Güneş panelleri

Çok ısınınca kapatıcam yani anlıycağınız 7/24 açık
Benim için panel nekadar büyük olursa okadar iyi belki buz dolabı gibi bişeylerde koyabilirim bu yüzden büyük istiyorum

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
O zaman kesenin ağzını iyice açmanız gerekecek.
Paneller watt başı 1 dolar. 900 w. 900 dolar +kdv. 2300 tl.
100 Ah kuru akü 430 tl x 4 = 1720 tl
40 A. şarj regülatörü 450 tl.
Bu durumda size 600 w. inverter yeterli olur. 600 w. 200 tl.
Yok ben 1000 w. istiyorum derseniz 400 tl.
Hepsini topladığımızda 4870 tl. çıkıyor.

Vav 1 kere yapıcaz dimi sonuçta yapmışken tam yapmak gerek
Bu sistemin sonra bir bakımı falan olurmu olursa ne sıklıkla olur

Herhangi bir bakımı yok ta, kuru akülerin ömrü 5-6 yıl deniliyor. Panellerin ömrü 20 yıl deniliyor ama geçen her 5 senede verimleri %10 düşüyormuş.

Hadi ya ozaman bunu biraz düşünmekte fayda var.

Hemi de çok iyi düşünmek lazım. Az para değil, neredeyse servet.
Bahsettiğiniz cihazlar aylık 10 tl yaksa 480 aylık paraya denk gelir. Bu da 40 yıl yapar. Yani 40 yıl kullanacağınız elektriğin parasını peşin ödemiş olursunuz.

Yok yok güneş panelleri yeterli verimlilikte değil nasılolsa bunlar ucuz şeylerde değiller belki daha sonra çok daha küçük daha az masraflı bişeyler düşünülebilir şimdilik teşekkür ederim sizi sonra tekrardan rahatsız ediceğim.

Bu tip yenilenebilir enerji kaynakları Şebeke elektriği olan yerler için şimdilik pek cazip değil. Ancak elektriği olmayan bağ evi, çiftlik evi, yayla evi gibi yerlerde idareli kullanmak kaydıyla güzel oluyor.

Evet dediğniz gibi olursa güzel olur

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri