Grafik PC Toplama Tavsiye

DiGiTaLmEn

Üye
Selam arkadaşlar. Şuan paylaştığım özelliklere sahip masaüstü PC kullanıyorum. Casper hazır kasa. Grafik tasarım işleri ile uğraşıyorum. Mevcut bilgisayarım yetersiz kalmaya başladı. Donmalar, kasmalar, v.s bir sürü problem yaşıyorum. 6-7000 ₺ bütçeli yeni bir kasa toplamayı düşünüyorum. Max, Solidworks, Adeko, v.b grafik proğramları kullanıyorum. Bu bütçe ile donanım tavsiyelerinize ihtiyacım var. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Yerim Ankara/Siteler de. Donanım işi ile uğraşan tedarikçi arkadaşlarla toplayabiliriz.

Ekli dosyalar

• 10.JPG
    10.JPG
    67.3 KB · Görüntüleme: 38
  • 11.JPG
    11.JPG
    65.1 KB · Görüntüleme: 35
Buradaki problem şu: Grafik ve CAD programları için ideal olan Quadro ekran kartlarıdır. Lakin aşırı pahalıdır.Az buz değil sizin genel bütçenizin 2-3 katından başlıyor adam gibi olanlar.

Onun haricinde RTX 20xx serisi bir kart alınabilir.Tam emin değilim ama bu kartların oyun değilde grafik tarzı kullanımları için ayrı driver yazıyor Nvidia. Eskisi gibi oyun için optimize edilmiş driver kullanmak zorunda değilsiniz.

işiniz gereği bilgisayarınızın standartını belirleyen ekran kartı olacaktır.İşlemcinin çok aşırı üst düzeyde olmasına gerek yok.Onun haricinde PCI SSD iyi olur.

Tabi bunların altından kalkacak bir anakart ve PSU.

O PC nin kasılması son derece normal :D
3. nesil bir işlemci zamanında Win 10 yoktu. Anlaşılacağı üzere bu işletim sistemi sonradan yüklenilmiş :D
İşlemci 3. nesil olmakla birlikte son derece yeterli bir işlemcidir. Ancak anakart ve anakart kaynaklarının doğru yüklenilmesi şarttır. Bu da ancak anakartın kendi CD'si içerisindeki yazılım ile doğru yapılabilir. Güncelleme gerekli ise sonradan test edilebilir.
Ekran kartı ise tam anlamıyla bir facia :D
Sürücüleri dahi yüklenilmemiş, Windows'un kendi sürücüsü ile (WDDM 1.3) ile kullanılıyor.
DAC frekansının 400 MHz olduğu da gözlemlendiğinde o ekran kartının doğru çalışabilmesi bile neredeyse imkansız görünmektedir.
Neredeyse yeni nesil CPU içerisindeki on board GPU karakteristiğinde olup, 400MHz doğrudan darboğaz dedikleri olayı ifade etmektedir.
ÖNERİ:
Anakartın detaylı incelenmesinden sonra veriyolları yeterli ise, çok fazla masraf edilmeden GTX 1050Ti gibi bir ekran kartı ve doğru bir işletim kurulumu ile grafik ve CAD uygulamaları için son derece yeterli bir PC oluşturulabilir.
Anakart CD si içerisinde hangi işletim sistemi için sürücüleri bulunduğu test edilmelidir. Anakartın resmi sitesinde Win 10 için sürücüler yayınlanmışsa önermiş olduğum ekran kartı ile son derece stabil ve hızlı olacaktır.
Ancak anakart Win 10 desteklemiyorsa bu sefer önerdiğim GTX 1050Ti de uyum göstermeyebilecektir. Bunun yerine GTX 770 gibi bir ekran kartı daha uygun olacaktır.
AMD 67XX serisi artık literatürden kalktığı için daha güçlü olan ve GTX 1050Ti ye eşdeğer güç harcaması olan HD 7770 örnek olarak kıyasladım.
http://www.hwcompare.com/33259/geforce-gtx-1050-ti-vs-radeon-hd-7770/
HD serisi ile GTX serisi asla birbirlerinin dengi olmadığı karşılaştırmadan anlaşılabilir.

O PC nin kasılması son derece normal :D
3. nesil bir işlemci zamanında Win 10 yoktu. Anlaşılacağı üzere bu işletim sistemi sonradan yüklenilmiş :D
İşlemci 3. nesil olmakla birlikte son derece yeterli bir işlemcidir. Ancak anakart ve anakart kaynaklarının doğru yüklenilmesi şarttır. Bu da ancak anakartın kendi CD'si içerisindeki yazılım ile doğru yapılabilir. Güncelleme gerekli ise sonradan test edilebilir.
Ekran kartı ise tam anlamıyla bir facia :D
Sürücüleri dahi yüklenilmemiş, Windows'un kendi sürücüsü ile (WDDM 1.3) ile kullanılıyor.
DAC frekansının 400 MHz olduğu da gözlemlendiğinde o ekran kartının doğru çalışabilmesi bile neredeyse imkansız görünmektedir.
Neredeyse yeni nesil CPU içerisindeki on board GPU karakteristiğinde olup, 400MHz doğrudan darboğaz dedikleri olayı ifade etmektedir.
ÖNERİ:
Anakartın detaylı incelenmesinden sonra veriyolları yeterli ise, çok fazla masraf edilmeden GTX 1050Ti gibi bir ekran kartı ve doğru bir işletim kurulumu ile grafik ve CAD uygulamaları için son derece yeterli bir PC oluşturulabilir.
Anakart CD si içerisinde hangi işletim sistemi için sürücüleri bulunduğu test edilmelidir. Anakartın resmi sitesinde Win 10 için sürücüler yayınlanmışsa önermiş olduğum ekran kartı ile son derece stabil ve hızlı olacaktır.
Ancak anakart Win 10 desteklemiyorsa bu sefer önerdiğim GTX 1050Ti de uyum göstermeyebilecektir. Bunun yerine GTX 770 gibi bir ekran kartı daha uygun olacaktır.
AMD 67XX serisi artık literatürden kalktığı için daha güçlü olan ve GTX 1050Ti ye eşdeğer güç harcaması olan HD 7770 örnek olarak kıyasladım.
http://www.hwcompare.com/33259/geforce-gtx-1050-ti-vs-radeon-hd-7770/
HD serisi ile GTX serisi asla birbirlerinin dengi olmadığı karşılaştırmadan anlaşılabilir.
Donanım konusunda dişe dokunur bir bilgiye sahip değilim. Donanım güncellemelerini Driver Booster ile yapıyorum. Arada bir AMD güncelleme gönderiyor. Yüklemeye kalktığımda mevcut sürüm daha yüksek gibi bir uyarı veriyor ve yüklemeyi kesiyor. Dün akşam Vatan Bilgisayarda bir pc toplayayım dedim. 11000₺ tuttu. Beklemeye aldım. 1 tb SSD aldım 1000₺ geçici bir süre onunla idare etmeye çalışacağım. Tabi pc yeniden format v.s istiyor. Henüz takmadım ssd yi. Elimde Geforce GT 710 2gb DDR3 ekran kartı var. Mevcut kartım 4 gb. GT710 hiç kullanılmamış bir kart. Kartları değiştirsem faydası ourmu ? mevcut olan 4gb. GT710 2 gb.

Donanım konusunda dişe dokunur bir bilgiye sahip değilim. Donanım güncellemelerini Driver Booster ile yapıyorum. Arada bir AMD güncelleme gönderiyor. Yüklemeye kalktığımda mevcut sürüm daha yüksek gibi bir uyarı veriyor ve yüklemeyi kesiyor. Dün akşam Vatan Bilgisayarda bir pc toplayayım dedim. 11000₺ tuttu. Beklemeye aldım. 1 tb SSD aldım 1000₺ geçici bir süre onunla idare etmeye çalışacağım. Tabi pc yeniden format v.s istiyor. Henüz takmadım ssd yi. Elimde Geforce GT 710 2gb DDR3 ekran kartı var. Mevcut kartım 4 gb. GT710 hiç kullanılmamış bir kart. Kartları değiştirsem faydası ourmu ? mevcut olan 4gb. GT710 2 gb.
GF710 günümüz onboard ekran kartlarından daha kötü bir karttır. Çizim işi için render kabiliyeti gerekiyorsa o kart kullanılamaz.
PC nin donanım güncellemelerini bu tür programlarla yapmamalısın.
Sadece donanımlarının resmi sitesinde yayınlanmış olan ve BETA olmayan sürümleri gerçek performansı verir.
Bir güncelleme bulunuyorsa zaten donanım firması o güncellemeyi ve neden yayınlandıklarını bildirmekle zorunludur.
AMD ekran kartlarının yıllardır süregelen bir sürücü yüklenmesi sorunu vardır.
Anlaşılacağı üzere henüz bu sorun ortadan kalkmamış. :D
Sürücü install edebilmek için mikrosoft framework yazılımına ihtiyaç duyan bu firma, ne kendi donanımlarını sağlıklı yükletebiliyor, ne de diğer donanımların sağlıklı çalışmalarını sağlayabiliyorlar.
Bu konudaki mikrosoft ve donanım üreticilerinin tartışmaları bir türlü neticelendirilmediği için de kullanıcılar da bu şekilde sağlıklı kullanamadıkları donanımlarını atıp yeni bir PC almaya mecbur bırakılıyor.

Keşke SSD almasaydın. Hem de 1TB almışsın yazık olmuş. Kim önerdi bilmiyorum ama iyi bir arkadaşın değilmiş :D
Eğer PC nin orijinal sürücü CD'leri elinde ise, windows kurulumundan sonra sürücüleri bu CD'ler ile kur.
Yüksek ihtimalle PC daha hızlı ve tatminkar çalışacaktır.
Benim PC CORE2 DUO işlemcili olmasına rağmen hala tıkır tıkır çalışıyo.
Ben de elektronik CAD çizimleri yapıyorum.
PİRE.png

GF710 günümüz onboard ekran kartlarından daha kötü bir karttır. Çizim işi için render kabiliyeti gerekiyorsa o kart kullanılamaz.
PC nin donanım güncellemelerini bu tür programlarla yapmamalısın.
Sadece donanımlarının resmi sitesinde yayınlanmış olan ve BETA olmayan sürümleri gerçek performansı verir.
Bir güncelleme bulunuyorsa zaten donanım firması o güncellemeyi ve neden yayınlandıklarını bildirmekle zorunludur.
AMD ekran kartlarının yıllardır süregelen bir sürücü yüklenmesi sorunu vardır.
Anlaşılacağı üzere henüz bu sorun ortadan kalkmamış. :D
Sürücü install edebilmek için mikrosoft framework yazılımına ihtiyaç duyan bu firma, ne kendi donanımlarını sağlıklı yükletebiliyor, ne de diğer donanımların sağlıklı çalışmalarını sağlayabiliyorlar.
Bu konudaki mikrosoft ve donanım üreticilerinin tartışmaları bir türlü neticelendirilmediği için de kullanıcılar da bu şekilde sağlıklı kullanamadıkları donanımlarını atıp yeni bir PC almaya mecbur bırakılıyor.

Keşke SSD almasaydın. Hem de 1TB almışsın yazık olmuş. Kim önerdi bilmiyorum ama iyi bir arkadaşın değilmiş :D
Eğer PC nin orijinal sürücü CD'leri elinde ise, windows kurulumundan sonra sürücüleri bu CD'ler ile kur.
Yüksek ihtimalle PC daha hızlı ve tatminkar çalışacaktır.
Benim PC CORE2 DUO işlemcili olmasına rağmen hala tıkır tıkır çalışıyo.
Ben de elektronik CAD çizimleri yapıyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 54575
Max,solidworks gibi proğramlarda çokta sıkıntı yaşamıyorum. Adeko 17 kullanıyorum. En çok problemi o yaratıyor. Maxte 300-500 mb bir projede çok fazla donma yaşamazken. Adeko da 5-10 mb bir proje donmalara kitlenmelere yol açıyor. SSD almaktaki amacım, illaki ileri bir zamanda güncel bir donanım kurma hedefim var. Bu donanıma illaki ssd alınacak. Şimdiden alıp hazırda bulundurmak. Proğramlarımı, Windows, v.s bu karta yükleyip, direk bu kartı yeni pc de kullanmak. Widows 10 orjinal olduğu için yeni pc ye işletim sistemi almama gerek yok, bu karttan direk aktarırım diye düşündüm. Mevcut pc yaklaşık 7-8 senelik. Driver cd side haliyle 7-8 senelik. O driver la da Adekoya has bu tarz donma ve kitlenmeler yaşıyordum. Ve proğram satıcısı, ekran kartı sürücümün illaki güncel olması gerektiğini söyledi, o yüzden amd sitesinden güncel driveri indirip yükledim. Donanım hakkında çok fazla bilgim olmadığını söylemiştim. Kendim bir donanım dizmeye çalışıyorum. Lakin kafam karışıyor. Misal 1 ekran kartı bakıyorum. Aynı değerler yazan 3-5 ekran kartı arasında uçurum gibi fiyat farkı oluyor. İşimi rahatlıkla görebilecek, aynı zamanda da uygun fiyata maaledebileceğim bir donanımda daha ekran kartı, yada işlemci seçiminde bile kafa karışıyor, yüksekse fiyatı vardır bir hikmeti mantığı ile, bilinçsizce donanım diziyorum. Haliyle de fiyat yüksek çıkınca askıya alıyorum. Pc de oyun oynamıyorum. Sadece grafik ve 3 d tasarım proğramları. Buna uygun bir donanım tavsiyesine ihtiyacım var.
Ayrıca, mevcut pc de C sürücüme sadece kullandığım proğramları yüklüyor, depolama olarak kullanmıyorum. Bu halde bile şu anda C sürücüm resimde görüldüğü gibi 500 gb dolu. Yani mecburen 1 tb ssd tercih etmek zorundaydım.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    20.5 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
SSD yi sadece sistem için kullanacaksan sorun yok.
Benim şimdiye kadar kullandığım PC lerde max sistem diski boyutu 100GB idi.
Bunun 20-25GB lık bölümünü işletim sistemi kaplıyor, diğerleri ise muhtelif programlardı.
Benim kullanmakta olduğum programlar fazla boyutlu değiller. Ama senin programlarını bilemem tabiiki.
Orijinal sürücülerle donma problemi olmaz. Bu bir politikadır ve kötü ürünlerin aklama şeklidir.
2010 yılında çıkmış bir PC ve donanımların güncel sürücüleri ile birlikte verilerek, kullanıcıya sunulması şarttır. Yani o PC alındığı tarihte kendi kurulduğu an itibariyle stabil çalışması gerekmektedir.
Bir güncelleme yayınlandığında önce nedeni bilinmelidir. Eğer donanımın doğru çalışmasını sağlayacak bir güncelleme ise kullanıcı doğrudan o ürünü FABRİKASYON HATALI diyerek mahkemeye verebilir.
Ancak ek özellikler veya güvenlik amaçlı güncellemeler olabilir ki, bunlar zaten donanımla pek ilgili olmayıp, donanım ile ilgili olanlar ise UPGRADE amaçlı güncellemelerdir.
ÖRNEK:
Anakartının chipset sürücüleri mevcut işlemcisi olan İ7 3770K için. Sen bu anakarta daha yüksek bir işlemci takmak istedin.
Donanım üreticisinin resmi sitesinden veya anakartın kitapçığından bakarak bu anakartın EXTREME işlemci desteğinin olup olmadığını kontrol ettin.
EXTREME işlemci desteği varsa doğrudan yeni bir işlemciyi takarak kullanabilirsin zaten.
Ancak bu tür işlemcilerin kullanılabilmesi için özel bir güncelleme gerekli ise (Ki bu tür güncellemeler çoğunlukla BIOS ile ilgilidir) firmanın yayınlamış olduğu bu yazılımı resmi sitesinden indirerek install edebilir ve sistemini güncelleyebilirsin.
Anakart ile ilgili tüm diğer yazılım güncellemeleri tam anlamıyla aldatmacadır.
Ancak başka bir işletim sistemi kurmak istediğin zaman geçerli olup, anakartın 2010 yılındaki üretimse ve sen Win 10 kullanmak istiyorsan, o takdirde anakart üreticisinin resmi sitesinden onaylanmış sürücüyü bularak indirip kurabilirsin.
Benim PC'nin örnek sürücü indirmelerini resimliyorum.
Önce ürünün resmi sitesine girilerek desteklenen işletim sistemi belirlenir.
HP1.png

Daha sonra sürücü yükleme bölümüne girilir.
HP2.png

Görüleceği üzere birçok sürücü bulunmaktadır. Hangi sürücülerin hangi şartlarda kurulacağını bilmek tecrübe ve bilgi gerektirmektedir.
Sürücülerin seçimi ve indirilmesi ise alt resimde görülmektedir.
HP3.png

Bu resimde örnek olarak ekran kartı ve chipset sürücüleri ele alınmıştır.
Firmanın resmi açıklamasında mevcut ekran kartı sürücüsü, harici ekran kartları için olmayıp, bazı ürünlerde kullanılan ATI onboard HDMI olmayan ekran kartları içindir.
Bilinçsiz bir kullanıcı bu sürücüyü indirip kendi sistemine kurarsa ekran kartı doğru çalışmaz.
Herkesin donanım bilgisi olması beklenilmez.
Hangi donanımın hangi koşullarda doğru ve tam performans ile çalışabileceği genellikle tam olarak hesaplanamaz.
Günümüz sistemlerinde bu olay öyle basite indirgenmiş ki, artık kullanıcılar sabit fikirli olmuşlar :D
Örnek olarak belirtirsem.
10 sene kadar önce bir arkadaşım senin gibi donmalardan ve oyun oynayamamaktan şikayetçi idi.
Tüm forumları dolaşmış, hemen hemen tüm önerileri uygulamış ama çözüm bulamamıştı :D
O yıllardaki PC'si üst model olmamasına karşılık oldukça güçlü bir PC idi.
Öneriler arasında o PC'yi at yeni bir PC topla diyenler bile vardı :D Belki sana da bu gibi öneriler gelmiştir.
Sonunda bana geldi. İlk sorduğum şu idi.
Anakart CD'si ni de getir.
Çocuk...
Aabi Win7 tüm sürücüleri zaten tanımıyor mu? :D
Öyle inandırılmış ki arkadaş anakartını bile doğru kullanamaıyordu.
Sonunda bu arkadaşımıza temiz bir Win7 kurulumu yapıp sürücüleri de ilmine göre kurunca arkadaşımızın tabiri ile dersek...
''AABİ PC YAĞ GİBİ OLDU'' :D

Bak yukarda sana ne demiştim.
Önce anakartını bir inceleyelim. teknik analizlerini yapalım.
Yeterli ise 1000-1500TL gibi bir bütçe ile GTX1050Ti gibi bir ekran kartı senin uygulamaların için fazlasıyla yetecektir. Bu ekran kartının diğer özelliklerini belirleyebilmek ise tamamen monitörün ile ve kullandığın programın özellikleri ile ilgili olup, yüksek çözünürlüklü monitör kullanıyorsan ve program çalışmasında yüksek render gücü gerekiyorsa ekran kartı belleğini buna göre belirleyebiliriz.
Mesajımı yazdıktan sonra bazı araştırmalar yaptım.
Önce işlemcini inceledim.
https://ark.intel.com/content/www/t...7-3770-processor-8m-cache-up-to-3-90-ghz.html
O program ile ilgili ön bilgiler aldım.
https://www.adeko.com/en/
Sistem gereksinimlerine göz attım.
https://www.ediusturkey.com/sistem-gereksinimleri/
Görüleceği üzere öyle bir programın doğru çalışabilmesi bazı kriterlere bağlı imiş.
Öncelikli olarak yüksek çözünürlük HD format için sendeki işlemci yeterli olmakla birlikte H265 (HEVC) export işlemi 10 bit renk derinliği için 7. nesil işlemciler veya EXTREME işlemciler gerekli imiş.
Ama ben bu gibi işlemler için işlemcilerden medet umulmasını önermem.
Onun yerine bu işler için özel tasarlanmış video kartları kullanmak daha akla yatkın olacaktır.
Ancak video 8 bit derinliğinde ve HD çözünürlüğünde ise elindeki işlemci son derece yeterli olup, sadece uygun bir grafik kartı yeterli görülmektedir.

Son düzenleme:
SSD yi sadece sistem için kullanacaksan sorun yok.
Benim şimdiye kadar kullandığım PC lerde max sistem diski boyutu 100GB idi.
Bunun 20-25GB lık bölümünü işletim sistemi kaplıyor, diğerleri ise muhtelif programlardı.
Benim kullanmakta olduğum programlar fazla boyutlu değiller. Ama senin programlarını bilemem tabiiki.
Orijinal sürücülerle donma problemi olmaz. Bu bir politikadır ve kötü ürünlerin aklama şeklidir.
2010 yılında çıkmış bir PC ve donanımların güncel sürücüleri ile birlikte verilerek, kullanıcıya sunulması şarttır. Yani o PC alındığı tarihte kendi kurulduğu an itibariyle stabil çalışması gerekmektedir.
Bir güncelleme yayınlandığında önce nedeni bilinmelidir. Eğer donanımın doğru çalışmasını sağlayacak bir güncelleme ise kullanıcı doğrudan o ürünü FABRİKASYON HATALI diyerek mahkemeye verebilir.
Ancak ek özellikler veya güvenlik amaçlı güncellemeler olabilir ki, bunlar zaten donanımla pek ilgili olmayıp, donanım ile ilgili olanlar ise UPGRADE amaçlı güncellemelerdir.
ÖRNEK:
Anakartının chipset sürücüleri mevcut işlemcisi olan İ7 3770K için. Sen bu anakarta daha yüksek bir işlemci takmak istedin.
Donanım üreticisinin resmi sitesinden veya anakartın kitapçığından bakarak bu anakartın EXTREME işlemci desteğinin olup olmadığını kontrol ettin.
EXTREME işlemci desteği varsa doğrudan yeni bir işlemciyi takarak kullanabilirsin zaten.
Ancak bu tür işlemcilerin kullanılabilmesi için özel bir güncelleme gerekli ise (Ki bu tür güncellemeler çoğunlukla BIOS ile ilgilidir) firmanın yayınlamış olduğu bu yazılımı resmi sitesinden indirerek install edebilir ve sistemini güncelleyebilirsin.
Anakart ile ilgili tüm diğer yazılım güncellemeleri tam anlamıyla aldatmacadır.
Ancak başka bir işletim sistemi kurmak istediğin zaman geçerli olup, anakartın 2010 yılındaki üretimse ve sen Win 10 kullanmak istiyorsan, o takdirde anakart üreticisinin resmi sitesinden onaylanmış sürücüyü bularak indirip kurabilirsin.
Benim PC'nin örnek sürücü indirmelerini resimliyorum.
Önce ürünün resmi sitesine girilerek desteklenen işletim sistemi belirlenir.
Ekli dosyayı görüntüle 54577
Daha sonra sürücü yükleme bölümüne girilir.
Ekli dosyayı görüntüle 54578
Görüleceği üzere birçok sürücü bulunmaktadır. Hangi sürücülerin hangi şartlarda kurulacağını bilmek tecrübe ve bilgi gerektirmektedir.
Sürücülerin seçimi ve indirilmesi ise alt resimde görülmektedir.
Ekli dosyayı görüntüle 54579
Bu resimde örnek olarak ekran kartı ve chipset sürücüleri ele alınmıştır.
Firmanın resmi açıklamasında mevcut ekran kartı sürücüsü, harici ekran kartları için olmayıp, bazı ürünlerde kullanılan ATI onboard HDMI olmayan ekran kartları içindir.
Bilinçsiz bir kullanıcı bu sürücüyü indirip kendi sistemine kurarsa ekran kartı doğru çalışmaz.
Herkesin donanım bilgisi olması beklenilmez.
Hangi donanımın hangi koşullarda doğru ve tam performans ile çalışabileceği genellikle tam olarak hesaplanamaz.
Günümüz sistemlerinde bu olay öyle basite indirgenmiş ki, artık kullanıcılar sabit fikirli olmuşlar :D
Örnek olarak belirtirsem.
10 sene kadar önce bir arkadaşım senin gibi donmalardan ve oyun oynayamamaktan şikayetçi idi.
Tüm forumları dolaşmış, hemen hemen tüm önerileri uygulamış ama çözüm bulamamıştı :D
O yıllardaki PC'si üst model olmamasına karşılık oldukça güçlü bir PC idi.
Öneriler arasında o PC'yi at yeni bir PC topla diyenler bile vardı :D Belki sana da bu gibi öneriler gelmiştir.
Sonunda bana geldi. İlk sorduğum şu idi.
Anakart CD'si ni de getir.
Çocuk...
Aabi Win7 tüm sürücüleri zaten tanımıyor mu? :D
Öyle inandırılmış ki arkadaş anakartını bile doğru kullanamaıyordu.
Sonunda bu arkadaşımıza temiz bir Win7 kurulumu yapıp sürücüleri de ilmine göre kurunca arkadaşımızın tabiri ile dersek...
''AABİ PC YAĞ GİBİ OLDU'' :D

Bak yukarda sana ne demiştim.
Önce anakartını bir inceleyelim. teknik analizlerini yapalım.
Yeterli ise 1000-1500TL gibi bir bütçe ile GTX1050Ti gibi bir ekran kartı senin uygulamaların için fazlasıyla yetecektir. Bu ekran kartının diğer özelliklerini belirleyebilmek ise tamamen monitörün ile ve kullandığın programın özellikleri ile ilgili olup, yüksek çözünürlüklü monitör kullanıyorsan ve program çalışmasında yüksek render gücü gerekiyorsa ekran kartı belleğini buna göre belirleyebiliriz.
Mesajımı yazdıktan sonra bazı araştırmalar yaptım.
Önce işlemcini inceledim.
https://ark.intel.com/content/www/t...7-3770-processor-8m-cache-up-to-3-90-ghz.html
O program ile ilgili ön bilgiler aldım.
https://www.adeko.com/en/
Sistem gereksinimlerine göz attım.
https://www.ediusturkey.com/sistem-gereksinimleri/
Görüleceği üzere öyle bir programın doğru çalışabilmesi bazı kriterlere bağlı imiş.
Öncelikli olarak yüksek çözünürlük HD format için sendeki işlemci yeterli olmakla birlikte H265 (HEVC) export işlemi 10 bit renk derinliği için 7. nesil işlemciler veya EXTREME işlemciler gerekli imiş.
Ama ben bu gibi işlemler için işlemcilerden medet umulmasını önermem.
Onun yerine bu işler için özel tasarlanmış video kartları kullanmak daha akla yatkın olacaktır.
Ancak video 8 bit derinliğinde ve HD çözünürlüğünde ise elindeki işlemci son derece yeterli olup, sadece uygun bir grafik kartı yeterli görülmektedir.
Her şeyden önce ilgi ve alakanız için teşekkür ederim. Driver güncellemeleri için üretici firma sitesine girdiğimde, elimdeki kartın adını numarasını yazıyorum, bulunamıyor. Misal ekran kartı için AMD Rodeon HD 6700 gibi. Teknik bilgim olmadığı için , kartıma uyumlu doğru sürücüyü kendim bulamıyorum. Yanlış bir şey yapmamak içinde Driver booster gibi yardımcılara başvuruyorum. Resimlerde göreceğiniz gibi bilgisayarın teknik özellik resimlerini paylaştım. Sizden ricam. Mümkünse elimdeki donanımı en verimli şekilde kullanabilmem için gerekli driver linklerini buradan veya Whatsapptan verebilirmisiniz. Biliyorum çok oluyorum. Amatör mümkünse. :) Tel 0***

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    58.6 KB · Görüntüleme: 7
  • Ekran Alıntısı1.JPG
    Ekran Alıntısı1.JPG
    47 KB · Görüntüleme: 7
  • Ekran Alıntısı2.JPG
    Ekran Alıntısı2.JPG
    45.1 KB · Görüntüleme: 7
  • Ekran Alıntısı3.JPG
    Ekran Alıntısı3.JPG