Solar set hesabı

BY_K

Üye
Merhaba değerli forum üyeleri ve saygıdeğer büyüklerim..
Uzunca bir müddet bu şehir ve gereksiz stres oluşturan ortamdan memleketime yaylama gidip inzivaya çekilmek istiyorum.
Orada kışın elektrikler kesiliyor lakin evim yeteri kadar güneş alan bir mevkide ve ek olarak jeneratörüm mevcut
Ben evime solar set kurmak istiyorum
Çalışacak olan cihazlar uçuk kaçık değil
Buzdolabı
Lamba
Gerektiğinde çalışacak olan 150 watt dış aydınlatma ancak sistemi biraz maliyetle ileri dönük olarak kurmak istiyorum
Bunun için monokristal panel ve 4 akülü sistemle başlamak istiyorum
Sadece hesaplama ve tavsiyenizi istiyorum
Bilmiyorum abartı birşey mi istiyorum ama bilginizi benimle paylaşırsanız sevinirim.
Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürü borç bilirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba değerli forum üyeleri ve saygıdeğer büyüklerim..
Uzunca bir müddet bu şehir ve gereksiz stres oluşturan ortamdan memleketime yaylama gidip inzivaya çekilmek istiyorum.
Orada kışın elektrikler kesiliyor lakin evim yeteri kadar güneş alan bir mevkide ve ek olarak jeneratörüm mevcut
Ben evime solar set kurmak istiyorum
Çalışacak olan cihazlar uçuk kaçık değil
Buzdolabı
Lamba
Gerektiğinde çalışacak olan 150 watt dış aydınlatma ancak sistemi biraz maliyetle ileri dönük olarak kurmak istiyorum
Bunun için monokristal panel ve 4 akülü sistemle başlamak istiyorum
Sadece hesaplama ve tavsiyenizi istiyorum
Bilmiyorum abartı birşey mi istiyorum ama bilginizi benimle paylaşırsanız sevinirim.
Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürü borç bilirim.
400 watt güç için 100 watt/panel x 4 panel = 400 watt
12 voltluk bir sistem için 400 watt / 12 volt = 33.33 akü
4 akü için 33.33 akü / 4 akü = 8.33 akü

400 watt güç için 4 akülü bir sistem yeterli olacaktır.

Öncelikle kış aylarında tüketeceğiniz gücü hesaplayın. 150 watt dış aydınlatma epeyce yüksek. Kış gecelerinde 15 saat yansa 2250 watt eder. Buzdolabını soba ortamında değilde daha serin veya soğuk bir yere koyabilirseniz onun sarfiyatı çok olmaz. Kışın azalan güneşlenme süresini de hesaba katarak panel ve akü kapasitesi hesaplanmalı. 100Ah 12V akünün teorik 1200 watt enerji depolayabildiğini, bunun da pratikte en fazla ki, o bile önerilmez, %80'ini kullanabilirsiniz. Lityum akülerde bu oran %95'lere çıkabilir. %80 kapasite hesabında 960 watt kullanabilirsiniz. Bu halde 2 akü sadece (200Ah) dış aydınlatmaya yeterli olmayacaktır. İç aydınlatmaların ve diğer tüketicilerin (yüklerin) gücünü ve kullanılacak süreyi hesaplayıp o şekilde toplam güç ihtiyacı belirlenmelidir. Toplamda inverter kayıpları da hesaba katıldığında üçte bir oranında fazla akü kapasitesi edinmeniz gerekir. Akü kapasitesi belirlendikten sonra bulunduğunuz bölgenin güneşlenme süresi de gözönünde bulundurularak panel gücü belirlenmeli.

Merhabalar.
Öncelikle herşey tabiikide maddiyatla ilgili heleki son dönemlerde.
@rsimsek ustamız gereken bilgileri fazlasıyla vermiş.
Benim size tansiyem en az 24 volt bir sistem kurmanız yönünde olur.
İlerleyen zamanlarda neler çalışır neler gelir gider belli olmaz.
3 kW mppt özellikli akıllı inverter (Şebeke ve jeneratör girişi olması sizin için avantaj)
150 amper 4 adet akü
455 watt 4 adet monokristal panel.
Bu liste biraz maaliyetli olabilir ama sonuç olarak değer.

Öncelikle kış aylarında tüketeceğiniz gücü hesaplayın. 150 watt dış aydınlatma epeyce yüksek. Kış gecelerinde 15 saat yansa 2250 watt eder. Buzdolabını soba ortamında değilde daha serin veya soğuk bir yere koyabilirseniz onun sarfiyatı çok olmaz. Kışın azalan güneşlenme süresini de hesaba katarak panel ve akü kapasitesi hesaplanmalı. 100Ah 12V akünün teorik 1200 watt enerji depolayabildiğini, bunun da pratikte en fazla ki, o bile önerilmez, %80'ini kullanabilirsiniz. Lityum akülerde bu oran %95'lere çıkabilir. %80 kapasite hesabında 960 watt kullanabilirsiniz. Bu halde 2 akü sadece (200Ah) dış aydınlatmaya yeterli olmayacaktır. İç aydınlatmaların ve diğer tüketicilerin (yüklerin) gücünü ve kullanılacak süreyi hesaplayıp o şekilde toplam güç ihtiyacı belirlenmelidir. Toplamda inverter kayıpları da hesaba katıldığında üçte bir oranında fazla akü kapasitesi edinmeniz gerekir. Akü kapasitesi belirlendikten sonra bulunduğunuz bölgenin güneşlenme süresi de gözönünde bulundurularak panel gücü belirlenmeli.
Buzdolabı neredeyse dışarda sayılabilecek derecede soğuk kalan odada
Dış aydınlatma sürekli yanmayacak yabani hayvan(ayı,kurt,çakal,tilki sürüsü vb) veya
Aciliyet gerektiren zamanlarda yanacak genel olarak lamba buzdolabı önemli
Yani bir tık güçlü ama fazlaca kullanılmayacak bu dönemde
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim🌹
Merhabalar.
Öncelikle herşey tabiikide maddiyatla ilgili heleki son dönemlerde.
@rsimsek ustamız gereken bilgileri fazlasıyla vermiş.
Benim size tansiyem en az 24 volt bir sistem kurmanız yönünde olur.
İlerleyen zamanlarda neler çalışır neler gelir gider belli olmaz.
3 kW mppt özellikli akıllı inverter (şebeke ve jeneratör girişi olması sizin için avantaj)
150 amper 4 adet akü
455 watt 4 adet monokristal panel.
Bu liste biraz maaliyetli olabilir ama sonuç olarak değer.
Teşekkürler aslında elimde 24volt mppt inverter var bu setle yeteri kadar ihtiyacımı karşılar
Şuanki maliyeti inverter,kablo,konnektör haricinde 45bin tl aşağı yukarı hemen hemende bu fiyata yakın maliyet düşünmüştüm
Tekrar teşekkür ederim değerli vaktinizi ayırıp bilgilendirdiğiniz için..🌹

Son düzenleme:
Akıllı inverterlerde şebeke veya jeneratör girişi var. Ayrıca tam sinüstürler. İçlerindeki solar şarj kontrol cihazları pwm veya mppt olabiliyor. Şebeke ve jeneratör kullanmayacaksanız akıllı inverter olmasa da olur. Yarın şebeke gelir ya şarj edemezsem jeneratörden devam ederim derseniz akıllı inverter tercih edilebilir. Diğer türlü jeneratörü bir kontaktörle inverter çıkışında sisteme bağlayabilirsiniz. Bilindiği üzere mppt olanlar daha pahalı. Elinizdekileri ve özellikletini tam olarak ya da etiketlerini paylaşırsanız daha isabetli öneriler gelecektir. Zamanında bu işe başlarken ben de 12 volt mu 24 volt mu diye çok merak ediyordum ve bu konuda bir başlık açmıştım. Sonra anladım ki tek akülü sistemlerde mecburen 12 volt, iki, dört, altılı, vb. akülü sistemlerde 24, 48, 96, vb. volt sistem kurulabiliyor. Buna göre de paneller ve inverter seçilmeli. İnverter çevrim kayıplarını azaltmak için donanıma göre mümkün olan en yüksek voltaj tercih edilmeli.

Akıllı inverterlerde şebeke veya jeneratör girişi var. Ayrıca tam sinüstürler. İçlerindeki solar şarj kontrol cihazları pwm veya mppt olabiliyor. Şebeke ve jeneratör kullanmayacaksanız akıllı inverter olmasa da olur. Yarın şebeke gelir ya şarj edemezsem jeneratörden devam ederim derseniz akıllı inverter tercih edilebilir. Diğer türlü jeneratörü bir kontaktörle inverter çıkışında sisteme bağlayabilirsiniz. Bilindiği üzere mppt olanlar daha pahalı. Elinizdekileri ve özellikletini tam olarak ya da etiketlerini paylaşırsanız daha isabetli öneriler gelecektir. Zamanında bu işe başlarken ben de 12 volt mu 24 volt mu diye çok merak ediyordum ve bu konuda bir başlık açmıştım. Sonra anladım ki tek akülü sistemlerde mecburen 12 volt, iki, dört, altılı, vb. akülü sistemlerde 24, 48, 96, vb. volt sistem kurulabiliyor. Buna göre de paneller ve inverter seçilmeli. İnverter çevrim kayıplarını azaltmak için donanıma göre mümkün olan en yüksek voltaj tercih edilmeli.
Elimde bu model var Orion Sv3000-mppt 24v/2400w/40a mppt
Bu sistemle uygundur sanırım..
Jeneratör transfer sisteminide düşünmüştüm doğru söylüyorsunuz...🌹

Aküler çiftli gruplanıp 24 volt halinde iki grup birbiri ile paralel bağlanacak.
Şarjın yeterli olmadığı zamanlarda bir kontaktör ile aküler devreden çıkartılıp jeneratör devreye alınabilir. Akıllı inverterlerde jeneratörü inverter girişinden girerek üretim fazlası da akülere depolanabilir. O durumda kontaktöre gerek olmuyor.

Aküler çiftli gruplanıp 24 volt halinde iki grup birbiri ile paralel bağlanacak.
Şarjın yeterli olmadığı zamanlarda bir kontaktör ile aküler devreden çıkartılıp jeneratör devreye alınabilir. Akıllı inverterlerde jeneratörü inverter girişinden girerek üretim fazlası da akülere depolanabilir. O durumda kontaktöre gerek olmuyor.
Çok teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri