Generatör, alternatör ve dinamo nedir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Okuldayken hocalarımız her zaman bize mesleki ders kitaplarınızı atmayın saklayın derdi . Peki biz ne yapardık. Dersten geçince kitabın kıçına bir tekme . Geriye dönüp baktığımda hayata dair büyük pişmanliklarimdandir . Şimdiki aklım olsa bütün kitaplarımı saklar evimin baskosesine koyardım ( hanımla iyi kavga sebebi olur ) .

Okuldayken hocalarımız her zaman bize mesleki ders kitaplarınızı atmayın saklayın derdi . Peki biz ne yapardık. Dersten geçince kitabın kıçına bir tekme . Geriye dönüp baktığımda hayata dair büyük pişmanliklarimdandir . Şimdiki aklım olsa bütün kitaplarımı saklar evimin baskosesine koyardım ( hanımla iyi kavga sebebi olur ) .
Benim defterlerim bile duruyor.

Ben kavgayı önlemek için iş yerine bıraktım. Bazılarını da tarayıp dijital ortama aldım. Evin baş köşesi hanımın kütüphanesi. Zaten ev benim alet edevatla dolu birde kitap defter....
Eml de çalışkan ve yazısı güzel bir öğrencisinden aldığı defteri ders notları arasında kullanan bir hocamız vardı. Büyük ihtimal bu defterdeki soruları ve çözümleri otomatiğe bağlamış, her sene aynı soruları çözüyordu. Bu hocanın sınavına hazırlanırken uzun bir formülü iki soruda farklı işaretlerle kullandığını farkettim . Düşün düşün kafam basmadı. Bütün arkadaşlarıma sordum hiçbirinin kafası basmadi. Sınavdan 1 saat önce hocanın yanına gittim . Anlattım böyle bir durum var , biz sınıfca bu durumu çözemedik dedim . Hoca oraya buraya bak , yanlış yaptığını anladı. Sınav başlamadan önce bütün sınıfa arkadaşlar bakın şu konu hakkında şu formülü yanlış şekilde kullanmışım . Doğrusu şöyle olması lazım diye açıklama yaptı. Bu da bir eml hatırası.

Eml de çalışkan ve yazısı güzel bir öğrencisinden aldığı defteri ders notları arasında kullanan bir hocamız vardı. Büyük ihtimal bu defterdeki soruları ve çözümleri otomatiğe bağlamış, her sene aynı soruları çözüyordu. Bu hocanın sınavına hazırlanırken uzun bir formülü iki soruda farklı işaretlerle kullandığını farkettim . Düşün düşün kafam basmadı. Bütün arkadaşlarıma sordum hiçbirinin kafası basmadi. Sınavdan 1 saat önce hocanın yanına gittim . Anlattım böyle bir durum var , biz sınıfca bu durumu çözemedik dedim . Hoca oraya buraya bak , yanlış yaptığını anladı. Sınav başlamadan önce bütün sınıfa arkadaşlar bakın şu konu hakkında şu formülü yanlış şekilde kullanmışım . Doğrusu şöyle olması lazım diye açıklama yaptı. Bu da bir eml hatırası.
benim burada eml yoktu düz lisede okudum. 12 eylül sonrası öğretmenlerimiz sürüldü yada istifa ettirildi. kimya dersimize orta okul fen bilgisi hocası giriyordu. eski öğrencilerin defterinden ders anlatırdı. sorduğu her soruyu en hızlı ben cevaplardım. bir gün bana "kitabın nerde" diye sordu "evde" dedim, "geçen senenin defteri var mı?" dedi. "yok, ama bu benim defterim" dedim. bana "senin kafan çalışıyor" dedi. teşekkür ettim. sınavlarda kopya çekmemize izin verirdi. bir sınavda kendime yediremedim. sadece soruları yazdım ve bom boş kağıt verdim. sınav sonuçlarını okudu ve verdiği notları sınıfa okudu (her zaman olduğu gibi) benim boş kağıdıma 10 üzerinden 5 vermişti. gittim, itiraz ettim. "öğretmenim boş kağıdın puanı 5 olamaz" dedim. "o 5 puanı senin dürüstlüğüne verdim, çalışmadığın halde kopya çekmedin git yerine otur" dedi. ve sonraki tüm sınavlarında en düşük 8 puan aldım eşekler gibi çalıştım. bizim zamanımızın öğretmenleri bir başkaydı. kişinin bilgisine değil, kişiliğe olur verirdi.

Bende demirleblebi gibi tarzıyla bizi boca edeceği bilgi selinde Hz Nuh tufanı gibi helak olacağımızı düşünüyorum. Aklıma geldi ilave olarak . Eml ders kitabında alternatör için turbo generator ibaresi kullanılıyordu sanki. Yanlış hatırlamıyorsam tabi .
Buharlı türbinler (rankine çevrimi), gaz türbinleri (brayton çevrimi) ve barajlardaki türbinler turbo makine diye geçer. Tahrik makinesi turbo makine olduğu için yapının bütününe turbo jeneratör denmiş olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri