PC bazlı osilaskoplar.

Tamam. Şimdi ayar prosedürüne girebiliriz.
Adobe spectrum analyzer.
Scop.
Adobe PPM gözünün önünde olmalıdır.
Bu üç aygıtı ekranda mutlaka görmelisin.
Probların X10 durumunda olmadığına dikkat et.
Dizüstü PC den sinyal jeneratörü çıkışı almamız lazım. Bu sinyalleri de ölçebilmemiz lazım.
Ya da kaynağı bilinen bir sinyalleri şimdilik ölçebiliriz. Örnek senin CD çalar.
CD çalar amplinde çalarken amplindeki ibreli VU metre çıkışlarına osilaskop kablolarının canlı uçlarını bağla. Sistem ground noktası olarak ta osilaskopa bağladığın ground kablosunu bağla.
Ayrıca osilaskopun V/Dıv kademesini ve time kademesini kullanabilmeyi öğrenmelisin.
Sinyaller ekranda görüldüğünde bu potlarla oynayarak sinyalleri ayarlamaya çalışmalısın.

NOT:
Bu adobe 1.5 sürümü.
Anlaşıldığı üzere yeni kurulum yapmış ve beni kandırmaya çalışıyorsun :cool:
Tüm ayarları yapmalısın.
PC nin teknik özelliklerini de yaz.

Estağfurullah hocam kandırmak olur mu hiç.Zaten sizin bildiğiniz kullandığınız program.Sadece bir sorun çıktı onu çözemiyorum.

Kasa PC de işletim sistemi Win 7 bu nedenle dizüstünde kullandığım sürüm bu bilgisayara kurulmuyor.
Adobe 1,5 de de spektrum analyzer göremedim.

PC Pentium 4 3,2GHz
3GB ram

Osilaskop yazılımı çalışıyor sorun yok.

Estağfurullah hocam kandırmak olur mu hiç.Zaten sizin bildiğiniz kullandığınız program.Sadece bir sorun çıktı onu çözemiyorum.

Kasa PC de işletim sistemi Win 7 bu nedenle dizüstünde kullandığım sürüm bu bilgisayara kurulmuyor.
Adobe 1,5 de de spektrum analyzer göremedim.

PC Pentium 4 3,2GHz
3GB ram

Osilaskop yazılımı çalışıyor sorun yok.
Win7 nin mixeri XP gibi değildir.
Karmaşık ve çetrefillidir. Kalibrasyonlara şimdilik elveda.
Win7 kayıt aygıtlarına gir kayıt aygıtı olarak seçtiğin doğru mu bak.
Adobenin spectrum analyzerı ve fazmetresi var. Sen yerini bulamamışsındır.
Yanlız multi track çalışmasında olmaz. Çift kanal olarak adobeyi kullanmalısın.
Telefonla görüşsek daha iyi olurdu ama benden korkabilirsin :D

Adobede phase analyzerı ve spectrum Analyzerı buldum cıvıl cıvıl çalışıyorlar:D:D:D

Mixerde de girişleri seçtim resimdeki gibi.

Şimdi hepsi çalışıyor
Telefonla görüşsek daha iyi olurdu ama benden korkabilirsin :D
Korkutmazsanız korkmam:D

Ekli dosyalar

• mixer.jpg
    mixer.jpg
    54.7 KB · Görüntüleme: 9
  • adobe.jpg
    adobe.jpg
    282.3 KB · Görüntüleme: 10
Ohh bee şimdi tamam.
ŞUNU UNTMA:
Adobe PPM, spectrum analyzer, ve faz meter ayrıca osilaskop senin gözün kulağın kuyruğun ve her türlü organın olacaktır..
Bu ölçü aletleri senin kulağından 100 kat daha iyi ölçerler.
Bu sebeple iş istasyonunda bu aletleri kullanmayı ve gerektiğinde ölçü almayı öğrenmelisin.
Ancak zaman gerekli ve bir anda öğrenemezsin. Möhüm değil.
Şimdi windows ayarlarında kayıt band genişliğini 96KHz olarak ayarla.
Bu ayarı osilaskopta da yapabilirsen osilaskopta kanal başına 48KHz lere kadar ölçüm yapabileceksin.
Ancak adobede durum ecik farklıdır.
Adobede kayıt parametreleri verebilmek için menüden NEW komutu vereceksin. Kayıt parametreleri sorulacak ve 96KHz varsa gireceksin. Yoksa 88.2KHz olarak girebilirsin. 16bit yeterlidir. 24 bite girme.

@sasen1
Bak sana benim adobe ve sistemin görüntülerini sunuyorum.
ADOB.PNG
Resimde görüldüğü üzere..
Spectrum analyzerda en fazla gürültünün 50Hz ler bölgesinde olduğu görülmektedir.
Bu durum bize Şebeke bazlı veya trafo gibi manyetik etkilerin oluşturduğu gürültüleri ifade etmektedir.
PPM de ise toplam band genişliğimizin gürültü seviyesi görülmektedir.
Senin sistemini de bu seviyeye getirebilmen için muhtelif testler yapman gerekmektedir.
Ancak her türlü elemanların tipleri, kaliteleri, ve her türlü unsurları ele alındığında bu gürültü seviyesine ulaşamasan da sorun etme.
Daha önce belirttiğim üzere GUDURMAMAK mümkün değildir.

Son düzenleme:
Hocam ben NE5532 op-amp yerine TL082 ve LF353 op-amp takarak da ölçümleri yaptım.Ancak sizinki kadar düşük bir değer elde edemedim. Bu değerlerin görüntüsünü aldım ve paylaşıyorum.

Ayrıca Adobe Auditionu açtım.Probları LM1875 amplimizin hoparlör çıkışlarına taktım.Osiloskop ground kablosunu da amlinin grounduna bağladım.Bunun videosunu çektim.

Aynı şekilde Technics SU-V620 ye de böyle bir test yaptım.Böyle bir test doğru bir ölçüm sonucu verir mi?Yani amplilerde bir müzik yokken ses potunu ve ton kontrollerini sonuna kadar açtığımızda kapattığımızda gördüğümüz dB değerleri bize ampli gürültü seviyesini ölçtüğümüzü gösterir mi?

Ekli dosyalar

• LF353 .jpg
    LF353 .jpg
    270.7 KB · Görüntüleme: 9
  • TL082 ile.jpg
    TL082 ile.jpg
    218.8 KB · Görüntüleme: 9
Aynı şekilde Technics SU-V620 ye de böyle bir test yaptım.Böyle bir test doğru bir ölçüm sonucu verir mi?Yani amplilerde bir müzik yokken ses potunu ve ton kontrollerini sonuna kadar açtığımızda kapattığımızda gördüğümüz dB değerleri bize ampli gürültü seviyesini ölçtüğümüzü gösterir mi?
Bu test doğru ölçüm verir.
Ancak biz sistemimizi kalibre edemediğimizden dolayı ölçtüğümüz gürültü seviyesi tam doğru olmayabilir.
Ölçümüzün tam doğru olması çok önemli değildir. Önemli olan ne kadarlık hata payı ile ölçüm yaptığımızdır.
Burada dikkat edilmesi gereken şey şudur.
Sistemin boştaki gürültüsü kaç db dir. Ampliyi açtığımızda ise kaç db lik artış olduğudur.
Videoda bu unsur belirtilmediği için net bir şey söyleyemem.
Ancak ampliyi açtığında ilave olan gürültü faktörü +3db ise son derece iyi demektir.
Yani biz boştaki gürültü seviyesini -72db olarak görüyorsak, ampliyi açtığımızda max 3db daha gürültü ekleniyorsa teknik olarak oldukça iyi bir değerdir.
Eğer amplimizi açtığımızda hiç gürültü eklenmiyorsa yani sistem gürültüsü -72 iken amplimizi açınca da -72 oluyorsa bu demektir ki amplimizin gürültü seviyesi ölçüm alanımızın altında olup harika demektir. Çünkü sağlıklı bir ölçüm için ölçüm alanı -72 lerden çok daha aşağılarda olan bir ölçü aleti kullanmalıyız ki, bu tür aletler de ecik zordur.
Bass ve tiz kontrollerde ise...
Bass seviyesini açtığımızda spectrumda bass seslerin 100Hz ten 10 Hz e kadar olan kısımlarında 20db civarı gürültü artışı olabilir. Bu normaldir.,
Keza tiz sesleri açtığımızda da aynı durum sözkonusudur.
Bu ölçümün takibi en ideal olarak spectrum analyzerda gözlemlenir.
Tabii ki bu 20db lik artış ton kontrolü etkileyen ve girişlerinde olabilecek istenmeyen frekanslarla ilgilidir. Yani girişinden kaçak frekansları yükseltiriz.
Resimlerden anladığım kadarıyla senin TL082 ÇÖPÜRDEK. Onu bizim çöpe at :D

NOT:
Kıyaslama için orijinal amplileri de aynı şekilde test edebilirsin.
Burada önemli olan şey volüme min iken ölçülen gürültü seviyesi ve volüme max iken ölçülen gürültü seviyeleridir.
Bu seviyeler videoda tam okunamadığı için sen sözle veya yazı ile belirtirsen teknik analizini yapabiliriz.
Bir NOT daha.
Benim sistemin gürültü seviyesine şimdilik ulaşabilmen zordur.
Benim ara kablolarım bile pahalı cinsten.
Kabloların gürültü faktörlerini daha önce test etmiştik.

Son düzenleme:
Videoları çekerken değerler görüntüde uzak kalmış o yüzden anlaşılamıyor.Ama şöyle bir şey var ki, LM1875 in minimum ve maximum gürültüsü Technics e göre daha düşük.Özellikle Technics'in ton kontrol butonu açıkken gürültü artıyor.Ama bizim LM1875 de öyle olmuyor,bas,tiz loudness sonuna kadar açık olsa da gürültü artmıyor.

LF353 op-amp ile PPM -72 ile -66 dB arasında duruyor.Daha da düşmüyor.Eğer daha kaliteli bir op-amp düşürür mü bilemiyorum.Belki de gerçekten bilgisayar ana kartında belki ses kartında olan bir gürültü var onun etkisi olabilir.

Tabi dediğiniz gibi -72 dB gürültü seviyemiz ise ve Technics ampli bunun altında görünmüyorsa demek ki gürültü gerçekten var.Belki kulağımız duymuyor bu sesleri ama var.Peki bu firmalar için bu kadar zor bir tasarım mı ki bu gürültü seviyelerini düşürmezler?

Bu ölçümleri tekrar yapacağım.Yapınca dB olarak paylaşacağım.Yapabileceğim değişik ölçümler varsa bana yazarsanız(nasıl yapacağımı)memnun olurum.Teşekkürler.

TL082 ye bakınca çok yakışıklı görünüyor ama görüntüye aaldanmamak lazım demek :D :D Çöplük kutusuna gidecek.

Videoları çekerken değerler görüntüde uzak kalmış o yüzden anlaşılamıyor.Ama şöyle bir şey var ki, LM1875 in minimum ve maximum gürültüsü Technics e göre daha düşük.Özellikle Technics'in ton kontrol butonu açıkken gürültü artıyor.Ama bizim LM1875 de öyle olmuyor,bas,tiz loudness sonuna kadar açık olsa da gürültü artmıyor.
İşte ben adamı böyle köteklerim :D
Demekki ölçümlerimiz relatif de olsa kıyaslama yaptığımızda senin technics i katlıyor.
Demekki uğraşılarımız boşa gitmemiş.
LF353 op-amp ile PPM -72 ile -66 dB arasında duruyor.Daha da düşmüyor.Eğer daha kaliteli bir op-amp düşürür mü bilemiyorum.Belki de gerçekten bilgisayar ana kartında belki ses kartında olan bir gürültü var onun etkisi olabilir.
Gürültü etkileri bundan sonra gudurukluk seviyesindedir.
OP-AMP kalitesi...
Belli bir seviyeye kadar. Yani en mükemmel orijinal bir OP-AMP bile bulsan bağlantılarındaki küçük bir hatadan dolayı aynı gürültü seviyesi olabilir.
Bağlantı unsurları...
Ne yazık ki bu konuda tecrübelerimden öteye birşey diyemem.
Yaptırmış olduğum tasarım prosedürleri, kablolamalar, malzeme değerleri ve tipleri, derken ne yazık ki artık elimden fazla birşey gelmez.
Çünkü benim buradan normal gördüğüm şey normal olmayabilir.
ANCAK:
Aynı devre benim amplimdede bulunuyor. Resmini görmüştün.
Benim PC amplime direk bağlı. Ben ölçümlerimi ampli girişlerini kullanarak yapıyorum sen ise problarla. Tek unsur ise besleme devresi.
Benim amplimdeki PSU lineer servo regülatör senin beslemen ise SMPS
Bu ikisinin farkını ancak mütekamil osilaskop ile ölçebiliriz. Eğer SMPS den gelen bir gürültü faktörü varsa bunun tespiti zordur.
Aynı zamanda bağlantı ve şaseleme unsurları da önemlidir. Bizim TAD girişine bağladığımız kablonun şase ucu ile sistem şasesi (Metal aksam) loop yapıyorsa da gürültü fazla olabilir.
Tabi dediğiniz gibi -72 dB gürültü seviyemiz ise ve Technics ampli bunun altında görünmüyorsa demek ki gürültü gerçekten var.Belki kulağımız duymuyor bu sesleri ama var.Peki bu firmalar için bu kadar zor bir tasarım mı ki bu gürültü seviyelerini düşürmezler?
Düşürmez olmazlar mı.. Hemide öyle düşürüyorlar ki aklın almaz.
https://www.sahibinden.com/en/technics-amplifiers?a18967=207412&a=8&a18975=207551&sorting=price_desc
Bunlar bazı örnekler.
Bazıları neden uçuk seviyede pahalı iken bazıları daha ucuz fiyatla satılabiliyor dersin.
Verilen fiyatlar gerçek değerleri yansıtmasa da üst seviye bir ampli ile kötü üretim bir amplinin zamanındaki satış fiyatları bellidir.
Bu ölçümleri tekrar yapacağım.Yapınca dB olarak paylaşacağım.Yapabileceğim değişik ölçümler varsa bana yazarsanız(nasıl yapacağımı)memnun olurum.Teşekkürler.
Yapılacaklar.
1 Spectrum analyzer ve PPM boşta iken (BNC yanındaki input gnd switchler on) sistem gürültüsü ölçülür. Okunan değer belirtilir.
Problar ölçülecek alete bağlı iken switchler on yapılır. Ölçülen gürültü belirtilir.
Ölçülecek cihaz açılır ve ölçülen gürültü belirtilir.
Cihazın volüm seviyesi max açılır ve ölçülen gürültü yazılır.
Bu ölçümlerde ton kontroller ortada olmalıdır.
En sonra bass ve tiz sonuna kadar açılır ve ölçülen fark hem ppm de hem de S-A de okunarak belirtilir.
Bu ölçümler gerçek değerden birkaç db farklı olabilir möhüm değildir. Önemli olan kıyaslama yapabilmektir.
Eğer mümkün ise sendeki SONY'yi de kıyaslamaya sokabilirsin.

Demekki ölçümlerimiz relatif de olsa kıyaslama yaptığımızda senin technics i katlıyor.
Demekki uğraşılarımız boşa gitmemiş.
İşin gerçeği ben bu ampliyi yaparken çok keyif aldım.Amatör olarak eli ayağı düzgün bir ampli yapacağımızı düşündüm.Ama hiç bir zaman bir technics marka ile boy ölçüşebileceğini düşünmemiştim.:DTamamen bittikten sonra ikisini de dinledim.Hiç fark yok.Sadece Technics watt olarak yüksek.Ama ses temizliği açısından LM1875 çok güzel.Baslar harika. En son bu ölçümlerde yine içimde bir şüphe vardı.Önce LM1875 i ölçtüm,sonra Technics'i .Technics de bariz bir şekilde gürültü LM1875 e göre fazla.Zaten başından beri diyordum ama @Mr_YAMYAM hocam büyüksün👏👏👏
Bazıları neden uçuk seviyede pahalı iken bazıları daha ucuz fiyatla satılabiliyor dersin
Satış pazarlama teknikleri diyebiliriz.Yüksek modeller bu fiyat daha düşük modeller bu fiyat diyerek ürün pazarında daha geniş kitlelere hitap etmek diyebiliriz.Zaten çoğu kullanıcı için önem arz etmeyen ölçüm değerleri.

Ben dediğiniz gibi ölçümleri yapacağım.Teşekkürler.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri