Garaj Aydınlatması Projesi İçin Yardımınıza İhtiyacım Var

cemdogu

Üye
Merhabalar kontrol kalemi üyeleri.

Ben Cem, aranıza hiç sevmediğim bir durum için, yardım almak için katılıyorum.Lütfen beni affedin.Bu güzel paylaşım platformunu böyle basit sorularla lekelemek istemezdim ancak, elektrik konusunda tecrübesiz sayılırım.

Projem şudur. : 2 araçlık bir garajım var.Bu garajı tek bir sensörlü armatür aydınlatıyor.Ancak armatürün algı mesafesi son derece kıt.Aracımı park ediyorum, arabadan çıkarken benim hareketimi görüyor ve yanıyor.Üzerindeki ayarlamalarda sadece gündüz gece ve zaman ayarı olduğu için hassasiyetine dokunamıyorum.

Şirketten çıkma, 2 adet 2li floresan armatürü ve philips beyaz floresan ampulü getirtiyorum, bugün akşam saatlerinde elimde olacaklar.Sadece bağlantı işinde sorun yaşayacağıma eminim bu yüzden sizden destek rica ediyorum.

Ben bu floresanları garaj kapısına entegre etmek istiyorum.Garaj kapısı açıldığında bir switche basacak ve ışıklar yanacak.Garaj kapısı kapanmaya başladığı anda switchten çekilecek ve ışıklar sönecek.Bu esnada garajda iş yaparken yakmak için ise ayrı bir anahtar bağlanacak, böylece kapı kapalıyken de iş yapabileceğim.

Biz aracını seven ikiz kardeşleriz.Sürekli garajdayız ancak sensörlü lambaya dans etmekten çok sıkıldık.Hal böyle olunca ucuz ama işlevsel işler yapmamız gerekiyor.

Projemi şöyle çizdim.Forumda görüntü kirliliği olmasın diye link ekliyorum.

https://i.kontrolkalemi.com/1/or0LD9.jpg

Merak Ettiklerim :
-Tavan lambası hattı, 2 adet 2li floresan armatürünü çalıştırırken sıkıntı yaratır mı? Toplamda 4 Adet Ampul Yakacak
-Switch meselesi kafamı yoruyor.220V ile çalışabilen 16 amper kaldıran uzun bacaklı switchlerden kullanacağım, müsaadenizle link ekliyorum (Sorun olursa derhal kaldırırım) http://www.kartalotomasyon.com.tr/IC-173-Micro-Switch-Uzun-Paletli-220V-16A,PR-57541.html Bu switch'i garaj kapısının rayına takacağım, kapının son noktasında bu switche basacak ve floresanlar yanacak. Sizce 16 Amper 2 adet floresan için yeterli olur mu?
-Araya anahtar ekleyeceğim malumunuz üzere.Bu anahtar switchi pas geçerek ampullerle enerjiyi kavuşturacak.Bu switchte bir kısa devreye ya da hatta kısa devreye sebep olur mu? Biliyorum, anahtar açık kalırsa ışık ta açık kalacak kapı kapansa bile ancak kısa devre olmazsa bu kabul edilebilir bir durum benim için.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.İçeriğimde forum kurallarına aykırı bir durum var ise derhal müdahale ederim.Vaktinizi çaldığım için özür dilerim, kolay gelsin :)

Anahtarı seçmiş siniz ama floresan ların kaç watt oldunu söylemediniz
Birde sensör bu gücü karşılayacak bilecek mi bunları bir gözden geçiriniz

Anahtarı seçmiş siniz ama floresan ların kaç watt oldunu söylemediniz
Birde sensör bu gücü karşılayacak bilecek mi bunları bir gözden geçiriniz

Şemamda ufak bir hata var. Sensörlü lambayı deaktif edeceğim, doğrudan çıkış vereceğim.Yani tamamen garaj kapısının switchiyle ve eklediğim anahtar ile çalışacak şekilde bağlanacak.Floresanlar da 35w philips cool white denenlerden.Fotoğraflarını ekliyorum, az önce temizliklerini bitirdim, balastlarını kontrol edip starter'larını taktım.

EDİT : İlk mesajdaki şemayı da düzenledim

https://i.kontrolkalemi.com/1/0b4279ae814613ffe33e23a5025adc22.jpg
https://i.kontrolkalemi.com/1/4cc7646a782c197b64d9c546b22e021e.jpg

Şimdi şöyle bir sıkıntı var anhtar dan geliyor dediniz ama yine anahtar koymuşsunuz yeni ekledinz anahtar yerine duvardaki anahtar dan parelel alıp switch e baglasanız duvardaki anahtar çok uzak yerdemi. ?

Şimdi şöyle bir sıkıntı var anhtar dan geliyor dediniz ama yine anahtar koymuşsunuz yeni ekledinz anahtar yerine duvardaki anahtar dan parelel alıp switch e baglasanız duvardaki anahtar çok uzak yerdemi. ?

Duvarda anahtar var evet.Tavan lambasına hükmediyor, şemada görülen çıkışa yani.

Garaj kapısının solunda kalıyor anahtar.Bunu da kullanabilirim tabii ki ama, elektriği tavandan alacağım için istemiyorum.Switch'i deaktif eder doğrudan bu sistem.

bu kadar uğraşmaya ne gerek var anlamadım
bir adet kumanda modülü al tak olsun bitsin 35-40 tl 10 amper çıkışı var
ayrıca bu kadar uğraşmassın her dakika kontrol sende olur

bu kadar uğraşmaya ne gerek var anlamadım
bir adet kumanda modülü al tak olsun bitsin 35-40 tl 10 amper çıkışı var
ayrıca bu kadar uğraşmassın her dakika kontrol sende olur

sorun da zaten bu.Garajı birtek biz kullanmıyoruz, komşumuz da kullanıyor.Ayrıca apartmanın deposuna giden yol da bu küçük garajdan geçiyor.Maliyeti de düşünürsek:

Floresan ampuller ve armatürü, starter'ı balastı dahil, ikisi de şirketten getirilenler.
Kablo maximum 20 metre kullanılacak zaten.
Kablo kanalı maximum 10 metre kullanılacak.
Anahtar, switch ve elektrik bantı.

Bugün uzaktan kumanda modülü başlı başına 40 TL.Ben bu sistemi kapıya uygularsam toplam maliyetim 50 TL'yi geçmeyecek.E ev de benim değil, öğrenciyim biyerde :)

Devamlı yakılıp söndürülen yerde florasanın ömrü kısa olur.

Duvarda anahtar var evet.Tavan lambasına hükmediyor, şemada görülen çıkışa yani.

Garaj kapısının solunda kalıyor anahtar.Bunu da kullanabilirim tabii ki ama, elektriği tavandan alacağım için istemiyorum.Switch'i deaktif eder doğrudan bu sistem.
Tavandan mı tavana yine lamba ları baglasanız anahtar dan da parelel ek ile kapı switc ine baglasanız kolay olmazmı?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri