Güneş Paneli ile Bahçe Aydınlatması

Bir hobi bahçem var ancak bu bölgede elektrik yok. Küçük çaplı bir aydınlatma için bir güneş enerjisi sistemi kurmak istiyorum. Bunun için kaç W'lık PV, Inverter gerekir? Ne kadarlık akü gerekir? Kaç adet PV panel gerekir? Bunun maliyeti minimum ne olur? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kardeş ben bahçemde elektrik olmasına rağmen yaptım. Ben 10 watt bir güneş paneli , 5 amper şarj kontrol ünitesi , 12 volt-9 amper Akü , 12->220 invertör (100w) kullandım. Foruma sık giremiyorum . ****** adresinden ulaşabilirsin bana

Kullanacağınız lambaların ve diğer cihazların gücünü ve günde kaç saat çalışması gerektiğini yazarsanız daha net bilgi verilir.

Günde 4 5 saat 3 5 ampul yanar bide telefon şarj edilir. Öyle çok yüksek bir enerjiye ihtiyaç yok yani.

Ampülleri 20 w. tasarruflu ampül varsayıyorum, 3 ampül 60 w. günde 5 saat yansa 300 w/h yapar. Telefon şarjını hesaba katmaya gerek yok.
Güneşten 7 saat yararlandığımızda 350 w.lık enerjiyi 100 w.lık panel ile sağlayabiliriz. Hesap yapılırken 7x100=700 w/h gibi hesap çıksa da güneş sabah ve ikindiden sonra güçlü olmayacağı için bulunan hesabın yarısı alınır. 700/2=350 w.

100 w.lık panel 100 $ +kdv 240 tl
12/220 v. 150 w. modifiye sinüs inverter 75 tl.
12v. 40 Ah kuru akü 200 tl
12 v. 8 a. şarj regülatörü 80 tl.
Hepsini topladığımızda 595 tl tutar.

Ama derseniz ki ampüllerin hepsi aynı anda yanmayacak, 1 ampül sürekli yanar. O zaman bütün elemanları yarı değerinde almak gerekir. Fiyatta yarıya düşer.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri