Güneş paneli seçimi??

oktay1963

Üye
İyi günler arkadaşlar.

12v 60 amp. jel akü nasıl bir güneş paneli ile daha çabuk şarj edilebilir?

Bu aküler 4 seri 4 seri ve sonra paralel bağlanarak 48v 120amp. cıkışlı bir akü güneş paneli ile şarj edilebilirmi ve şarj edilirken akülerden enerji kullanımı sağlanabilirmi ?
Örneğin; 48 V bir motoru çalıştırırken aküler şarj olmaya devam edebilir mi ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
12 volt 60 amper bir jel akü üzerinde yada datasheet sayfasında belirtilen maksimum şarj akımı üzerine çıkmadan şarj edilebilir.

Normal koşullarda aküler 1/10 u kapasite ile şarj edebilirsiniz. Yeni nesil aküler 1/5 i gibi akım değerine kadar şarj olabiliyorlar.

Öncelikle akünüzün kaldıracağı maksimum akımı bilip bu akımı aşmayacak şekilde solar panel seçmelisiniz.

Link atmak zorunda kaldığım için kusura bakmayın lütfen.

hep link hep link, bi daha olmasın hocam :)

bu kadar zorlamaya gerek yok

araç içi çakmaklık şarj cihazı
oto akülerinin 12 voltu ile çalışır ve ucuzdur her yerde bulunur
yeter ki akün dolu olsun
Ustam haklısınız fakat oturduğum lojmanda garaj yok,
Garaj lojmana biraz uzak.
Yani evde balkonda bu sistemi kuracaktım olursa eğer :)

:D
yok hocam, cihazı çalıştırmak için 12v lazım, araba değil :)
akünün uçlarından iki kablo çıkartıyorsun, yukarıdaki cihazın uçlarına bağlanıyor, o kadar :)

:D
yok hocam, cihazı çalıştırmak için 12v lazım, araba değil :)
akünün uçlarından iki kablo çıkartıyorsun, yukarıdaki cihazın uçlarına bağlanıyor, o kadar :)
Anladım ustam gerekirse büyük akü de alırım ama panel ve solar şarj cihazı uygunmu 12 volt sistem için.

7 amper akü küçük 15 dakkilık ups lerde kullanılıyor hocam, yani çocuk oyuncağına kaçar, işe yaramaz.
çakmaklık şarj aletiyle işini halletsen daha iyi

beğendiğin şeyler güzel ama yanına adam gibi aküyü de ekliycen başka masraflar da olacak falan, telefon için uzun ve masraflı bir hikaye

7 amper akü küçük 15 dakkilık ups lerde kullanılıyor hocam, yani çocuk oyuncağına kaçar, işe yaramaz.
çakmaklık şarj aletiyle işini halletsen daha iyi

beğendiğin şeyler güzel ama yanına adam gibi aküyü de ekliycen başka masraflar da olacak falan, telefon için uzun ve masraflı bir hikaye
Anladım ustam güneş paneli ile birşey yapmak istiyorum özendiğim konu bu aslında.
Yada aküsüz sadece ikisi ile olurmu bu iş.
Solar şarj cihazı nın USB çıkışı varya

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri