Generatör, alternatör ve dinamo nedir?

kocamanusta

Profesyonel Üye
merhabalar. generatör, alternatör ve dinamo tanımlarına bi çok kaynaktan rahatlıkla ulaşılabileceğini biliyorum. asıl sizlerin -hiç araştırmadan- halihazırda bilgilerinizle ne anladığınızı merak ediyorum. kişisel açık ya da eksik falan aramıyorum o yüzden samimi cevaplarınızı bekliyorum. paylaşımlar beklediğim gibi ilerlerse başka sorular ve kavramlarla konuyu daha da genişletmek istiyorum. herkese güzel bi pazar günü diliyorum.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Generator. Türkçe meali Jeneratör.
Genel amaçlı üreteç anlamına gelir. Bir sinyal jeneratörü denildiğinde sinyal üretici demektir.
Audio jeneratörler. Alçak frekanslı (genellikle 100kHz e kadar) sinüs ya da farklı dalga şekillerinde sinyal üretirler.
HF jeneratörler 100kHz ten giga hertzlere kadar üretebilen jeneratörler için.
Aynı zamanda bir Şebeke gerilimi üretici de jeneratör olarak isimlendirilebilir. Örneğin 10KW dizel jeneratör gibi.
Alternatör.
Sadece AC gerilim üretirler. Yukarda bahsedildiği üzere genel olarak mekanik enerjiyi AC gerilime dönüştürürler.
Dinamo:
Yapısal olarak DC gerilim üreten aygıtlardır. Fırçalı bir motor teorik olarak DC uygulanırsa mekanik enerji üretir. Mekanik enerji uygulanırsa DC üretir.

cevaplar için teşekkür ederim. bundan sonraki bölümünde konuyu döner milli elektrik makineleri bağlamında değerlendirmenizi rica ediyorum. generator'ün diğer bi anlamının da jenerator olduğu tespitine ben de katılıyorum. farklı kaynaklardan yaptığım okumalardan çıkardığım ortak sonuç jenerator iki kısımdan oluşuyor:
  1. şaftı hareket ettiren düzenek (dizel motor, su türbini, buhar türbini v.s.)
  2. alternatör veya dinamo
şu ana kadar yazdıklarıma bi itiraz yoksa literaturde kullanılan ''AC generator'' ve ''DC generator'' tanımlarından ne anlamalıyız?

şu ana kadar yazdıklarıma bi itiraz yoksa literaturde kullanılan ''AC generator'' ve ''DC generator'' tanımlarından ne anlamalıyız?
Generatör kelimesi ingilizce kökenlidir.
GENERATE kelimesinden türetilmiş olup, OLUŞTURMAK-ÜRETMEK anlamındadır.
ÖYLEYSE...
AC Generatör= AC üretici
DC Generatör= DC üretici. anlamına gelir.
Alternatör ve dinamolar fiziksel olarak aynı yapıya sahiptir. Tek fark dinamolarda KOLLEKTÖR bulunmalıdır.
Alternatör ve dinamoları ele alırken sadece, döner kısım, sabit kısım ve gövde olarak ele alınmalıdır. Eğer bu ekipmanlara harici düzenek bağlanmış ise örneğin bir hidro elektrik üreticisi ise o zaman jeneratör (üretici) olarak tarif edilirler.

. farklı kaynaklardan yaptığım okumalardan çıkardığım ortak sonuç jenerator iki kısımdan oluşuyor:
  1. şaftı hareket ettiren düzenek (dizel motor, su türbini, buhar türbini v.s.)
  2. alternatör veya dinamo
En pratik neye ihtiyaç varsa genaratör AC vy DC seçiliyor , zaten her iki çeşitinde bobinlerinde indüklenen EMK ; AC olup birinde bilezik,fırçalarla dişarıya AC verilmekte, diğerindeki AC ise kollektör sayesinde fırçaların konumlandırılarak hep DC dışarıya verilmektedir.
Keşke cevap yazanlar konu başlığına göre yazsalar, forum egomuzun tatmin yeri olmasa :(

Generatör kelimesi ingilizce kökenlidir.
GENERATE kelimesinden türetilmiş olup, OLUŞTURMAK-ÜRETMEK anlamındadır.
ÖYLEYSE...
AC Generatör= AC üretici
DC Generatör= DC üretici. anlamına gelir.
Alternatör ve dinamolar fiziksel olarak aynı yapıya sahiptir. Tek fark dinamolarda KOLLEKTÖR bulunmalıdır.
Alternatör ve dinamoları ele alırken sadece, döner kısım, sabit kısım ve gövde olarak ele alınmalıdır. Eğer bu ekipmanlara harici düzenek bağlanmış ise örneğin bir hidro elektrik üreticisi ise o zaman jeneratör (üretici) olarak tarif edilirler.
En pratik neye ihtiyaç varsa genaratör AC vy DC seçiliyor , zaten her iki çeşitinde bobinlerinde indüklenen EMK ; AC olup birinde bilezik,fırçalarla dişarıya AC verilmekte, diğerindeki AC ise kollektör sayesinde fırçaların konumlandırılarak hep DC dışarıya verilmektedir.
Keşke cevap yazanlar konu başlığına göre yazsalar, forum egomuzun tatmin yeri olmasa :(

peki,
AC generator=alternator
DC generator=dinamo

diyebilir miyiz?

Dinamo tabiri uzun zamandır pek kullanılmamakla birlikte genel olarak DC üreteç olarak kabul görmekte. Üreteç demek daha doğru olacaktır.
Dinamo denilince aklıma direk şu geliyor . 80 li yıllarda kullanılan bisikletlerde aydınlatma sistemi kaynağı olarak gerektiği durumda bir mandalla janta ya da direk tekere basması sağlanan küçük üreteçler vardı . Bundan çıkan kablolarda ön arka lambalara giderdi. Çok da havalıydı . Ama baya da fren etkisi yapardı zıkkım . Lambası yanmasa da bisikleti elimize alıp yürüsek mi desek diye düşündüğümüz olmuştur . Diğer teknik terimler konusunda malumatım yok malesef .
istockphoto-1132512677-1024x1024.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri