Garip bir elektrik arızası

ares9090

Üye
İyi günler.
Ben binanın garajındaki aydınlatmadan memnun olmadığım için 2 floresan aldım ve bugun monte ettim.Elektriğide hazırda orda bulunan bir ampülün bağlatısından alacaktım. Ampülü kontrol eden anahtarı açtım.Bu anahtar 2 ampülü paralel olarak kontrol ediyor. Ampüller sönükken armatürü çıkardım.kontrol kalemi ile dokunduğumda 2 kablodada kontrol kalemi yandı. Daha sonra kontrol kaleminin ucu diğer ucuda beraber değince ufaktan bir kıvılcım vs sigortalar attı.Anahtar açıkken nasıl oldu böyle birşey?Paintle kabaca çizdim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Anahtarı kapatman elektrik olmayacağı anlamına gelmez. Anahtar notr bağlantısını kesmiştir ama faz kesilmemiştir.

devre topraktan tamamlar yani sen toprak olmuş olursun
Neyse ucuz atlatmışsın gerçekten toprak olmamışsın:)

Alakası yok, biri ya da sen anahtara basmış. Veya anahtar o anahtar değil. Sigorta atacak kadar birinin üzerinden akım mı geçermiş. Arkadaş kıvılcım diyor

devre topraktan tamamlar yani sen toprak olmuş olursun
Neyse ucuz atlatmışsın gerçekten toprak olmamışsın:)
Ben bir şey hissetmedim:) Merdivendeydim,merdivenin ayakları plastik. En temizi sigortadan komple kesip sonra bağlantıları yapmak. Sanırım anahtarı söylendiği gibi faz yerine nötr hattına bağladılar.

Alakası yok, biri ya da sen anahtara basmış. Veya anahtar o anahtar değil. Sigorta atacak kadar birinin üzerinden akım mı geçermiş. Arkadaş kıvılcım diyor
Benim aklımın karıştığı noktada bu zaten. Bana hiç bir şey olmadı anahtarda kapalıydı çünkü paralel lamba yanmıyordu,zaten aşağıda bitek babam vardı. Belki anahtar özelliğini kaybetmiştir. Kıvılcımdan öte hem bina girişinden hemde kattaki panoda sigorta atmış
Birde aklıma söyle bir ihtimal geldi. Garajda yaklaşık 6 tane lamba var. Ama sadece 4 tanesi kullanılıyor. Bu kullanılan diğer 2 si vavien bağlı. Bundada öyle bir şey olabilir mi? Başka bir anahtardan daha kontrol ediliyor olabilir mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri