Girişteki elektrik gücünün yükseltilmesi hk.

Ups benzeri derken içinde akü var demek istedim şöyle düşünün yükü akü ve invertör vasıtasıyla 5 dakika şebekeden 5 dakika aküden besleyen bir sistem dizayn etsem ki bu çok rahat yapılabilir.Sizce tasarruf etmiş olur muyum

ölçüm olarak şebekeden muhtemelen daha az enerji çekmiş olacağım :)

Akü olması durumunda tabiki tasarruf edilmemiş olur.
Fakat; cihaz bir hafta boyunca yaklaşık 3kW güç bağlı iken 7/24 çalıştığında giriş ve çıkıştaki farkın neredeyse yarı yarıya çıkması bana mantıklı gelmiyor. Bu enerjiyi sağlayacak bir akü/kondansatör grubununda fiziki olarak bu cihazların içine sığabileceğini sanmıyorum.

kaba hesap ile;
3kW yarısı şebekeden yarısı aküden desek
1500W/0,8=1875VA x 7 gün x 24 saat = 315.000 VAh

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Akü olması durumunda tabiki tasarruf edilmemiş olur.
Fakat; cihaz bir hafta boyunca yaklaşık 3kW güç bağlı iken 7/24 çalıştığında giriş ve çıkıştaki farkın neredeyse yarı yarıya çıkması bana mantıklı gelmiyor. Bu enerjiyi sağlayacak bir akü/kondansatör grubununda fiziki olarak bu cihazların içine sığabileceğini sanmıyorum.

kaba hesap ile;
3kW yarısı şebekeden yarısı aküden desek
1500W/0,8=1875VA x 7 gün x 24 saat = 315.000 VAh

O cihazların içine sığacak küçük akü gurupları var 12 voltluk seri bağlayarak istediği voltajı elde edebilir.Şöyle düşünelim forumda bu konuda çok konu açıldı tasarruf ettirene arabasını ortaya koyan üyeler oldu sonuç hüsran hepsi fos çıktı.Büyük şirketlerin çoğu enerji işine girdi enerjisa-zorlu enerji ve bir sürü yerli yabancı şirket bu işle uğraşıyor.Enerji satıyorlar yani bu iş bu kadar basit olsaydı bu adamlar milyarlarca liralık yatırımlar yapıyorlar %1-2 daha fazla verim alabilmek için hemen balıklama bu sistemlere atlarlardı.Hatta bu sistemden daha iyi sistemler var devirdaim makinesi gibi çalışıyor 1-gün 3 gün çalışıyor ama yükü üstüne alamıyor.Yüke bindirdiğiniz andan kayıplardan dolayı sistem yavaşlayarak duruyor.Yüke bindirmediğinizde çok uzun süre kendi kendine dönüyor.

Mesela kendi adıma şunu söyleyeyim çalıştığım kurumda yaklaşık aylık olarak 500 bin kwh enerji tüketiyoruz değil % 50 bunun çok altında bir değer % 10 da olsa çok büyük bir tutar tasarruf etmiş kabul ederim kendi adıma

cihaz çıkışını ampermetreye ve 3kw yüke bağlayın.
bir süre sonra 16A gösteren değer 7A'e düşecektir.

Merhabalar,
Burada bahsettiğiniz cihaz bana yeni bir enerji tasarrufu sağlayan cihazdan daha çok vfd inverter gibi geldi.
İnverterların içinde ne gibi değişiklikler yaptıgı merak konusu ki bana hiç mantıklı gelmedi.

Boş muhabbet bunlar. Adam invettorlerin içerisine akü koymuş büyük ihtimalle.

ACR 160 alt rafta ve kapağı açık, içinde devreler görünüyor, başka bir şey var mı bir göz atın.

Birde metal üst raf nedense yamulmuş, üstünde çok mu ağırlık var acaba!

EP-4048 Pure Sine wave olarak görülüyor, oynama yaptım dediğine göre yarım dalga sinüs gibi birşey yapıp verimini iki kata çıkartmış olabilir, buda verim durumunu açıklar sanırım tek periyotta anlık 16A çıkartıyor olabilir, ölçü aleti algılayamıyordur belki

Son düzenleme:
ACR 160 alt rafta ve kapağı açık, içinde devreler görünüyor, başka bir şey var mı bir göz atın.

Birde metal üst raf nedense yamulmuş, üstünde çok mu ağırlık var acaba!

EP-4048 Pure Sine wave olarak görülüyor, oynama yaptım dediğine göre yarım dalga sinüs gibi birşey yapıp verimini iki kata çıkartmış olabilir, buda verim durumunu açıklar sanırım tek periyotta anlık 16A çıkartıyor olabilir, ölçü aleti algılayamıyordur belki

Teşekkürler, osilaskop ile dalga formunu kontrol etmeye çalışırım.

Teşekkürler, osilaskop ile dalga formunu kontrol etmeye çalışırım.

Çıkışa koyduğu büyük bobinlerin sebebi de budur, klasik konverter mantığı dalga şeklini düzeltsin diye kullanmıştır, osiloskopta dikkatli bakarak farkedilebilir sahte sinüs olduğu

maxresdefault5346.jpg

buna bu kadar kafa yoracağına güneş enerjisi,rüzgar enerjisi ile uğraşsa daha mantıklı olurdu...

buna bu kadar kafa yoracağına güneş enerjisi,rüzgar enerjisi ile uğraşsa daha mantıklı olurdu...

konya'nın çeşitli yerlerinde güneş enerji santralleri kuruluyor, hatta güneş panellerini kendileri üretecekmiş, inşallah çok ucuza vatandaşa da satarlar da bu kurup kullanmak biz garibanlar için biraz ucuza gelir, panel ömrü, akü ömrü alan hesaplayınca karlı bir iş değil galiba

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,829
Son üye
mehmetoner

Yeni konular

Geri