Gitar Manyetiği için Direnç Hesaplama

Günaydın. Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. 14.1 ohm çıkış üreten bir gitar manyetiğim var. Bu manyetiği kullanmak ama çıkış (dcr) ohm’unu 8-9 seviyesine çekmek istiyorum. Direnç hesaplama programlarında bir çare bulamadım. Artı kutbuna ne tip bir direnç bağlamam gerekir ? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Gitar manyetiği nedir ne iş yapar bilmem.Eğer dediğin gibi 14 ohm direnci varsa sen bunu 9 -10
ohm a düşürmek istersen paralel direnç bağlaman gerek o da 25-50 ohm arasında birşey oluyor.

Hesabı burada var. http://320volt.com/paralel-direnc-hesaplama/
Teşekkür ederim cevabınız için. Linki inceledim. Konuya çok hakim değilim. Çıkışı 14.1k ve 8-9k ohm a indirmek için paralel direnç bağlayacağım, onu anladım. 50ohm luk iki tane paralel direnç mi bağlayacağım?

Ohm mu ,kilo ohm mu?

Hayır sadece 1 adet 50 ohm direnci senin manyetiğe paralel bağlıyacaksın.14 paralel 50 eşittir 10,9 ohm.

(kiloohm ise 50 kiloohm olacak)

Manyetiğin internet sitesinden tekrar kontrol ettim. 14.1 k imiş. 8-8.5k civarına indirmek için bir adet parelel 50kiloohm yeticek galiba.

Bir de şöyle başka birşey sormak istiyorum. 100w lambalı amfi çıkışına direnç koyacağım ama bu transformatörlerin bu yükü mutlaka üzerinden atması lazım. 100w 8 ohm direnç demek, bu yükün geçişini engelleyen bir malzememi, yoksa bu enerjiyi üzernde toplayıp eriten bir malzeme mi ? yani ısıya dönüştüren vb

Direnç zaten sizin tabirinizle geçişi engelleyip karşı koyar,karşı koyduğu bu gücü ise üzerinde ısı olarak harcar.

Direnç zaten sizin tabirinizle geçişi engelleyip karşı koyar,karşı koyduğu bu gücü ise üzerinde ısı olarak harcar.
Şu yüzden sordum. gitar amfilernin çıkışında hoparlörsüz kullanmayın yazar. bu alüminyum dirençler sanırım bu gücü engellemek yerine sakinleştiriyor. benim işime yarar gibi.

Şöyle bir deneme yaptım. Elimdeki 5w 4ohm hoparlör çıkışı olan bir lambalı amfinin, hoparlör çıkışı artı kutbuna 5w 3.9ohm direnç bağladım, hoparlöre giden ses hiç azalmadı. Aynı taş direnci ters çevirdim, yine olmadı. Artı/Eksi her iki kutba taş direnç bağladım, ses yine azalmadı. Nerde yanlış yaptık bulamıyorum =)

Günaydın. Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. 14.1 ohm çıkış üreten bir gitar manyetiğim var. Bu manyetiği kullanmak ama çıkış (dcr) ohm’unu 8-9 seviyesine çekmek istiyorum. Direnç hesaplama programlarında bir çare bulamadım. Artı kutbuna ne tip bir direnç bağlamam gerekir ? Şimdiden teşekkürler.

Neden düşürmek istiyorsunuz DcR yi ?

Lambalı anfi de sizin yapmak istediğiniz işi yapan alete, attenuator deniliyor. Sizin için uygun olanı neyse ticari olarak satılanı bulup, o özelliklerde bir tane denemelisiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri