Girişteki elektrik gücünün yükseltilmesi hk.

Merhaba arkadaşlar,
Aslında konuyu daha öncede yazmıştım fakat cevabını hala bulamadım.
Bugün yine girişindeki elektrik gücünü arrtırdığı idda edilen başka bir cihazı inceledim.
Bu cihaz 380V üç faz giriş ve çıkışlı. Giriş kısmından 380V 3 faz Şebeke prizine bağlanıyor.
Cihazın çıkışında da şu anda yaklaşık 3 kW gücünde bir motor bağlanmış.

Kendi ellerimle ölçtüğüm cihazın giriş ve çıkışlarındaki değerler aşağıdadır.

R fazı U1 Giriş Voltajı : 227V
R fazı U2 Çıkış Voltajı : 224V

R fazı I1 Giriş Akımı : 7A
R fazı I2 Çıkış Akımı : 16A

Diğer fazlarda yaklaşık aynı şekilde.

Elektriğin temel kuralına göre "girişteki güç U1xI1= çıkıştaki güç U2xI2" olması gerekirken giriş ve çıkıştaki voltaj neredeyse aynı olduğu halde cihaz idda edildiği şekilde sanki çıkışındaki elektrik elektrik gücünü yükseltmiş gözüküyor. Dolayısı ile harcanması gereken kWh değeri şebekeye bağlı elektrik sayacı üzerinde çok daha düşük gözüküyor.

Bu sefer resim çekebildim, aşağıdadır.
Bağlantı sırası ile:
Şebeke elektriği önce ACR 160 denilen DC invertera giriyor.
ACR 160 çıkışı direk EP-4048 adında başka bir inverterın batarya bağlantı uçlarına giriyor.
EP-4048 çıkışlarıda bir bobinden sonra almaçlara (pompa, projektör, vs.) bağlanıyor.
Cihazın sunumunu yapan kişi kodlarını verdiğim inverterların içinde değişiklikler yaptığını ve içini açamayacağını yada bu konuda bilgi veremeyeceğini söylüyor.

Konu ile ilgili yorumlarınızı ve bilgilerinizi benimle paylaşabilirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

IMAG0234.jpg
IMAG0235.jpg
IMAG0236.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Parası bol olanlar için,iyi bir hava atma ! uygulaması olduğunu,daha önce konuyu açtığınızdada söylemiş olmamız gerekir.Tam bir aptal kutusu ! Böyle şeylere harcanan paraya yazık.Reklam yapmaya gelen adamı kulağından tutup kovun.Kanunlar işliyor olsa,bu tip sahtekarları içeri atmaları gerekir.Umarım,bu sefer cevabınızı bulmuşsunuzdur.Aptallar olmasa,uyanıklar nerden
geçinecek.:) Fazla yorulmamak ! için,bu testlerin omik yükle ve akım yerine güç ölçümü yapan ölçü aleti ile yapılmasını ! tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Parası bol olanlar için,iyi bir hava atma ! uy-
gulaması olduğunu,daha önce konuyu açtı-
ğınızdada söylemiş olmamız gerekir.Tam bir
aptal kutusu ! Böyle şeylere harcanan paraya
yazık.Reklam yapmaya gelen adamı kulağın-
dan tutup kovun.Kanunlar işliyor olsa,bu tip
sahtekarları içeri atmaları gerekir.Umarım,bu
sefer cevabınızı bulmuşsunuzdur.

sami bey merhaba,
Maalesef kovamıyoruz çünkü yatırımcı ciddi şekilde konu ile ilgileniyor.
Test ederek giriş ve çıkıştaki farkın nereden kaynaklandığını anlamamız gerekiyor.
Ben giriş ve çıkışlardaki akım, gerilim ve frekans değerlerine (frekansa bugun bakmaya çalışacağım) bakarak karşılaştırma yapmaktan başka bir çare bulamadım.

Bugün ayrıca girişe ve çıkışa 3x10A sigorta bağlayıp sigorta değerinden fazla akım çekildiğinde ne olacağına bakmaya çalışacağım.

sizlerin aklına gelen başka test yöntemleri var ise paylaşabilirseniz sevinirim.
İyi günler dilerim.

Merhaba arkadaşlar,
Aslında konuyu daha öncede yazmıştım fakat cevabını hala bulamadım.
Bugün yine girişindeki elektrik gücünü arrtırdığı idda edilen başka bir cihazı inceledim.
Bu cihaz 380V üç faz giriş ve çıkışlı. Giriş kısmından 380V 3 faz şebeke prizine bağlanıyor.
Cihazın çıkışında da şu anda yaklaşık 3 kW gücünde bir motor bağlanmış.

Kendi ellerimle ölçtüğüm cihazın giriş ve çıkışlarındaki değerler aşağıdadır.

R fazı U1 Giriş Voltajı : 227V
R fazı U2 Çıkış Voltajı : 224V

R fazı I1 Giriş Akımı : 7A
R fazı I2 Çıkış Akımı : 16A

Diğer fazlarda yaklaşık aynı şekilde.

Elektriğin temel kuralına göre "girişteki güç U1xI1= çıkıştaki güç U2xI2" olması gerekirken giriş ve çıkıştaki voltaj neredeyse aynı olduğu halde cihaz idda edildiği şekilde sanki çıkışındaki elektrik elektrik gücünü yükseltmiş gözüküyor. Dolayısı ile harcanması gereken kWh değeri şebekeye bağlı elektrik sayacı üzerinde çok daha düşük gözüküyor.

Bu sefer resim çekebildim, aşağıdadır.
Bağlantı sırası ile:
Şebeke elektriği önce ACR 160 denilen DC invertera giriyor.
ACR 160 çıkışı direk EP-4048 adında başka bir inverterın batarya bağlantı uçlarına giriyor.
EP-4048 çıkışlarıda bir bobinden sonra almaçlara (pompa, projektör, vs.) bağlanıyor.
Cihazın sunumunu yapan kişi kodlarını verdiğim inverterların içinde değişiklikler yaptığını ve içini açamayacağını yada bu konuda bilgi veremeyeceğini söylüyor.

Konu ile ilgili yorumlarınızı ve bilgilerinizi benimle paylaşabilirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Bir şey sorayım tasarruf ettiğine dair yada gücü yükselttiğine dair siz nasıl kanaat getirdiniz.Bir şebeke analizörü bağlayıp test edebildiniz mi ne kadar tasarruf sağlıyor yada sizin deyiminizle güç artıyor

Bir şey sorayım tasarruf ettiğine dair yada gücü yükselttiğine dair siz nasıl kanaat getirdiniz.Bir şebeke analizörü bağlayıp test edebildiniz mi ne kadar tasarruf sağlıyor yada sizin deyiminizle güç artıyor

Bu cihazı yeni test etmeye başladım. Tüm değerleri burada paylaşmaya çalışacağım.

Bir önceki cihaz monofaze idi. Giriş ve çıkışlarda aynı anda ölçüm yapan iki ayrı sayaç bağlı idi.
1 hafta boyunca çalıştırıldı ve sayaçların endeksleri karşılaştırıldı. Aradaki fark yaklaşık yarı yarıya çıkmıştı.

O zamanda giriş ve çıkışlardaki akım ve gerilim değerleri ölçülmüştü.

Konu ile ilgili link aşağıdadır.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/giren-elektrik-gücünün-yükseltilmesi-hk.112183/

Başka test yöntemleri ile ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim.

Bu cihazı yeni test etmeye başladım. Tüm değerleri burada paylaşmaya çalışacağım.

Bir önceki cihaz monofaze idi. Giriş ve çıkışlarda aynı anda ölçüm yapan iki ayrı sayaç bağlı idi.
1 hafta boyunca çalıştırıldı ve sayaçların endeksleri karşılaştırıldı. Aradaki fark yaklaşık yarı yarıya çıkmıştı.

O zamanda giriş ve çıkışlardaki akım ve gerilim değerleri ölçülmüştü.

Konu ile ilgili link aşağıdadır.

Sayaçları siz mi temin ettiniz yoksa yoksa cihazı getiren eleman mı getirdi.Yani daha önce kullanılmamış kutusundan yeni çıkmış sıfır sayaçlamı ölçüm aldınız yoksa elemanın temin ettiği sayacımı kullandınız.

Sayaçları siz mi temin ettiniz yoksa yoksa cihazı getiren eleman mı getirdi.Yani daha önce kullanılmamış kutusundan yeni çıkmış sıfır sayaçlamı ölçüm aldınız yoksa elemanın temin ettiği sayacımı kullandınız.

Bu konu zaten ilk aklıma gelen şeydi ve sayaçlar / test cihazları tarafımızdan temin edildi.

Bu konu zaten ilk aklıma gelen şeydi ve sayaçlar / test cihazları tarafımızdan temin edildi.

Şöyle bir şey olabilir cihazın resimlerine baktığımızda akü gurupları gözüküyor ups benzeri cihazlar var içinde.Belli zaman aralıklarında yükü aküler üzerinden besliyor.Şebekeden sadece şarj akımını çekiyor muhtemelen

Şöyle bir şey olabilir cihazın resimlerine baktığımızda akü gurupları gözüküyor ups benzeri cihazlar var içinde.Belli zaman aralıklarında yükü aküler üzerinden besliyor.Şebekeden sadece şarj akımını çekiyor muhtemelen

Bu soruyuda sordum. Cihazların içinde yada etrafında akü olmadığını belirtti. Cihazların içinide açtırabilirsem ve foto çekebilirsem burada paylaşacağım.

"ups benzeri cihazlar" ifadesi ile ne demek istediniz? Yani akü yada kondansatörden başka ne olabilir?

Bu soruyuda sordum. Cihazların içinde yada etrafında akü olmadığını belirtti. Cihazların içinide açtırabilirsem ve foto çekebilirsem burada paylaşacağım.

"ups benzeri cihazlar" ifadesi ile ne demek istediniz?

Ups benzeri derken içinde akü var demek istedim şöyle düşünün yükü akü ve invertör vasıtasıyla 5 dakika şebekeden 5 dakika aküden besleyen bir sistem dizayn etsem ki bu çok rahat yapılabilir.Sizce tasarruf etmiş olur muyum

ölçüm olarak şebekeden muhtemelen daha az enerji çekmiş olacağım :)

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri