyorum. Hatta elimde varsa C32 ve C31 100uF kondansatörleri de değiştirmeyi düşünüyorum. Artık sonucuna göre ilerleyeceğim.

Peki o işaretlediğim bağlantı noktasında sinyal olsun veya olmasın aynı voltajın ölçülmesi normal midir? 270-290mV gibi voltaj ölçüyorum buradan hep. Sinyal varken de eşit yokken de eşit.
Ölçümün yanlış.
Ölçü aletin AC mi.
POT'u kıstığında voltaj oynamıyosa ampli tarafındaki voltajı ölçüyorsundur. Bu voltajın AC olmaması lazımdır. Ölçü aletin AC kademesinde DC de gösteriyorsa hatalı ölçümdür.

Bu kısmı tam anlamadım hocam.

Girişten itibaren ton kontrol devresinin çıkış kablosuna kadar problem yoksa eğer ampli katındaki C41-C42 470uF kondansatörleri bi değiştireyim diyorum. Hatta elimde varsa C32 ve C31 100uF kondansatörleri de değiştirmeyi düşünüyorum. Artık sonucuna göre ilerleyeceğim.
POTUN üst uçları ton kontrolün çıkışlarıdır. Buradaki voltajlar eşit ise ön devreler sağlamdır.
DİKKAT:
Şemada H ve F ile işaretlenmiş kondansatörler bulunmaktadır.
Bu kondansatörler yüksek kalite film veya polipropilen kondansatörlerdir.
Bu kondansatörler kolay kolay bozulmaz, Ancak bozulursa yenisini bulmak zordur.
Elektrolitik kondansatörler möhüm değildir. Zamanla kuruyabilir veya değer kaybedebilirler. Eğer elektrolitikleri değiştireceksen sağlı sollu değiştirmelisin. Yani sol kanal ile sağ kanala aynı kondansatörlerden takmalısın. Mümkünse bu kondansatörler çıkma bayat olmasınlar tazesini al.

Ölçü aleti AC konumdayken siyah prob ise sıfır noktasında sabitliydi. Ölçümleri bu şekilde yaptım. Ölçtüğüm nokta ise görselde işaretlediğim yer, direkt ön panelden sonra ampliye giden kablonun lehimleri. Orta uç eksi, diğer iki uca da kırmızı probu değdirip ölçüm yapmıştım. Burada DC voltaj görmedim.

2022-0s9-03 20.36.30.jpg

Potu da kontrol edeyim şimdi. Bunun ölçümünü nasıl yapmalıyım peki hocam, siyah prob groundda sabit olacak şekilde mi yine? Sırayla tüm voltajlarına bakacağım.
DİKKAT:
Şemada H ve F ile işaretlenmiş kondansatörler bulunmaktadır.
Bu kondansatörler yüksek kalite film veya polipropilen kondansatörlerdir.
Bu kondansatörler kolay kolay bozulmaz, Ancak bozulursa yenisini bulmak zordur.
Elektrolitik kondansatörler möhüm değildir. Zamanla kuruyabilir veya değer kaybedebilirler. Eğer elektrolitikleri değiştireceksen sağlı sollu değiştirmelisin. Yani sol kanal ile sağ kanala aynı kondansatörlerden takmalısın. Mümkünse bu kondansatörler çıkma bayat olmasınlar tazesini al.
Hem sağ hem de sol toplamda 4 kondansatörü potun durumuna göre değiştireceğim. Umarım bozulan elektrolitik kondansatörlerden biridir, diğer türlüsü baya uğraştıracak.

Transistörlerle beraber 470 uF kondansatör siparişi de geçmiştim. Bunlar tazedir sanırım :D Elimde 100uF kondansatörlerden de varmış bunların da kapasite kaybı yok gibi görünüyor.

Burada esasen sinyal ölçümü yapmamız lazım.
Sinyallerin görülebilmesi için ise osilaskop şarttır.
PC bazlı osilaskopun varsa ampli çıkışları hariç iç devrelerde kullanabilirsin.

NOT:
Sinyallerin yolundaki bazı küçük elektrolitik kondansatörler de bozulmuş olabilir. Bunların da kontrol edilmesi gerekir.

Osilaskopum maalesef ki yok, PC bazlı bir program ise kurabilirim. Ama o cihazın nasıl kullanılacağını bilmiyorum.

Potu söylediğim şekilde ölçtüm. 100 Hz ve 150mV değerleri ile. Ölçümleri mV olarak görsele ekledim. Tek bacağından yüksek voltaj ölçtüm sadece.
Elektrolitikleri de değiştireceğim birazdan. Ufak elektrolitik kondansatörlerin değerlerine de bakacağım. Hem giriş katındaki hem ampli katındaki.

55pot.jpg

Grounding kısmındaki modifiyeyi de yaptım sese biraz etkisi oldu gibi. Probu bu şekilde sabitlemiştim ölçümleri yaparken.

grounding-modifiye.jpg

Son düzenleme:
Osilaskopum maalesef ki yok, PC bazlı bir program ise kurabilirim. Ama o cihazın nasıl kullanılacağını bilmiyorum.

Potu söylediğim şekilde ölçtüm. 100 Hz ve 150mV değerleri ile. Ölçümleri mV olarak görsele ekledim. Tek bacağından yüksek voltaj ölçtüm sadece.
Elektrolitikleri de değiştireceğim birazdan. Ufak elektrolitik kondansatörlerin değerlerine de bakacağım. Hem giriş katındaki hem ampli katındaki.

Ekli dosyayı görüntüle 90423

Grounding kısmındaki modifiyeyi de yaptım sese biraz etkisi oldu gibi. Probu bu şekilde sabitlemiştim ölçümleri yaparken.
Ölçümlerin hatalı.
Potun bir ucu doğrudan şaseye irtibatlı olduğu için burada bir değer göremezsin. Görmemelisin.
Tahminimce 430 gibi değer okuduğun uç şaseye irtibatlı olması lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri