Gerilim düşümü ile ilgili soru

tex

Üye
Arkadaşlar bir arazide 200 metre yeraltı 50 lik alvinal gidiyor, ardından 350 metre alüminyum iletken (Kesitini bilmiyorum alpek değil tahminimce alüminyum) direklerle taşınmış trafodan enerji alınmış ve sonunda 15 kw dalgıç pompa var.Bu pompanın yanına bir pompa ilavesi daha yapmak istiyorum fakat bu direklerdeki iletkenin gerilim düşümünü nasıl yapmam gerekir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar bir arazide 200 metre yeraltı 50 lik alvinal gidiyor, ardından 350 metre alüminyum iletken (Kesitini bilmiyorum alpek değil tahminimce alüminyum) direklerle taşınmış trafodan enerji alınmış ve sonunda 15 kw dalgıç pompa var.Bu pompanın yanına bir pompa ilavesi daha yapmak istiyorum fakat bu direklerdeki iletkenin gerilim düşümünü nasıl yapmam gerekir.

Mevcut motor için bile minimum 95 lik çıkıyor 550 Metre için siz nasıl bu motoru calistiriyorsuniz.Muhtemelen motor milindeki yük düşük ama yine de gerilim düşümü büyük çıkar.

2 trafo ile hat voltajını yükselterek 2. motoru çalıştırabilirsiniz.

O.0198x550x15=4.66 (3×50+25)alüminyum kablo kesiti trafodan alacağı için kurtarıyor.Benim sıkıntı direkte mevcut kullanılan iletkenin gerilim düşümü hesabı kaç amper akım taşıyabileceği sorum bu?

O.0198x550x15=4.66 (3×50+25)alüminyum kablo kesiti trafodan alacağı için kurtarıyor.Benim sıkıntı direkte mevcut kullanılan iletkenin gerilim düşümü hesabı kaç amper akım taşıyabileceği sorum bu?

Hesabınız yanlış emo nun sitesinde yeni iletkenlik katsayıları yayınlandı bakır için olan 56 katsayısı 44,44 e aleminyum için olan 35 katsayısı 27,77 oldu.Dolayısıyla 0,0198 yerine yeni katsayıyı kullanrak hat başı geriliminizi 400 kabul etsek bile 0,0225 x 550 x 15 /3= 61,8 mm kare çıkar burada da en yakın 70 lik olması lazım.

Mesafe uzun olduğu için akım hesabı yapmanıza gerek yok gerilim düşümü yönünden kurtarırsa akım yönünden her halükarda kurtarır buda %3 gerilim düşümünü aşmaması lazımdır.

Son düzenleme:
Anladım yani 350 metre olan havai iletkenin de70 mm2 olması mı gerekiyor.(Tekrar belirtiyorum alpek değil)

Anladım yani 350 metre olan havai iletkenin de70 mm2 olması mı gerekiyor.(Tekrar belirtiyorum alpek değil)

Hayır mutlak gerilim düşümü yaptık 550 metre için minimum 70 lik tüm devrenin en az 70 lik olması lazım

Peki biz bu şekilde hesap yapıp kablo çekiyorduk, lise de bu katsayılara göre hesap yaptık,internet sitelerinde hala bu katsayılar altında programlar mevcut.Bu hesaplamalar neden değişti peki

Peki biz bu şekilde hesap yapıp kablo çekiyorduk, lise de bu katsayılara göre hesap yaptık,internet sitelerinde hala bu katsayılar altında programlar mevcut.Bu hesaplamalar neden değişti peki

Eski değerler gerçeklerle pek uyuşmuyordu fakat uygulamada tam yüke binmedikçe sorun olmuyordu.Problem yük arttığı zaman ortaya çıkıyor yapılan hesaplar şaşıyordu.Bu nedenle yeni döküman yayınlandı dökümanı mesaj ekinde yayınlıyorum.

Ekli dosyalar

• EMO gerilim düşümü.pdf
    978.5 KB · Görüntüleme: 48

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri